'HET TERRORISME ZAL ONS NIET KLEIN KRIJGEN1 bevolking gepolitiseerd. Er doemen andere problemen op zoals het milieuvraagstuk en gezondheidsvraagstuk. Nationale grenzen verkruimelen. Staten kunnen niet langer alleen de zaken voor hun burgers regelen zonder samen te werken en de hand uit te steken. We proberen onze weg te vinden om met deze problemen om te gaan' Bent u een voorstander van een unilaterale of een multilaterale benadering? 'Een unilaterale benadering werkt niet meer maar velen kunnen zich dat niet realiseren. Het is altijd makkelijker de gebaande paden te volgen. Alle orga nisaties zoals de NAVO en de VN zijn gebouwd voor een wereld en problemen die niet meer bestaan.' Bedoelt u dat de geïnstitutionaliseerde wereld moet veranderen? 'We hebben te maken met grensoverstijgende proble men. We hebben internationale instellingen nodig om die op te lossen maar de VN doet het niet goed. Als de VN er niet was geweest dan zou het nu niet meer luk ken die op te richten. We kunnen niet bij de pakken blijven neerzitten en doen wat we in 1945 deden. Dat is het grote dilemma waarin we verkeren. Toen waren er duidelijke winnaars en verliezers, die hebben we nu niet meer.' Is de positie van de VS veranderd na de Koude Oorlog? 'Ja, in materiële zin, dat wil zeggen in militaire en economische zin. Er is geen enkel ander land zo machtig als de VS, in ieder geval sinds het Romeinse Rijk. Maar we leren veel want we worden door een kleine staat in de greep gehouden: Irak.' Wat betekent de mens Roosevelt voor u 'Hij was een president die ons veel inspiratie gaf. Hij haalde ons uit de grote crisis van de jaren dertig en hij was een groot leider. Een echte leider en een van de voornaamste presidenten die Amerika gekend heeft. Het is dus een grote eer een onderscheiding te ont vangen, die zijn naam draagt.' What does that mean for America? 'What it means for America is that we have to start thinking differently. Modern communications are such that eveiybody knows exactly what is happening. And so we have politicized the world's population. And at the same time other things are happening such as health and environment. So national borders are eroding. Nations can no longer control things for their peoples, without reaching out and cooperating. And we are still learning how to deal with these prob lems.' Are you more a pariisanfor a multilateral approach than a unilateral approach to the world's affairs? 'A unilateral approach would not work anymore, but it's hard to realise that. And it's easier to do things in the old ways. All of our institutions, such as NATO, and the UN were built for a world that is gone now. These institutions are not set up for the problems of these days.' Do you mean to say that the institutionalised world needs to change now? 'All of these problems spill over borders. You need international institutions to deal with them, but the UN is doing very well. I would guess that if we didn't have a UN now, we couldn't create one. We cannot sit down and do what we have done in 1945. That is the dilemma we are in. At that time there were clear win ners and clear losers, and now we don't have that.' Has the position of the US changed after the Cold War? 'Yes, it's changed in a material way, probably in terms of military and economic power. There is no nation so powerful compared to anyone else, at least since the Roman Empire. But we are learning a lot, since now we are tied down by a tiny state, Iraq.' What does the Roosevelt legacy mean to you? Clearly he was an inspirational president. First of all he led us through a great depression, he was a great war president. A real leader, clearly one of America's greatest presidents, so it is a great honor to receive an award in his name. 56 Zeeuws Tijdschrift 2008 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 56