in het veld. Maar we moeten voorzichtig zijn. De Veiligheidsraad neemt weer beslissingen waarvan het volstrekt weet dat ze niet gemakkelijk uitvoerbaar zijn. De secretaris-generaal is niet meer voorzichtig genoeg en accepteert mandaten die niet erg makkelijk uitvoerbaar zijn.' Heeft u het nu over Daiftur? 'Darfur is de gevaarlijkste missie, maar ik weet niet hoe het met onze missie in de Kongo staat. Ilc denk dat het tijd is een adempauze in te lassen en alles in perspectief te zetten. Sommige lessen die uit mijn rapport van 2000 te trekken zijn, lijken vergeten.' Wat voor soort lessen? 'De secretaris-generaal moet de Veiligheidsraad vertel len wat het nog niet wist en niet wat het horen wil. De Veiligheidsraad moet mandaten geven die uitvoerbaar zijn en tegelijkertijd moet het de middelen geven die in verhouding staan tot de taak die het wil dat de VN uitvoert. Het is krankzinnig dat je een missie naar Darfur stuurt en je verschaft niet de tien helikopters die de mensen in het veld vroegen om het mandaat te kunnen uitvoeren! Op die manier zijn we terug bij de situatie in Srebrenica. We zeiden toen: kom naar Srebrenica en je zult beschermd worden. Vervolgens werden de mensen voor onze neus afgeslacht. Wanneer je zegt dat je 26.000 manschappen nodig hebt, maar je beschikt er niet over en je hebt met de regering van Soedan nog niet overlegd waar die tro pen vandaan komen, dan gaat het echt niet werken. De Veiligheidsraad heeft een resolutie aangenomen waarvan het van tevoren wist dat die niet uitgevoerd zou worden. Hopelijk herinneren we ons de lessen uit mijn rapport.' Omdat u een nieuw Rwanda of Srebrenica vreest? 'Als je niet voorzichtig bent, dan loop je in 2008, 2009 of 2010 dat risico ja. Dat is voor niemand goed.' Are you talking about Darfur? 'Darfur is the most dangerous mission, but I am not sure how well we are doing in the Congo either. I think it is time to stop and reflect a little bit. Some of the lessons of our report seem to be forgotten.' What kind of lessons? 'The Secretary-General should tell the Security Council what they don't know, not what they want to hear. The Security Council should give mandates that are achievable and should give resources that correspond to the job that they want the UN to do. It is outrageous that you send a mission to Darfur, the people on the ground tell you they need ten heli copters to do what you ask them to do and nobody is giving them those ten helicopters! We have gone back to the Srebrenica situation, where we said: come to Srebrenica, you will be protected. And then people were slaughtered in front of our eyes. When you say you want 26,000 troops in Darfur, but you don't have these troops and you haven't discussed with the gov ernment of the Sudan where these troops come from, it is not going to work. The Security Council has adopted a resolution that they know is not going to be implemented. Hopefully we remember the lessons we have included in our report.' Because you fear another Rwanda or Srebrenica? 'If you are not careful, that is what you risk having in 2008, 2009 or 2010. And that is not good for any body.' 27 Zeeuws Tijdschrift 2008 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 27