In deze speciale tweetalige uitgave van het Zeeuws Tijdschrift over de Four Freedoms Awards ligt de nadruk op de organisaties en personen die de onderscheidingen in 2007 in New York en in 2008 in Middelburg hebben ontvangen. De jaar lijkse onderscheidingen worden afwisselend in de Verenigde Staten en Nederland, en wel in de provin cie Zeeland waaruit de Roosevelts stammen, uitge reikt. Recipiënten zijn Amerikaanse staatsburgers of wereldburgers die uitzonderlijke prestaties hebben geleverd en wier woorden en daden het best de idea len uitdragen die door president Roosevelt in 1941 in zijn speech voor het Congres werden geproclameerd als noodzakelijke fundamenten voor de bloei van de democratie, overal ter wereld. 'In de toekomst die we proberen veilig te stellen, kijken we vooruit op een wereld die gebaseerd is op de vier essentiële menselijke vrijheden. De eerste is vrijheid van meningsuiting en uitdrukking, overal ter wereld. De tweede is de vrijheid van godsdienst, overal ter wereld. De derde is vrijwaring van gebrek, wat betekent economische verstandhoudingen die voor elke natie een gezond leven in vredestijd voor zijn inwoners garanderen, overal ter wereld. De vier de is vrijwaring van vrees, wat betekent een wereld wijde reductie van bewapening tot op zo'n niveau en op zo'n grondige manier dat geen enkele natie een daad van fysieke agressie zal kunnen plegen tegen een van zijn buren, nergens ter wereld.' Deze vrij heden werden opgenomen in de preambule van de Universele Declaratie van de rechten van de Mens van de Verenigde Naties. Het Franklin Eleanor Roosevelt Institute in New York reikte de eerste Four Freedoms Awards uit in 1950. Dit evenement werd in het leven geroepen om het belang van de Four Freedoms zoals uitgesproken door Roosevelt in 1941 levend te houden. Sinds 1982 wordt dit evenement samen georganiseerd met de Roosevelt Stichting in Middelburg. Onder de meer dan honderd laureaten van de afgelopen 25 jaar tel len we: Prinses Juliana, John F. Kennedy, Harold Macmillan, Olof Palme, Helmut Schmidt, Vaclav Havel, Arthur Miller, Paul Newman, Bill Clinton, Walter R. Cronkite, Nasr H. Abu Zayd, Jacques Delors, Simon Wiesenthal, J. William Fulbright, Robert S. McNamara, Javier Pérez de Cuéllar, de Dalai Lama, Nelson Mandela, Kofi Anan en Mohamed ElBaradei. Dr. Richard von Weiszacker ontving de internatio nale Four Freedoms Award gedurende een ceremonie in Middelburg op 24 mei 2008. De andere laureaten waren: Lakhdar Brahimi (vrijheid van meningsuiting en uitdrukking); Dr. Karen Armstrong (vrijheid van godsdienst); Jan Egeland (vrijwaring van gebrek); en Willemijn Verloop namens War Child (vrijwaring van vrees). Gedurende de ceremonie op 6 november 2007 in New York ontvingen senator Carl Levin en sena tor Richard G. Lugar de Four Freedoms Medal. Andere laureaten voor de specifiek vrijheden waren: Bill Moyers (vrijheid van meningsuiting en uitdruk king); dominee Peter J. Gomes (vrijheid van gods dienst); Barbara Ehrenreich (vrijwaring van gebrek); en luitenant-generaal Brent Sowcroft (vrijwaring van vrees). Met uitzondering van Levin en Lugar die van wege dringende zaken niet aanwezig konden zijn bij de ceremonie, zijn alle laureaten van 2007 en 2008 voor deze speciale aflevering van het Zeeuws Tijdschrift geïnterviewd. Paul van der Velde 4 Zeeuws Tijdschrift 2008 i 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 4