MUSEUMregistratie MUSEA M useumregistratie in Zeeland Nieuwe directeur Zeeuws Museum ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORG STREEKTALEN In de zomer van 1997 is een begin gemaakt met de invoering van de museumregistratie in Nederland. De museumregistratie is een initia tief van de Nederlandse Museum Vereniging (NMV) en de stichting Landelijk Contact van Museumconsulenten (LCM). Alle provincies, met uitzondering van Utrecht en Flevoland, zijn met de invoering gestart. In 2000 konden de musea in Zeeland zich voor museumregistratie aanmelden. Voor de museumregistratie zijn negen basiseisen geformuleerd, die zijn afgeleid van de internationaal erkende museumdefinitie. Tezamen vormen ze de minimumstandaard voor het functioneren van de musea. De invoe ring van de museumregistratie geschiedt op vrijwillige basisOver opname in het Museumregister beslist het bestuur van de Stichting het Nederlands Museumregister. Voorzitter is de heer M. Scheltema, voorzitter van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. Het bestuur laat zich bij de uitleg van de eisen en de procedures van de museumregistratie bijstaan door de landelijke werkgroep museum registratie, onder voorzitterschap van mevrouw A. Vels-Heijn. De besluiten van de stichting worden genomen nadat advies is uitgebracht door de provinciale adviescommissie. Deze commissie bestaat uit vijf leden, waar van twee namens de NMV en twee namens het LCM. De samenstelling verschilt per provincie. De voorzitter, mevrouw H. Heemskerk-Nusselder, is in alle gevallen dezelfde. Secretaris (niet stemhebbend) van de provincia le adviescommissies is mevrouw A. Hogeweg-Bos. In drie provincies - Noord-Holland, Groningen en Friesland - is de eerste fase van de museumregistratie afge rond. Gebleken is dat de achterstan den van de voorlopig geregistreerde musea vooral liggen op het gebied van beleid, de collectieregistratie en het behoud en beheer van de collecties. Ook ontbreekt vaak een overzicht van de samenstelling van de collectie en een op schrift gesteld verzamel- en afstotingsbeleid. Van doorslaggevend belang is de aanwezigheid van een museale collectie. Het gaat dan niet zozeer om de kwaliteit van de objecten, maar om de functie van de collectie binnen het geheel: hoe wordt de collectie gepresenteerd en beheerd. In totaal hebben ongeveer 165 musea in de drie genoemde provincies zich aangemeld. Ongeveer 68 daarvan zijn geregistreerd, 56 voorlopig geregis treerd en 24 afgewezen. Een afwijzing zegt weinig over de cultuurhistorische, de educatieve of de toeristische waarde van een instel ling. Zo kunnen particuliere collec ties, 'aangeklede' monumenten en bezoekerscentra niet in het museum- register worden opgenomen. Maar dat wil nog niet zeggen dat ze waardeloos zijn. Het blijkt dat de museumregis tratie overal in Nederland instellingen aan het denken zet over de eigen identiteit. In Zeeland hebben zich 22 musea voor museumregistratie aangemeld. De provinciale adviescommissie is tot nu toe drie keer bij elkaar geweest. Dit jaar wordt de invoering van de museumregistratie in Zeeland formeel afgesloten. De laatste vergadering van de commissie is gepland voor 10 oktober. Aanmeldingen 22 Registratie 3 Voorlopige registratie 5 Afwijzing 5 Aanhouding 4 Nog in behandeling 5 De museumondersteuning vanuit de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland zal zich de komende tijd vooral gaan concentreren op het bieden van bege leiding aan de voorlopig geregistreer de musea. Deze hebben drie jaar de tijd om geregistreerd te worden. Begeleiding zal zoveel mogelijk op maat geschieden, want niet elk voor lopig geregistreerd museum heeft het zelfde tempo bij het inhalen van de achterstanden. Er zal worden gekeken naar de mogelijkheden voor project matige ondersteuning, bijvoorbeeld op het gebied van het schrijven van beleidsplannen en collectieregistratie. Bijscholing op deze gebieden wordt dan in de provincie, of zelfs in de eigen regio georganiseerd. De Raad van Toezicht van het Zeeuws Museum heeft Valentijn Byvanck (1964) aangesteld als directeur. Byvanck zal per 1 juni a.s. interim-directeur Piet Barendse opvolgen. Byvanck is cultuurhistoricus en is op dit moment werkzaam als hoofd communicatie en theorievorming van Witte de With, Centrum voor Hedendaagse Kunst in Rotterdam. Daarnaast werkt hij op freelance-basis voor andere instellingen, zoals recentelijk het Prins Claus Fonds, waarvoor hij een internationaal symposium over cultuur en ontwikke ling organiseerde. Tussen 1995 en 2000 werkte Byvanck als curator en historicus voor een aantal musea, waaronder de Smithsonian Institution in Washington D.C., The Metropolitan Museum in New York en Museum Van Loon en Museum Amstelkring, beide te Amsterdam. Hij publiceerde over een reeks onder werpen, zoals kunst en nationale identiteit, de huidige museumwereld en de 19de-eeuwse portretkunst. Daarnaast schreef hij over verschillen de aspecten van de hedendaagse kunst. Byvanck is gepromoveerd aan New York University met een proef schrift over portretkunst, fysiognomie en politieke cultuur in de 19de eeuw. Het Zeeuws Museum, het Zeeuws Maritiem MuZEEum en de Stoomtrein Goes-Borsele zijn officieel geregistreerde musea. Zeeuws Erfgoed 15

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 15