Nieuws van musea Zee uws -Vlaanderen Aardenburg, MUSEA Bevelanden Goes, Museum voor Zuid- en Noord-Beveland Goes, Stoomtrein Goes-Borsele Schouwen-Duiveland Dreischor, Streek- en landbouwmusoeum Goemanszorg Tholen en Sint-Philipsland Streekmuseum De Meestoof Walcheren Gemeentelijk Archeologisch Museum ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORG. STREEKTALEN Provinciale Staten van Zeeland hebben besloten om de realisatie van de nieuwe inrichting en presentatie van het museum te ondersteunen met een eenmalige bijdrage van 100.000. Belangrijke overwegingen hierbij waren het feit dat er sprake is van eendrachtige samenwerking tussen de gemeenten Goes, Noord-Beveland, Kapelle en Borssele en dat er sprake is van een duidelijk publieksge richt beleid. Het museum zal officieel de deuren sluiten op Open Monumentendag. Voor de herinrichting en de restauratie van het museumgebouw is ruim anderhalf jaar uitgetrokken. In juni is de collectie uitgebreid met een seinhande- linrichting, afkomstig uit het station van Hardinxveld- Giessendam. Met een handelinrichting werden in vroeger dagen de wissels en armseinen bediend door middel van trekdraden. Ook het bijbehorende bloktoestel voor de beveiliging van baanvakken, kon worden verworven. Eveneens werd het bloktoestel uit het station Sliedrecht verkregen. De apparatuur stamt uit de tijd dat baan vakken en spoorwegemplacementen een mechanische beveiliging kenden. De apparatuur was al jaren geleden buiten gebruik gesteld., maar stond nog altijd op de stations. Te zijner tijd wordt de apparatuur in Goes geplaatst in het oude Middelburgse seinhuis. Hiermee zal de bediening en beveiliging van het station in het museum worden geregeld op historisch verantwoorde wijze. Het museum is van plan om voor de jaarlijkse thema tentoonstelling van volgend jaar aan te sluiten bij het Jaar van de Boerderij 2003. Het museum zelf is gevestigd in een oorspronkelijk achttiende-eeuws boerenwoonhuis met aanpalende schuur uit het eerste kwart van de twintigste De peuterspeelzaal achter het museum in Sint-Annaland is net afgebroken. Bouwen ze er nou weer een? Kom nou, een houten prefab geval zeker, met teerpapier als isolatie en een dubbele houten vloer? Witte luiken voor de ramen en bruine muren? Nee, het is een Noorse woning. Komt uit Stavenisse en is daar na de watersnoodamp van 1953 neergezet. Geschonken door Noorwegen. Een straat vol: de koning Haakonstraat. En nu stukje bij beetje verplaatst naar het terrein van het museum. Van binnen ingericht zoals in de jaren vijftig. Met gereedschap 'gift from Canada' en een theeservies destijds geschonken aan de gezinnen door de NCVB. De Noorse woning bij De Meestoof in Sint-Annaland is volgend jaar te bekijken, vijftig jaar na de Ramp. Vlissingen, Zeeuws maritiem muZEEum De officiële opening van het nieuwe museum vindt plaats op 20 september. Vanaf 6 juli, was het museum open voor publiek. In 1992 ontstond het idee voor een maritiem museum voor Zeeland, als opvolger van het Stedelijk Museum Vlissingen. Sindsdien is er gewerkt aan een uiterst aantrekkelijke uitbreiding van museaal Zeeland. Het museumcomplex is onderverdeeld in het Lampsinshuis uit 1641, de Scheldezaal in de nieuwbouw en de pakhuizen aan de achterzijde. In het Lampsinshuis is een semi-permanente expositie ingericht over het maritieme verleden van Zeeland aan de hand van de thema's water, werk, glorie en avontuur. In de Scheldezaal is er ruimte voor exposities over de Zeeuwse maritieme kunst en in de pakhuizen staan jaarlijks wisselende exposities centraal. De eerste tentoonstelling is 'VOC over de grens', een samenwerkingsproject met het museum Plantin Moretus uit Antwerpen. De investerings kosten van het nieuwe museum bedragen 6.500.00, waarvan 1.200.00 voor de museale inrichting. In twee maanden tijd hebben ruim 1200 leerlingen van scholen uit Zeeuws-Vlaanderen deelgenomen aan het 'Schervenproject' van het Aardenburgse museum. Dit project omvat een groepsrondleiding door het museum een bezoek aan de Sint-Baafskerk in Aardenburg en een uur 'Maak er een potje van'. Tijdens dit laatste onderdeel proberen de kinderen uit een grote doos scherven een potje bij elkaar te zoeken en dat te lijmen. Als aandenken aan het 'Schervenproject' wordt een groepsfoto gemaakt. Jan Goedbloed van het museum merkt dat de kinderen zeer enthousiast zijn en vaak in het weekend terugkomen met hun ouders. De op zaterdag 6 juli geopende tentoonstelling 'Een woensdag in 1302' was aanleiding tot het schrijven van het historiespel 'De sporen verdiend' van Jan van Rijthoven. In het spel stond de glorieuze terugkeer van één van de strijders in de Guldensporenslag, ridder Bangelijn van Aardenburg, in zijn vaderstad centraal. 'De sporen verdiend' werd twee keer uitgevoerd, Scène uit De sporen ver diend (foto L. Herman). Zeeuws Erfgoed 15

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 15