'ZIJ CONTROLEREN DE BOODSCHAP' 'THEY ARE CONTROLLING THE MESSAGE' Ziet u deze award al een kroon op uw werk? En wat betekent deze prijs voor u? 'Niet de laatste kroon! Ik ben temidden van de depres sie geboren. Mijn vader stemde op Roosevelt en was ervan overtuigd dat er een vriend van hem in het Witte Huis woonde. Als ze allebei nog zouden leven, zou mijn vader nog steeds voor hem stemmen. Waarom? Roosevelt was een patriciër, een aristocraat in het Witte Huis. Mijn vader moest zijn boerderij verkopen in de crisis van de jaren dertig en elke keer als Roosevelt sprak op de radio, dacht mijn vader dat Roosevelt het persoonlijk tegen hem had. Ik heb zo als het ware de New Deal van mijn vader geërfd. Ik diende bij Kennedy en Johnson. Bij de laatste werd ik persvoorlichter voor het Witte Huis en Johnson zei altijd dat Roosevelt zijn tweede vader was. Toen ik deze medaille kreeg aangeboden, voelde het alsof ik een high school-trofee kreeg. Ik kwam thuis, het voelt natuurlijk aan en dit waren duidelijk vrienden van me.' Op welke manier heeft Roosevelt u persoonlijk en pro fessioneel beïnvloed? 'Een van de belangrijkste zaken voor mij is ongelijk heid. Dit komt omdat de macht in handen is van een paar mensen en dat anderen geen macht hebben. Roosevelt sprak voor en namens de gewone man. Die gewone man kan nergens aankloppen. Veel van mijn journalistieke carrière besloeg het verslaan van het relaas van de armen, de zieken, de minderbedeelden.' Hoe belangrijk is de vrijheid van meningsuiting hei- rin? 'Die is het hart van de Amerikaanse beleving. Zonder deze vrijheid zouden we zijn overgeleverd aan de kapitein van het schip en met het eerste amende ment in de hand kunnen we de brug van het schip opklimmen en tegen die kapitein zeggen 'Dat is een ijsberg recht voor ons! Keer het schip! De vrijheid van Do you consider this award as a crown on your career? 'Not the last crown! I was born in the middle of the depression, and my father voted for Franklin Roosevelt and he thought he had a friend in the White House. And if both of them were still alive, he would still be voting for him. Why? Because Roosevelt was a patrician, an aristocrat in the White House. My father had a farm but lost it in the depression, and every time Roosevelt spoke, he thought Roosevelt was speaking to him. So I inherited the New Deal from my father. I served in the Kennedy-Johnson adminis tration. And Lyndon Johnson, for whom I worked as a press secretary, said that Franklin Roosevelt was his second father. When I was offered this award, it was like a high school trophy. I was coming home, it was natural, and these were friends of mine.' In what way did Roosevelt influence your later activi ties or thinking? 'One of my main concerns as a journalist is the issue of inequality. And that is the result of a few people having too much power and most people having no power. Roosevelt was the great trader of his class, because he spoke for people like my father. He spoke for the ordinary people. He believed that ordinary people had nowhere to go. So much of my career as a journalist has been reporting stories of the poor, the sick, of the homeless.' How important is the value of freedom of speech in this process? 'The whole idea of speaking is the heart of the American experience. Without it we would be at the mercy of the captain of the ship and the first amend ment means we can climb on the bridge of the ship and grab the captain by the arm and say: 'That's an ice berg right ahead! Turn the ship!' The freedom 47 Zeeuws Tijdschrift 2008 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 47