Vooral de twee Roosevelt presidenten waren trots op hun Nederlandse wortels. Bij de aanvang van elk van zijn vier ambtstermijnen als president legde FDR de eed af op zijn oude Nederlandse familiebijbel. Toen het Nazi-gevaar steeds dreigender werd, toonde Franklin Roosevelt zijn verbondenheid met Nederland door al in 1939 de Nederlandse koninklijke familie een veilig onderkomen in de Verenigde Staten aan te bieden. Hoewel koningin Wilhelmina tijdens de oorlogsjaren in Londen verbleef, reisde ze in 1942 en 1943 naar de Verenigde Staten en had daar ont moetingen met de president waardoor een hartelijke band tussen beide staatshoofden ontstond. President Roosevelt ontfermde zich over prinses Juliana die gedurende de bezetting van Nederland met haar kinderen in het Canadese Ottawa verbleef. In 1943 werd FDR zelfs peetvader van de in dat jaar geboren prinses Margriet. De band tussen de Roosevelts en het Huis van Oranje bleef ook na de dood van presi dent Roosevelt in april 1945 gehandhaafd. Regelmatig bezocht Franklin Roosevelts weduwe, Eleanor Roosevelt, Nederland en logeerde dan op Paleis Soestdijk in Baarn. In 1950 bezocht zij het Zeeuwse plaatsje Oud-Vossemeer op Tholen waarvandaan, zo wordt algemeen aangenomen, de voorouders van de Roosevelts rond 1650 naar Nieuw-Amsterdam, het latere New York, vertrokken waren. Er bestond dus een warm gekoesterde band tussen Zeeland en de Roosevelt familie in de Verenigde Staten. De vier essentiële menselijke vrijheden Tijdens de Tweede Wereldoorlog, op 6 januari 1941, had Franklin Roosevelt in zijn State of the Union address voor het Congres een naoorlogse wereld geschetst die naar zijn mening gebaseerd zou moeten zijn op vier essentiële menselijke vrijheden: vrijheid van meningsuiting, vrijheid van godsdienst, vrijwa ring van gebrek en vrijwaring van vrees. Zijn visie op deze mensenrechten als basis voor een democra tische wereldorde zou een belangrijke rol spelen in het Atlantic Charter dat FDR in augustus 1941 met de Britse leider Winston Churchill ondertekende en ook worden opgenomen in het Handvest van de Verenigde Naties, de organisatie die kort na FDR's dood in juni 1945 werd opgericht. Eleanor Roosevelt zette het werk van haar man op dit terrein voort en haar inspan- The two Roosevelt presidents, in particular, were proud of their Dutch roots. At the inauguration of his four presidential terms in office, FDR swore his oath on his old Dutch family bible. In 1939, with the Nazi threat increasing, Franklin Roosevelt showed his solidarity with the Netherlands by offering the Dutch royal family sanctuary in the United States. While Queen Wilhelmina spent the war years in London, she traveled to the United States in 1942 and 1943. There the encounters she had with the president cul minated in a warm bond between both heads of state. President Roosevelt showed compassion for Princess Juliana in particular, who during the occupation of the Netherlands resided with her children in the Canadian city of Ottawa. In fact, in 1943 FDR became godfather to Princess Margriet, who was born that year. The ties between the Roosevelts and the House of Orange were maintained even after the death of President Roosevelt in April 1945. Franklin Roosevelt's widow, Eleanor Roosevelt, regularly visited the Netherlands, staying at Soestdijk Palace in Baarn. In 1950 she vis ited the Zeeland town of Oud-Vossemeer on the isle of Tholen, from where, it is generally accepted, in about 1650 the forebears of the Roosevelts emigrated for New Amsterdam, later to become New York. As a result, a warm and cherished bond has since existed between Zeeland and the Roosevelt family in the United States. The four essential human rights On January 6 1941, before America's entry into World War II, Franklin Roosevelt used his State of the Union address to Congress to sketch a post-war world that, he believed, should be based on four fundamental human freedoms: freedom of expression, freedom of religion, freedom from want and freedom from fear. His vision of these human rights as the basis for a democratic world order would play an impor tant role in the Atlantic Charter that FDR and the British leader Winston Churchill signed in August 1941. They were also incorporated into the Charter of the United Nations, the organization which was established shortly after FDR's death in June 1945. Eleanor Roosevelt carried on the work of her husband in this area, and through her efforts as Chair of the Human Rights Commission of the UN the Universal 12 Zeeuws Tijdschrift 2008 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 12