Mr. Brahimi, had u wel eens van deze Award gehoord? 'Jazeker. Ik weet alleen niet in hoeverre ik deze onder scheiding voor vrijheid van meningsuiting en uitdruk king verdien, omdat ik me mijn leven lang heb bezig gehouden met zaken die verband houden met oorlog en vrede.' Toch is er een verband. 'In het soort conflicten waarmee we te maken krijgen, is het eerste slachtoffer altijd de vrijheid van menings uiting. In tijden van conflict voeren regeringen en oorlogsheren als gemaksargument aan dat er geen stem is die boven de strijd mag uitstijgen: men moet zich ervan bewust zijn dat de strijd alles in belang overstijgt. Je moet je mond houden en doen wat je gezegd wordt te doen.' Vrijheid van meningsuiting lijkt ook onder druk te staan in het Westen. Hoe ziet u de rellen rond de Deense Mohammed cartoons en na 'Fitna' de film van een Nederlands Kamerlid? 'Vrijheid van meningsuiting moet op een verantwoor delijke manier worden gehanteerd. Ik weet niet hoe verantwoordelijk je bent als je van tevoren weet dat de manier waarop je jezelf gaat uitdrukken problemen gaat geven. Het Nederlandse kamerlid wist absoluut dat hij een probleem creëerde. Ik denk zelfs dat hij dit probleem wilde creëren.' Dus heeft het Nederlandse kamerlid vanuit uw stand punt bezien misbruik gemaakt van zijn vrijheid van meningsuiting? 'Absoluut. Je kunt niet zomaar alles zeggen. Het hangt er veel van af waar je bent en met wat voor soort problemen je mee te maken hebt. Toen wij in Afghanistan werkten, waren er mensen die campagne wilden voeren voor homohuwelijken. Ik zei: beslist niet, deze maatschappij is zelfs nog niet rijp om hier over te horen.' Maar de Deense cartoonist richtte zich tot een Deens publiek, terwijl de protesten uitbraken in het Midden- Oosten. 'Dit is nog een ander probleem voor de pers. Je kunt wel denken dat je voor een beperkt publiek schrijft, Mr. Brahimi, had you ever heard of this award? 'I had, frankly speaking. But I am not sure how much I deserve the specific award about freedom of speech since I have been working all my life on issues con cerning war and peace.' Yet, there is a connection. 'In the kind of conflicts that we deal with, the first victim is precisely the freedom, of speech. When there is a conflict, one of the convenient arguments used by governments or warlords is that no voice should be above the struggle: you have got to consider that the struggle has priority over everything else. You've got to shut up and do what you are told to do.' Freedom of speech also seems under pressure in Western countries. What do you make of the riots after the Danish cartoon on Mohammed and after the Dutch MP's Internet movie on the Quran? 'Freedom of speech needs to be exercised in a respon sible manner and I am not sure how responsible you are if you know beforehand that the manner in which you are going to express yourself is going to create these problems. The Dutch MP definitely knew that he was creating a problem. I even think he wanted to create this problem.' So in your view he has abused his freedom of speech? 'Absolutely. You can't say anything. It very much depends on where you are and what kind of prob lems you are dealing with. When we worked in Afghanistan, there were people that wanted to cam paign for gay marriages. 1 said: definitely not, this society is not ready to even hear about that.' But the Danish cartoonist was addressing the Danish public, while protests took place in Middle Eastern coun tries. 'This is an added problem for the press. You may see yourself as writing for a limited audience whereas your reach, because of the globalised world, may be far beyond.' Notably in the Middle East, the United Nations is fac ing new challenges. In recent years we have seen two dev astating attacks on UN targets, first in 2003 in Iraq and 25 Zeeuws Tijdschrift 2008 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 25