Hoe denkt u over het functioneren van de Europese Unie? 'Wat we in vijftig jaar hebben bereikt met de Europese Unie is meer dan we hadden verwacht. En deze suc cesstory is ook precies de reden waarom steeds meer landen aansluiting bij de EU zo aantrekkelijk vinden. Let wel, we begonnen de EU met zes landen. Daarna sloten nog eens negen landen zich aan en het einde is, zoals u weet, nog niet in zicht. De functie van de EU is onder andere het bevorderen van een gemeen schappelijke economische politiek en een gezamenlijk buitenlands veiligheidsbeleid. Het belangrijkste is dat de EU leert om in de wereld één geluid te laten horen. Dat lukt in de World Trade Organization (WTO), maar niet waar het gaat om buitenlandse veiligheid. Dat hadden we eerst moeten oplossen, voordat we op alle verzoeken van nieuwe landen om toe te treden tot de EU ingingen. Maar ja, hadden we tegen deze, meest voormalige Oostbloklanden, moeten zeggen: 'Wacht nog een jaar of tien, want we moeten er eerst voor zorgen dat de huidige lidstaten zelf een echte Europese grondwet hebben?' De uitbreiding van de EU gaat kortom te snel. We zitten nu met 27 leden die elk klein besluit met een beroep op hun vetorecht kunnen tegenhouden. Dat maakt de EU niet erg sterk. Dat koor van verschillende Europese stemmen zorgt er trouwens ook voor dat de Amerikanen zich wel eens afvragen hoe invloedrijk de EU eigenlijk is. Toen George W. Bush na 9/11 switchte van een multilaterale politiek naar een absolute unilaterale politiek War against Terrorin het Midden-Oosten en Europa, liet de EU niet een eenduidig krachtig geluid horen. Een aantal leden van de EU (Engeland, Spanje, Italië, Polen en ilc ben bang ook Nederland) ging naar Washington en betuigde hun steun aan de oorlog tegen Irak. Duitsland, Frankrijk en een paar andere landen lieten duidelijk weten dat ze het daar helemaal niet mee eens waren. Er moest, volgens deze landen, eerst overeenstemming worden bereikt over hoe je in dit soort zaken tot een gezamenlijk Europees stand punt kan komen. Het zal de nodige tijd vergen om dat voor elkaar te krijgen, misschien wel weer zo'n vijftig jaar.' six countries. Then another nine countries were added, and the end is, as you know, not yet in sight. Among the functions of the EU is the promotion of a common economic policy and a common for eign security policy. The most important thing is that the EU learns to speak in the world with one voice. That does happen in the WTO (World Trade Organization) but not where foreign security is concerned. We should have solved that first before accepting the requests of new countries to enter. But should we have said to these, mostly former East-block countries, 'Wait about ten years as we first have to make sure that the present members have a real European constitution?' In short, the expansion of the EU is going too fast. We now have 27 members, and every single member can veto every small decision. That doesn't make the EU exactly strong. That choir of different European voices makes the Americans wonder how influ ential the EU really is. When, after 9/11, George W. Bush switched from a multilateral policy to an absolutely unilateral policy (War against Terror) in the Middle East and Europe, the EU did not speak with one powerful voice. A number of EU countries (England, Spain, Italy, Poland - and, I'm afraid, the Netherlands) went to Washington and offered their support in the war against Iraq. Germany, France, and a few other countries let it be known quite clearly that they did not agree. According to these countries there should first be an agreement on how they could come to a European viewpoint in this sort of situation. It will take quite some time before this is achieved, possibly another fifty years.' Translated by Zena Comyns 22 Zeeuws Tijdschrift 2008 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 22