hoger plan te brengen. Nee, de vrijheden werden door de bevolking gebruikt om te bepalen of men wel of niet bij de Sovjet Unie wilde horen. Landen als Oekraïne en Kazachstan gingen hun eigen weg, scheidden zich af. De Sovjet Unie begon uit elkaar te vallen. Op internationaal vlak opereerde Gorbatsjov met meer succes. Gorbatsjov wilde een einde maken aan de wapenwedloop, terwijl Ronald Reagan het juist had over hernieuwde herbewapening. Desondanks vond er in 1986 vlakbij Reykjavik op een klein bootje een ontmoeting plaats, waar Gorbatsjov Reagan binnen een paar uur op andere gedachten wist te brengen. Dat was werkelijk een enorme prestatie! Vandaag de dag is Gorbatsjov in Rusland niet bepaald populair, maar zijn rol bij het beëindigen van de Koude Oorlog zonder enig bloedvergieten is heel erg groot geweest. Belangrijk waren trouwens ook zijn standpunten over de hereniging van Duitsland. Hij zei dat hij de her eniging van Duitsland alleen accepteerde als dit land direct opgenomen zou worden in de EU en de NATO. Op die manier wilde Gorbatsjov eventuele bedreigin gen van een nieuw onafhankelijk buurland zien te the weapons race, while Ronald Reagan announced a new re-armament. In spite of that, in 1986, on a small boat just outside Reykjavik, a meeting took place, and within a couple of hours Gorbatsjov was able to change Reagan's mind. That was really an enormous achievement! These days Gorbatsjov is not particularly popular at home, but his role in ending the Cold War without any bloodshed, was very great indeed. His point of view on the re-unification of Germany was also important. He said that he could only accept the re-unification of Germany if it immediately became part of the European Union and the Atlantic Alliance. In this way Gorbatsjov wanted to prevent any possible threat from a new large independent neighbour. A remarkable viewpoint as the Atlantic Alliance was at that time the great enemy of the Soviet Union.' On May the 24th you will receive the Freedom Medal in Middelburg. 'Great' men, like Nelson Mandela, Kofi Annan, Bill Clinton and the Dalai Lama were your pre decessors. What does this prize mean to you? Is it the crown on your work? '1 would rather talk about the value of the Four voorkomen. Een bijzondere visie, want de NATO was toentertijd de grote vijand van de Sovjet Unie.' Op 24 mei ontvangt u in Middelburg de Algemene vrijheidsprijs (Freedom Medal) - 'grote' mannen als Nelson Mandela, Kofi Annan, Bill Clinton en de Dalai Lama gingen u voor. Wat betekent deze prijs voor u? De kroon op uw werk? 'Ik praat liever over de waarde van de Four Freedoms principes die Franklin Delano Roosevelt lcort na de Tweede Wereldoorlog formuleerde. Namelijk de Vrijheid van meningsuiting, de Vrijheid van gods dienst, de Vrijwaring van gebrek en de Vrijwaring van vrees. Deze uitgangspunten vormden de basis van de Atlantische Alliantie tegen Nazi-Duitsland en een aan vulling op de algemene rechten van de mens, zoals in 1948 ontworpen door de Verenigde Naties. Hoewel we nu in een heel andere tijd leven, zijn deze waarden nu nog net zo actueel en relevant als destijds. Na de oorlog ging het erom om een Derde Wereldoorlog te voorkomen. Dat is nu niet meer het grote gevaar. We hebben nu te maken met het feit dat de meerderheid van de wereldbevolking wordt bedreigd door kleine Freedoms principles that Franklin Delano Roosevelt formulated shortly after the Second World war. They are namely - the Freedom of speech and expres sion, Freedom of worship, Freedom from want, and Freedom from fear. These principles formed the basis of the Atlantic Alliance against Nazi Germany and an extension to the general human rights, as designed by the United Nations in 1948. Although we now live in different times these values are just as actual and rel evant today as they were then. After the war the most important thing was to prevent a Third World War. That is no longer the main danger. The majority of people around the globe is now threatened by smaller wars, AIDS, migration and a climate problem. The present balance of power cannot be compared to how it was then. The West is no longer the only leading part of the world. We have new competi tors (China, India, Brazil and other countries) and therefore a changing power structure within which the four freedoms gain a new meaning. In the West the four freedoms have long been integrated, but I expect that the new great powers will discover, step by step, that their expanding political and economic 19 Zeeuws Tijdschrift 2008 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 19