'WE ARE UNAVOIDABLY CONNECTED TO EVERYBODY' 'WIJ ZIJN ONLOSMAKELIJK MET ELKAAR VERBONDEN' Ziet u deze medaille als een kroon op uw carrière? 'Ik hoop dat ik nog vele jaren te gaan heb. Het is iets heel speciaals, je geeft jezelf er niet voor op. Ik was vrij verrast. Ik denk dat het door mijn boeken komt. Toen ik de officiële brief kreeg, werd ik wel opgewon den.' U had nog niet eerder gehoord van de Four Freedoms Awards? 'Ik had er nog niet van gehoord, nee. Ik groeide wel op met de vier vrijheden, daar moeten we Roosevelt nog altijd dankbaar voor zijn. Ik had nooit verwacht dat ik deze prijs zou krijgen. Niemand heeft me ver teld hoe ik genomineerd ben geworden.' Wat betekent de Roosevelt-erfenis voor u? 'Hij was eerlijk gezegd de meest fantastische pre sident die Amerika ooit gehad heeft en niet omdat hij langer dan iedereen gediend heeft. Met grote inbeelding en kracht heeft hij zijn land uit het moeras getrokken waarin het verzeild was geraakt door de crisis van de jaren dertig en de oorlog. Hij was een god op aarde voor mijn ouders. We bewonderden de Do you consider this award a crown on your career? 'I hope I have many years to come. It's a very special thing. It's one of those things you don't apply for. I think it is about my books, I don't know, but when I got the letter, it was quite thrilling.' So you didn't know about the Four Freedoms Awards? 'No, I didn't. I certainly grew up on the four freedoms, we all thank Mr. Roosevelt for that. I didn't know an occasion like this would exist and I certainly wouldn't expect me to be involved with it. And nobody has told me how I have got involved.' Roosevelts. Dat mijn naam nu verbonden is met de Roosevelts, is iets heel bijzonders.' Op welke manier heeft hij u beïnvloed qua denken en ideeën? 'Dankzij Roosevelt realiseer ik mij dat je mensen er moet van overtuigen in zichzelf te laten geloven en het fundament van het bestaan te baseren op je eigen ervaringen. Dat is precies wat hij deed. Hij zag meer in de mensen dan de mensen in zichzelf. Hij was een aristocraat, geen gewone man. Hij had alles, hij was een rijk kind, maar hij gaf dit alles op ten behoeve van de mensen. Daar had hij alles voor over.' What does the Roosevelt legacy mean to you? 'Franklin Roosevelt was frankly the greatest presi dent we have ever had, and not just because he served longer than anybody else. There was a kind of imagination and force that took this country out of a terrible state it has been in because of the depression and through the war. My parents' generation speak about Roosevelt as being god on earth. We admired the Roosevelts. To have my name connected with the Roosevelts is a very big deal.' How did he inspire you in your way of thinking? 'Well, I realise, thanks to Franklin Roosevelt, that you should persuade people to believe in them selves and to seek grounding in one's own experi ence. And that is what he did. He saw more in the people than the people saw in themselves. He was an aristocrat; he was not a poor man. He was a man who could have avoided all things - he had infant wealth, he had everything, and yet he stuck it out and let the people have it.' 50 Zeeuws Tijdschrift 2008 I 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 50