jl ARCHEOLOGIE E-mailnieuwsbrief archeologie Inventaris archief Hubregtse voltooid 'In den Scherminckel' blijft in Gevangenpoort Bergen op Zoom GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Gevangenpoort; de gemeente draagt zorg voor de buitenkant. Een groot probleem is het vocht in het gebouw. 'In den Scherminckel' is niettemin graag in de Gevangenpoort gehuisvest wegens de historische en monumen tale uitstraling van dit gebouw. In mei opende in de Gevangen poort opnieuw de expositie 'Onder de zoden van het Gouvernementsplein'. Deze was vorig jaar een groot succes. Het ligt in de bedoeling om na de zomer te starten met een 'e-mail- nieuwsbrief archeologie. Hierin zal Zeeuws archeologisch nieuws worden bericht dat niet in Zeeuws Erfgoed kan worden opgenomen. Samen moeten de archeologische berichten in Zeeuws Erfgoed en de archeologi sche e-mailnieuwsbrief een waardige opvolger vormen van de opgeheven Nieuwsbrief Archeologie die door het Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland (nu SCEZ Archeologie) in samenwerking met de afdeling Voorlichting van de provincie Zeeland werd uitgegeven. Op de antwoordkaart in deze afle vering van Zeeuws Erfgoed kunt u opgeven of u de e-mailnieuwsbrief wilt ontvangen. Ten behoeve van de lezer die niet over e-mail beschikt, wordt de e-mailnieuwsbrief naar verwachting ook opgenomen in het kwartaalblad Nehalennia van de Werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek. J.A. Hubregtse voor de achterdeur van zijn woning te Burgh, juli 1926 (foto SCEZ Arch Tra nscriptiearchief Hubregtse). Mevrouw Dicky de Koning (AWN) voltooide onlangs haar Inventaris en Nadere Toegang van het getrans-cribeerde 'Archief Hubregtse'. In 1998 begon Dicky de Koning op verzoek van Jan Kuipers (Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland) met dit project. Gedurende gemiddeld één dag per week maakte ze een toegang op deze papieren nalatenschap van de bekende, in 1940 overleden Schouwse amateur-archeoloog J.A. Hubregtse. Het 'archief Hubregtse' bestaat uit originele archivalia - behorende tot de eigenlijke nalatenschap - en transcrip ties, vervaardigd door wijlen drs. J.L. Borghouts (Administratief Diensten centrum Zeeland). De archivalia zijn eigendom van het Kon. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, de transcripties zijn in het bezit van SCEZ Archeologie, dat ook een groot deel van Hubregtse's vondstmateriaal beheert. De originele stukken zijn enkele jaren geleden overgedragen aan conservator mr. W. Dirksen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Het transcriptie-archief bevat talrijke gegevens over Zeeuwse archeologische vindplaatsen, maar ook over verwante onderwerpen op het gebied van folklore, geschiedenis en heemkunde. De Inventaris met Nadere Toegang wordt op eenvoudige wijze vermenig vuldigd en tegen kostprijs ter beschik king gesteld van belangstellenden. Aan archieven en verwante instellin gen wordt deze toegezonden. De amateur-archeologen van stich ting 'In den Scherminckel' uit Bergen op Zoom mogen na vijf jaar gesteggel over hun huisvesting voorlopig in de Gevangenpoort van de gemeente Bergen op Zoom blijven, zo bleek in maart. Deze zekerheid over de huis vesting voor de komende jaren opent de deur voor een museumregistratie, nodig om erkend te worden als volwaardig museumDe stichting investeerde in 2001 veel geld in het onderhoud van het interieur van de Zeeuws Erfgoed 6

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 6