moet gebouwd worden op de vier vrijheden die zijn opgenomen in de preambule van de verklaring voor de rechten van de mens van de VN en in het handvest van de VN. Dat was een grote stap voorwaarts.' Wat was uw persoonlijke betrokkenheid? 'Als een opgroeiende jongen was Roosevelt mijn held. Ik leende zijn vrouw goed, toen ik als advocaat naar New York kwam en aan het openbare leven deelnam en in de politiek zat. Roosevelt was de belangrijkste president van de twintigste eeuw en hij stond voor het soort Amerika dat ik wilde zien slagen.' Wordt deze prijs gezien als een lifetime achievement onderscheiding? 'In het algemeen wel, maar soms niet. Er zijn enige jongelui geweest, maar meestal reiken we de onder scheiding uit aan mensen die grote daden hebben ver richt tijdens hun leven voor de vier vrijheden.' Kunt u ons wat vertellen over de hoogte- en diepte punten van de Awards? 'Er zijn geen dieptepunten geweest alleen maar hoog tepunten. Die ceremonies in Nederland en de VS zijn allemaal geweldig geweest.' Is er kritiek geweest op de Four Freedoms Awards? 'Daar heb ik nooit iets van vernomen. Ik zeg niet dat er geen kritiek is geweest maar ik heb die nooit gehoord.' Waarom zijn de Awards in de VS alleen voor Amerikanen en die in Europa voor anderen? 'We dachten dat het passend zou zijn dat wanneer we een ceremonie in Nederland gingen houden, de onderscheidingen internationaal te maken. Hier in de VS willen we ons puur op Amerikanen concentreren en wat zij doen en waar het allemaal over gaat. En het blijkt goed te werken op deze manier want er komen mensen uit heel de wereld naar Nederland voor cere monie.' Wat zijn uw ideeën over de toekomst van deze award? 'Ik hoop dat er altijd mensen zullen zijn die verdien stelijk genoeg zijn om deze erkenning te krijgen. Ik denk dat het heel zinnig is mensen er aan te blijven words are in the Universal Declaration of Human Rights and the UN Charter. It was a very major step forward.' What was your personal involvement? 'As a boy growing up, Roosevelt was my hero. I knew Eleanor Roosevelt very well when I came to New York as a lawyer working in public life and politics. Roosevelt was the greatest president of the 20th century and he expressed the kind of America that I wanted to see succeed.' Is this award considered as a kind of lifetime achieve ment award? 'Generally, sometimes not. There have been some young recipients, but generally speaking the awards go to people who have done great things in their life time on behalf of the four freedoms' Can you tell us about the highs and the lows in the history of the Four Freedoms Awards? 'There have been no lows, only highs. It has been fan tastic, all the ceremonies.' Are there any critics? 'No, not that I have heard. I don't say there aren't any, but I have never heard them.' Why are the awards in the US only for Americans and in Europe, they are international? 'We thought that it would be appropriate, that if you are going to have the ceremonies in the Netherlands, to have international awards. Here in America we want to concentrate on the Americans, and what they are doing and what it's all about. So it's worked out very nicely that way and we have people from all over the world who come to the Netherlands.' What are your ideas for the future of these awards? 'I hope that there will always be people worthy of receiving this recognition. And I think it's very worth while to remind people why the Second World War has been fought. I mean, in Europe they understand that. The European Union has brought 27 countries together and it has ended the civil wars of Europe. So that is a very important step forward in the world. We hope Americans will remember the terrible sac- S Zeeuws Tijdschrift 2008 j 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2008 | | pagina 8