Ti Special nr. 1 Erfgoededucatie Colofon Am Cultureel (JiB Erfgoed Cultuurparticipatie: aanjagen! Thema's Aanjagen Special Erfgoededucatie is een uitgave van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. contactpersoon Josien Pootjes foto's Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland ontwerp decreet, Middelburg Ramon de Nennie druk Verhage Zoon, Middelburg Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Postbus 49 4330 AA Middelburg Bezoekadres Groenmarkt 13 Telefoon 0118-670870 Fax 0118-670880 E-mail info@scez.nl Stichting Zeeland Voor links naar websites over erfgoededucatie surf naar httperfgoededucatie pagina.nl Het pilot-project 'Collecties Onderweg' is in april 2001 van start gegaan. Centraal staat de wens om museumcollecties toegankelijk(er) te maken voor leerlingen van het basis- en voortgezet onderwijs in Zeeland, door museumvoorwerpen in tijdelijk of langdurig bruikleen aan te bieden. Het project wordt mogelijk gemaakt door het Ministerie van O,C&W en de Provincie. In een enquête en een groepsgesprek met docenten, medewerkers van musea en directies van scholen en musea zijn al vele wensen, behoeftes, mogelijkheden en onmogelijkheden van het uitlenen aan de orde gekomen. Nu wordt er bij diverse musea geïnventari seerd welke museumvoorwerpen in aanmerking kunnen komen voor uitlening en hoe die voorwerpen het best op de scholen kunnen worden gepresenteerd. Een projectgroep, waarin docenten en medewerkers van de musea zitting hebben, draagt zorg voor de verde re uitwerking van het project. Bijzondere aandacht gaat uit naar de organisatorische en de logistieke aspecten van het (tijdelijk) uitlenen van museumvoorwerpen. Als instrumenten wordt gedacht aan een (virtuele) Prototype van de 'bijzonder erfgoed'couveuze. Histotheek van museumvoorwerpen, een erfgoedvitrine voor gebruik op school en een Cultmobiel, waarmee het museum als het ware naar het schoolplein wordt verplaatst. Stimuleringsprogramma Met het Stimuleringsprogramma Cultuurparticipatie wil de Provincie een zo breed mogelijke deelname aan culturele uitingen in Zeeland bewerkstelligen. Het belangrijkste doel is om projecten en initiatieven mogelijk te maken, waarmee de culturele organisaties een nieuw en ander publiek voor hun activiteiten willen bereiken. Het stimuleringsprogramma kent drie thema's waarvan er één, 'Culturele identiteit: cultuur van stad en land', een duidelijk raakvlak heeft met het cultureel erfgoed. Een van de twee stimuleringsregelingen binnen dit thema is 'Stimulering ontsluiting van het cultureel vermogen'. De regeling is bedoeld voor activiteiten die het erfgoed op een vernieuwende manier ontsluiten. Ze richt zich in hoofdzaak op de publiekskant en niet op de behouds- kant. Om organisaties van dienst te zijn bij het ontwikkelen van projecten en activiteiten voor deze stimulerings regeling heeft de Provincie de aanstelling van een 'aanjager' bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland mogelijk gemaakt. Josien Pootjes heeft deze taak voor een dag in de week op zich genomen. Zij zal samenwerking en afstemming van de verschillende projecten stimuleren en ervoor zorgen dat de uitgevoerde projecten en de opgedane ervaring continuïteit krijgen. De stichting is zelf verantwoorde lijk voor drie projecten in het kader van de stimuleringsregeling: de pilot 'Collecties Onderweg', de provinciale coördinatie van de Open Monumentendag en het project: 'Monumenten in Zeeuws Licht'. De eerste twee zijn vorig jaar in uitvoering gebracht. Met het laatste project zal dit jaar worden gestart. Zeeuws Erfgoed 04

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 28