IENS LAND IS DIT GENLIJK?' 'WHOSE COUNTRY IS THIS ANYWAY?' Ziet u deze prijs als een grote eer? 'Oh zeker. Ik weet niet zoveel over deze organisatie, maar ik ben er laatstelijk veel meer over te weten gekomen en ik ben zeer onder de indruk van de andere laureaten.' Wat betekent de Roosevelt-etfenis voor u? 'Ik ken het me niet herinneren dat hij president was, maar mijn ouders bewonderden hem. Zij zagen hem als een soort verlosser. Door die invloed van mijn ouders werd hij een soort rolmodel, hij en zijn vrouw. Ik groeide op met hun gedachtegoed dat we volledig kwijt zijn geraakt in dit land.' Ziet u Amerika als een klassenmaatschappij? 'Zeker. Wij zijn veel meer gepolariseerd dan de Europese samenleving. Er is een steeds grotere kloof tussen arm en rijk hier. Ik heb me al jaren ingezet voor wettelijke loonsverhogingen waarin vastgelegd dat iedereen in Amerika een minimumloon moet krijgen.' U werkt ook als journalist. Voor wat voor soort kran ten schrijft en over wat voor ondenverpen? 'Alle onderwerpen die me aanstaan. Ik ben altijd in veel geïnteresseerd geweest. Mijn focus ligt op het terrein van economische gelijkheid en onrecht. Daarom is het ook moeilijk voor me in dit land thuis te voelen vanwege die kloof. Wiens land is dit eigenlijk. Zomaar iets. Ik vlieg van Washington hier naartoe en een van de oorzaken van de vele vertragingen zijn de privé vliegtuigen. Zij vertra gen de gewone burger en de armen moeten op bus na bus wachten. Op het platteland is het helemaal zichtbaar. De rijken kopen grote stukken land op voor hun buitenhuizen en de mensen die er vroeger woonden, moesten verkassen naar stacaravans.' Hoe combineeri u uw werk als journalist en activist? 'Dat heb ik altijd gedaan. Ik zie geen tegenstelling. Veel van wat ik schrijf zijn opiniërende stukken. Ik schrijf ook elke week een column. Dat is pas echt leuk! Do you see this award as a high honour? 'Oh yeah. I don't know too much about the organisa tion, but I have been learning more and I have been impressed with the other award winners.' What does the Roosevelt legacy mean to you? 'I cannot remember when he was a president, but my parents loved him. They thought of him as a saviour. Through that family influence he was a kind of a role model, he and his wife. Their policies and their ideas, that was an idea I grew up with, and it is an idea we have completely lost sight of in this country.' Do you consider America a class society? 'Sure, we are far more polarized than the European societies. We have a growing gap between the rich and everybody else. I have been most preoccupied the last years trying to raise the wages through legislation that says that everybody in a certain state or place has to be paid a minimum wage.' You also are a freelance journalist. For what kind of papers or on what kind of subjects do you work? 'Any subject I like, I have always been widely inter ested. One of my big focuses is economic inequality and economic injustice. That's why it makes it also harder for me to feel at home in this country, con sidering the big gap between rich and poor. I mean, whose country is this anyway? A simple thing: I flew from Washington to here and one of the things that causes delays are all those private jets. They are slow ing down the middle people and the poor are waiting for one bus after another. It is also very vivid in the rural areas, the rich are buying up the large parcels of land for their mansions and the people who use to live there are now living in trailers.' How do you combine your role as a journalist and an activist? 'I have always done it. I don't see a contradiction. A lot of my writing is opinion pieces. I also write a col umn once a week. So that is fun!' 53 Zeeuws Tijdschrift 2008 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 53