GESCHIEDENIS VAN ZEELAND DE NAVORSCHER in de Zeeuwse Bibliotheek De economische archeologieGESCHIEDBEOEFENINGmonumentenwachtmonumentenzorgmuseastreektalen In samenwerking met de Landbouwuniversiteit Wageningen heeft de Stichting Historisch Onderzoek Zeeland (SHOZ) in 1998 succesvol haar eerste project kunnen beëindigen. Met de publicatie van het boek De Geschiedenis van de Zeeuwse landbouw, circa 1600-1910van Peter Priester werd een belangrijke bijdrage geleverd aan de verdieping van de historische kennis betreffen de Zeeland. De wijze waarop dit werk tot stand is gekomen verdient verdere navol ging. Een en ander is aanleiding voor de stichting om in samenwerking met het Onderzoeksinstituut voor Geschiedenis en Cultuur van de Universiteit van Utrecht een weten schappelijk onderzoek te laten verrichten naar de economische geschiedenis van Zeeland. De SHOZ vindt het van belang dat over de periode 1800-2000 een over zichtsstudie komt, vooral omdat nog veel onduidelijk en onbekend is over de economische ontwikkeling in de afgelopen twee eeuwen. Centraal in dit onderzoek staat de industriële ontwikkeling in relatie tot de vernieuwing van de infrastructuur, door de aanleg van spoorlijnen, water wegen en autowegen. Uitgangspunt van het onderzoek is dat de Industriële Revolutie leidt tot meer verkeer en vervoer. De vraag is of Zeeland zich net als de rest van Nederland heeft ontwikkeld of dat er juist sprake is van een andere tendens. De industrialisatie komt pas laat in de 20ste eeuw op gang, terwijl de omstandigheden niet ongunstig lijken. Zeeland biedt immers door de ligging aan diep water goede vervoers mogelijkheden. De geografische gesteldheid en de ligging zijn haast uniek te noemen. Het ontbreekt ook niet aan ondernemerszin getuige de initiatieven in de scheepsbouw en suikerindustrie. De Zeeuwen staan bovendien bekend om hun arbeids ethos. Wellicht kunnen de oorzaken gezocht worden in ontwikkelingen binnen andere economische sectoren. De landbouw kenmerkt zich al vroeg door modernisering en mechanisering en ook de dienstensector ontplooit zich voorspoedig. Deze sectoren doen een groot beroep op het kapitaal en de arbeid van de Zeeuwse bevolking met als mogelijk gevolg het scheppen van een remmende invloed op de indus trialisatie. De twee onderzoekers, dr. W. van den Broeke en dr. P. Brusse van de Universiteit van Utrecht, hebben een opzet gemaakt voor een overzichts studie. Via onderzoek in overheids archieven, bedrijfsarchieven en andere bronnen wordt gepoogd nieuwe inzichten te verkrijgen in de economi sche ontwikkelingen. Het onderzoek mondt uit in een wetenschappelijk verantwoorde en helder leesbare publicatie. Het boek zal waarschijnlijk in de loop van 2005 verschijnen. In de Zeeuwse Bibliotheek kan het publiek al enkele jaren diverse belangrijke elektronische bestanden raad-plegen op het netwerk van de bibliotheek. Voor de historisch geïnteresseerden is het bestand HinT (Historie in Titels, een geautomatiseerd bibliografisch bestand over moderne Europese geschiedenis) al enige tijd beschikbaar. Sinds kort is ook het bekende Nederlandse tijdschrift De Navorscher in de Zeeuwse Bibliotheek te raadplegen als bestand op de publiekpc's. Het tijdschrift De Navorscher verscheen in de periode 1851-1960. De ondertitel van het blad luidt 'een middel tot gedachtenwisseling en letterkundig verkeer tusschen allen, die iets weten, iets te vragen hebben, of iets kunnen oplossen Maandelijks werden 30 pagina's gevuld met korte stukjes over honder den verschillende onderwerpen uit alle disciplines van de geschied- en taalwetens chap Het was een vraag- en antwoord- orgaan. Jaarlijks werd een register gemaakt op onderwerp en persoons namen. Later werd het maandblad een meer algemeen historisch tijdschrift en in de laatste jaargangen neemt de genealogie een belangrijke plaats in. In het tijdschrift is zeer veel informatie te vinden over Zeeland: Zeeuwse auteurs, geschiedenis, dialec ten en genealogie. Juist omdat het moeilijk zoeken is naar een specifiek onderwerp in De Navorscher is het raadplegen van de cd-rom zeer makkelijk. Alle jaargangen kunnen traditioneel, pagina voor pagina, doorzocht worden, maar er kan ook op data, persoonsnamen, woorden, delen van woorden, combinaties van woorden en woorden die in de nabijheid van elkaar staan gezocht worden naar informatie. Met het verschijnen van deze cd-rom is weer een belangrijke bron toegankelijker geworden voor een groot publiek. Zeeuws Erfgoed 11

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 11