William J. Vandenheuvel is chair emeritus van het Franklin Eleanor Roosevelt Institute en speelde een sleutelrol bij het verwezenlijken van de Four Freedoms Award ceremonie in Middelburg, de hoofdstad van de geboorteprovincie van zijn vader. Hij maakte enige tijd vrij om met ons te spreken tijdens de Award ceremonie in New York op 6 november 2007. Kunt u ons iets vertellen over het begin van de Four Freedoms Awards? 'De medailles worden uitgereikt sinds 1950, sinds de dood van Roosevelt. Het is internationaal geïnstalleerd in 1982, toen de twee eeuwen oude relatie tussen de VS en Nederland werd gevierd. Koningin Beatrix kwam naar de VS, en we organiseerden een fraai diner voor haar in het verblijf van de gouverneur van New York. We selecteerden vijf Nederlanders als laure aten, waaronder prinses Juliana. Het was zo'n prach tige ceremonie in 1982. Toen zijn we elke twee jaar in Middelburg de prijzen gaan uitreiken en in 1984 heb ben we het Roosevelt Study Center opgericht.' Wat is de achtergrond van de Four Freedoms Awards? 'De achtergrond is gelegen in de geweldige toespraak die Roosevelt in 1941 voor het Congres gaf. Dat was voordat Amerika de oorlog aan Japan verklaarde en in die toespraak gaf hij de redenen en doelen van waarom die oorlog gevochten moest worden. De enige manier waarop dat zinnig kon zijn, was door een betere wereld na de oorlog te scheppen. Die wereld William j. Vandenheuvel is chair emeritus of the Franklin Eleanor Roosevelt Institute and played a key role of the estab lishment of the Award ceremony in Middelburg, the capital of the native province of his father. He found some time to talk to us at the award ceremony in New York on 6 November 2007. Can you tell us something about the origins of the awards? 'These medals have been awarded since 1950, but the award was established internationally in 1982, when the bicentennial Dutch-American relationship was celebrated. Queen Beatrix came to America and we held a dinner for her at the Governor's mansion in Albany (New York). We selected five Dutch people for the first laureates and the first one was Princess Juliana. It was such a wonderful ceremony. We went on from there and established the Roosevelt Study Center. Since then, every two years we have awarded the International Four Freedoms medals.' What can you tell us about the background of the awards? 'It is the great speech Roosevelt gave in 1941, before America was in the war, where he outlined the rea sons and the purposes of why this war should have been fought. The only way the war could be justified was to create a better world afterwards. And that world has to be guided by the four freedoms. Those 7 Zeeuws Tijdschrift 2008 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 7