als de fundamentalistische Islam.' We moeten de muur van onbegrip tussen die twee slechten. Het zou een inspirerend symbool zijn wanneer Harnas en Israël onderhandelingen zouden beginnen om vrede te bereiken.' In een interview met Joanne Meyers in New York op 6 maart van dit jaar verklaarde u dat men in de loopgra ven moet staan en ik citeer u hier Je moet de waarheid spreken'. Je moet geen filosoof zijn om te weten dat er vele waarheden zijn. Dat wordt bijvoorbeeld duidelijk in uw recent gepubliceerde boek A Billion Lives: An Eyewitness Report from the Frontlines of Humanity' waarin u uw ont moeting met president Mugabe van Zimbabwe beschrijft. 'Tijdens mijn ontmoeting met Mugabe was ik me terdege bewust van mijn westerse achtergrond maar tegelijk was ik daar om universele waarden te bevorderen. Ik bevond mij in een moeilijke situatie omdat de verkeerde lande de goede dingen hadden gedaan. Groot-Brittannië en de VS hadden gelijk dat ze Mugabe's handelswijze aan de kaak stelden maar Afrikaanse landen of de Afrikaanse Unie hadden eigenlijk dat probleem moeten aanpakken. Na de ver oordeling van de vroegere koloniale machthebber van het Mugabe regime waren de handen van die landen gebonden. Toen ik op een persconferentie na mijn ontmoeting met Mugabe de toestand in Zimbabwe als een 'meltdown' beschreef waren de poppen aan het dansen. In het eerder genoemde interview zei u 'Wé houden ze in leven tot ze vermoord worden'. Is dat niet het hele ver haal van Srebrenica? Zoals u weet was dat juist wat de Nederlandse troepen gedwongen waren te doen. 'Dit is een duidelijk voorbeeld van een inadequaat en ineffectief optreden van VN-troepen. Er zijn heel veel landen die ongelofelijk veel geld uitgeven aan defen sie maar als het op een bijdrage aan de VN-troepen aankomt, is het altijd te veel. Het is duidelijk dat Srebrenica helemaal niet veilig was. Er zouden meer troepen hebben moeten zijn en de bombardementen hadden veel eerder moeten beginnen. Ik ben geen pacifist. Het gebruik van geweld is soms niet te ver mijden maar het gebruik van een overweldigende macht lost alleen korte termijn problemen op en bete kent niets in termen van natieopbouw.' In an interview with Joanne Meyers in New York on March 6 of this year you stated that one should be in the trenches and I quote 'You have to speak the truth'. You don't have to be a philosopher to know that there are many truths. That is demonstrated, for example, in your recently published book A Billion Lives: An Eyewitness Report from the Frontlines of Humanity' in which you describe your encounter with President Mugabe of Zimbabwe. 'During my meeting with Mugabe I was acutely aware of my Western background but at the same time I was there to promote universal values. I was in a difficult situation because the wrong countries did the right thing. The United Kingdom and the United States were right in denouncing Mugabe's ways but African countries or the African Union should have addressed the problem. After the con demnation of the former colonial power of the Mugabe regime their hands were bound. When at a press conference after the meeting I described the situation in Zimbabwe as a 'meltdown' all hell was let loose. In the aforementioned interview you said 'We will keep them alive until they are massacred'. Isn't that the whole story of Srebrenica? As you know that is exactly what the Dutch UN troops were forced to do. 'This is a clear example of inadequate and ineffective intervention by UN troops. There are a lot of countries that spent an awful lot of money on defense but when it comes down to a contribution for the UN troops it is always too much. It is clear that the Srebrenica area was not safe at all. There should have been more troops and the bombing should have started much earlier. I am not a pacifist. Use of force is sometimes unavoidable but the use of an overwhelming force only solves short term problems and cannot do any thing in terms of nation building.' Clearly you are a multilateralist and keen on empow ering regional organizations such as the African Union (AU), the Association of Southeast Asian Nations (ASEAN), and the European Union (EU). How does Norway fit in, a country that chose not to become part of the EU? 'Here is a paradox. At the time Norway applied for 36 Zeeuws Tijdschrift 2008 j 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 36