en ik zag dat zowel de westelijke zijde als de oos telijke zijde door de politie werd bewaakt. Het was onmogelijk hier de grens over te gaan. Ik wandelde zo'n 300 meter verder en merkte dat de Oostduitse Vollcspolizei mij met hun verrekijkers nauwlettend in de gaten hield. Natuurlijk wisten ze wel wie ik was, ze kenden mijn gezicht van televisie en andere media. Maar ik had geen flauw idee wat ze met mij zouden gaan doen. Ik besloot door te lopen. Toen ineens ging er een deur van een barak open en kwam er een luitenant-kolonel op mij af. Hij bracht de militaire groet en zei: 'Mijnheer de president, ik deel u mee dat er geen bijzonderheden te melden zijn.' Ongelooflijk, 'geen bijzonderheden'. De Muur was gevallen! Het onvoorstelbare was gebeurd! Ilc denk dat deze militair zich eenvoudig geen raad wist met mijn komst en handelde zonder enige instructie. Maar het was ver antwoord wat hij deed.' Was het moment waarop de Berlijnse Muur viel een verrassing voor u? 'Ja, maar we zagen wel dat vanaf 1985, het jaar waarin Gorbatsjov aantrad, er diepgaande veranderingen in de Sovjet-politiek plaatsvonden. En we zagen ook dat dat tot gevolg had dat de spanningen die de Koude Oorlog met zich meebracht, aan het afnemen waren. Maar dat drie, vier jaar later mede als gevolg daarvan De Muur zou vallen, hebben we toen niet voorzien. Achter deze gebeurtenis zat geen vooropgesteld slim, politiek plan, zoals wel eens wordt gesuggereerd. Iedereen was verrast wat er in de nacht van 9 novem ber 1989 gebeurde. Ik ook.' Welk aandeel heeft Gorbatsjov in het beëindigen van de Koude Oorlog gehad? 'Het begon ermee dat hij met zijn hervormingspro gramma's Perestrojka en Glasnost de Sovjet Unie wilde transformeren in een economische supermacht die kon concurreren met het Westen. En daarvoor, zei hij, was meer vrijheid nodig. Hij bedoelde meer vrij heid voor wetenschappers en technici om kennis uit te wisselen met buitenlanders. En meer vrijheid voor de bevolking met als doel dat de Russen zich zouden gaan inzetten voor het versterken van de economie. Maar wat gebeurde er? De nieuwe vrijheden werden niet aangewend om de Russische economie op een west side and the east side by police. It was impos sible to cross the border here. I walked on a fur ther 300 metres and noticed that the East German police were observing me closely with their field glasses. They knew who I was, of course, they knew my face from television and other media, but I had no idea what they would do with me. I decided to carry on. Then suddenly the door of a small barrack opened and a lieutenant colonel came towards me. He saluted me and said: 'Mr. President, nothing to report.' Unbelievable! 'Nothing to report.' The Wall had fallen! The unimaginable had occurred! I think that this soldier simply didn't know how to deal with my arrival and acted without any instruction but per sonally quite responsible.' Was the moment that The Wall fell a surprise for you? 'Yes, but we had noticed deep changes taking place in Soviet politics from 1985, the year that Gorbatsjov came to power. And we also saw that the tensions that the Cold War had brought were diminishing. But we could not have foreseen that as a result The Wall would fall two or three years later. There was no clever pre-arranged political plan, as sometimes has been suggested. Everybody was surprised by what happened in the night of November the ninth. Myself included.' What pari did Gorbatsjov play in ending the Cold War? 'It began that, with his reform programs of Perestroika and Glasnost, he wanted to transform the Soviet Union into an economic super-power that could compete with the West. To which end, he said, more freedom was necessary. He meant more free dom for scientists and technicians to exchange knowl edge with foreigners. And more freedom for the pop ulation so that the Russians would apply themselves to strengthen the economy. But what happened? The new freedom was not directed to bringing the Russian economy to a higher level. No, the freedom was used by the people to decide whether it wanted to belong to the Soviet Union or not. Countries like Ukraine and Kazakhstan went their own way. The Soviet Union began to fall apart. Gorbatsjov operated with more success in the international field. He wanted to end 18 Zeeuws Tijdschrift 2008 j 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 18