Inhoudsopgave ARCHEOLOGIE STREEKTALEN SCEZprsvvs Wie zit waar? ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN 3 Fysieke bescherming Valken isse Berscherming kerkhof terrein Schakerloo Romeinse schelpkalk branderij 4 'Opgraving' jachtvliegtuigje bij Waarde Prehistorisch aardewerk Nieuw-Namen Verdronken land van Saeftinghe 5 Middeleeuwse bedrijfs gebouwen, Sluis 6 Inventaris archief Hubregtse voltooid 'In den Scherminckel' blijft in Gevangenpoort Bergen op Zoom E-mailnie uws brie f Spreekuur en vondsten melding AWN, afdeling Zeeland GESCHIEDBEOEFENING 8 Van de consulent Gezocht: bedrijfskaart- boekjes 9 Nieuws van heem- en oud heidkundige organisaties 1 De economische geschiedenis van Zeeland De Navorscher in de Zeeuwse Bibliotheek MONUMENTENWACHT 12 Jeugdpuistjes in het monument 13 ARBO en de inspectie van uw monumentenpand MONUMENTENZORG 14 Een steunpunt Ondersteuning Vrijwilligersorganisaties MUSEA 14 Museumregistratie Nieuwe directeur Zeeuws Museum 15 Erkenning van het Zeeuws I Auteur gezocht Landelijke dialectendag 18 EVEN voorstellen Wim Phaff II ERF GOED sducatis 2i PUBLICATIES 21 ACTIVITEITEN EXPOSITIES M OnuMENT aal Foto omslag: Centrum van Middelburg (foto K. Bos). Inzet: Gebouw De Burg, één van de locaties van de SCEZ. Met Zeeuws Erfgoed heeft u een nieuw en informatief blad in handen, dat vier keer per jaar zal verschijnen. U vindt er informatie over de verschillende werkvelden en aandachtsgebieden van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Het kan zijn dat u tot voor kort de Nieuwsbrief Archeologie, de Nieuwsbrief Regionale Geschiedbeoefening Zeeland of Muzeeade, informatieblad voor musea in Zeeland ontving. In dat geval is het goed om te weten dat deze nieuwsbrieven niet meer verschijnen en dat de informatie over de archeologie, de geschiedbeoefening en de musea in het vervolg in Zeeuws Erfgoed is te vinden. Zeeuws Erfgoed biedt echter meer. Er is namelijk ook informatie opgenomen over de andere werkvelden van de stichting: monumentenwacht, monumentenzorg en streektalen. De informatie is herkenbaar, per werkveld gerangschikt. Naast de zes werkvelden onderscheidt de stichting en dus ook Zeeuws Erfgoed nog behoud en educatie als bijzondere aandachtsgebieden. Verder is er een centrale agenda, met tentoonstellingen, cursussen en andere activiteiten, en een rubriek waarin bijzonder erfgoed centraal staat. Zeeuws Erfgoed zal met enige regelmaat worden voorzien van specials waarin een bepaald onderwerp of een bepaald project van de stichting nader wordt toegelicht. In dit eerste nummer is een special opgenomen over erfgoededucatie. Alsof dit allemaal nog niet voldoende is, ontvangt u met Zeeuws Erfgoed tevens de nieuwsbrief van het Zeeuws Archief! Het Zeeuws Archief is een van de provinciale samenwerkingspartners van de stichting. Zeeuws Erfgoed is een nieuw blad en datzelfde geldt voor de stichting. De start was in april vorig jaar. Sindsdien is hard gewerkt om invulling te geven aan de missie en de doelstellingen. De stichting wil hét aanspreekpunt zijn op het gebied van het cultureel erfgoed in Zeeland en dat doet ze onder andere door het uitvoeren van de provinciale steunfuncties voor de zes werkvelden, het ondersteunen en adviseren van overheden, particuliere organisaties en burgers, en het verlenen van diensten en faciliteiten. De stichting is in de afgelopen periode in meerdere opzichten herkenbaar geworden. Er zijn nieuwe, integrale projecten en activiteiten opgezet, logo en huisstijl zijn steeds vaker te zien - de bussen van de monumentenwacht en de archeologie zijn daarvan een fraai voorbeeld - er zijn voor diverse organisaties presentaties over de stichting gehouden en nu is er dus ook Zeeuws Erfgoed. Heel recent is gebouw De Burg aan de Groenmarkt in Middelburg als centrale kantoorlocatie in gebruik genomen. Hierin zullen ook publieksactiviteiten als tentoonstellingen en lezingen worden georganiseerd. Het archeologisch depot en het depot van de monumentenwacht blijven gehuisvest aan respectievelijk het Armeniaans Schuitvlot in Middelburg en Achter de Kerk in Nieuw- en Sint Joosland. De stichting wil conform haar missie publieksgericht werken. Zeeuws Erfgoed is daarvoor een van de instrumenten. Het is daarom belangrijk dat het blad bij de juiste overheden, organisaties en personen terechtkomt. Uw wensen, aanvullingen of mutaties dienaangaande kunt u opgeven via de antwoordkaart in het hart van het blad. Ik wens u met Zeeuws Erfgoed een nuttige en aangename leestijd toe. A.C. Voorzitter Locatie Werkveld Groenmarkt 13, Middelburg Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Telefoon 0118-670870 Archeologie (beleid en documentatie) Behoud (consulent) Educatie (consulent) Geschiedbeoefening (consulent) Monumentenwacht (beleid en administratie) Musea (consulent) Streektalen (consulent) Armeniaans Schuitvlot 1, Middelburg Archeologie (depot) Telefoon 0118-623732 Achter de Kerk 2-4, Nieuw- en Sint Joosland Monumentenwacht (depot) Telefoon 0118-606140 Zeeuws Erfgoed 2

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 2