ze gezamenlijk een compleet nieuw hoofdstuk in de geschiedenis. Het andere aspect betrof de verantwoordelijk heid om de verschrikkelijke gebeurtenissen tijdens de Tweede Wereldoorlog in de landen ten oosten van Duitsland te erkennen. En de ellende die dat tot gevolg had in Polen. Dit land werd na de Eerste Wereldoorlog voor het eerst sinds 130 jaar een soeve reine staat. Negentien jaar later echter was datzelfde Polen alweer het eerste slachtoffer van die andere wereldoorlog. Polen scheen aan de kant van de over winnaars te staan, maar wat was dat waard nu het land onder het bewind van de Sovjet Unie kwam?' War and not, or hardly, those of today. The agenda of the Security Council is still dominated by war and military action. But military action doesn't solve the problem of hunger, the climate problem remains, and the safety and future of millions of migrants is not guaranteed. Therefore I think reform of the tasks of the United Nations to be essential.' Is de rol van de Verenigde Naties nog wel van deze tijd? 'De uitgangspunten van de VN zijn toegesneden op de situatie van kort na de Tweede Wereldoorlog en niet of nauwelijks op die van vandaag. De agenda van de Veiligheidsraad wordt nog steeds beheerst door oorlog en militaire acties. Maar met militaire acties wordt het hongerprobleem niet opgelost, blijft het klimaat- probleem bestaan en is de veiligheid van miljoenen migranten niet gegarandeerd. De hervorming van de taken van de Verenigde Naties vind ik derhalve noodzake lijk.' What do you think about how the European Union functions? What we have achieved in fifty years with the European Union is more than we had expect ed. And this success story is precisely the reason why more and more countries find joining the EU so attractive. Remember, we started the EU with In 2006 bezocht Richard von Weizsacker het Centre for European Studies van de Fudan University in Sjanghai In 2006 Richard von Weizsacker visited Centre for European Studies of Fudan University in Shanghai. 21 Zeeuws Tijdschrift 2008 j 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 21