ningen als voorzitter van de mensenrechtencommis sie van de VN leidden op 10 december 1948 tot de vaststelling door de Algemene Vergadering van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens; dit jaar dus precies zestig jaar geleden. Vanaf de jaren vijftig zijn in de Verenigde Staten Four Freedoms Awards uitgereikt aan mensen die zich voor de door Roosevelt omschreven vier vrij heden hebben ingezet. Tot de Amerikaanse laure aten behoren Harry S. Truman, George C. Marshall, John F. Kennedy, John Kenneth Galbraith, J. William Fulbright, Elie Wiesel, Jimmy Carter en Bill Clinton. Sinds 1982 worden de Four Freedoms Awards in de oneven jaren uitgereikt in Hyde Park, New York, waar de Roosevelts woonden en waar ook de Roosevelt Library is gevestigd, en in de even jaren in de Abdij van Middelburg, waar sinds 1986 ook het Roosevelt Study Center is gevestigd. Speciale banden Het initiatief tot het organiseren van zowel de Four Freedoms Awardsuitreiking als de oprichting van het Roosevelt Study Center in Middelburg is geko men van wat destijds de Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Foundation heette en die sinds 1987 de naam Franklin and Eleanor Roosevelt Institute draagt. Met name de toenmalige president en thans chair emeritus van deze in New York gevestigde organisatie, ambassadeur William J. Vandenheuvel, wiens vader in 1923 vanuit het Zeeuwse Breskens naar de VS emi- Declaration of Human Rights was adopted and pro claimed on December 10 1948, exactly 60 years ago this year. Since the 1950s, the United States Four Freedoms Awards have been conferred on people committed to the four freedoms defined by Roosevelt. American laureates have included Harry S. Truman, George C. Marshall, John F. Kennedy, John Kenneth Galbraith, J. William Fulbright, Elie Wiesel, Jimmy Carter and Bill Clinton. Since 1982 the Four Freedoms Awards are presented, in odd years, at Hyde Park, New York, Franklin D. Roosevelt. where the Roosevelts lived and which today is home to the Roosevelt Library, and in even years in Middelburg Abbey, which is where the Roosevelt Study Center was established in 1986. Special ties The initiative to organize not just the Four Freedoms Awards ceremony but also to establish the Roosevelt Study Center (RSC) in Middelburg emanated from what, in those days, was called the Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Foundation and is now 13 Zeeuws Tijdschrift 2008 i 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 13