Aantasters BEHEER EN BEHOUD Brochures (Nieuwe) cursussen Diepvriesproject Museumdozen 'Alles van waarde is weerloos,' zegt Lucebert. Wij dienen derhalve constant alert te blijven en strijd te leveren tegen aantastingen van uiteenlopende aard. Met dit doel werd de reizende tentoonstelling 'Stiekeme slopers 1' bedacht en met subsidie van de Provincie Zeeland gerealiseerd. De tweede reizende tentoonstelling over de aantasters van ons culturele erfgoed, 'Stiekeme Slopers 2, nadert zijn voltooiing. Net voor de vakantie konden we de kunststof modellen van Tapijtkever, Zilvervisje en Kleermot op gaan halen bij M.van Gogh/Modelmaking in Purmerend. Ze zijn prachtig geworden. Er wordt momenteel hard gewerkt aan de bijbehorende levenscycli van de drie genoemde insecten soorten, die samen met de modellen van de volwassen dieren gemonteerd worden in perspex cuvettes, die op hun beurt weer bevestigd worden op een console bij de tentoonstelling. De draagconstructie staat klaar om de inf opanelen te ontvangen. De tentoonstelling 'Stiekeme slo pers 2' zal naar verwachting in september, als deze afleve ring van Zeeuws Erfgoed verschijnt, beschikbaar zijn. Het streven is de tweede week van september, dus net voor de Open Monumentendag. 'Stiekeme slopers 2' behandelt de gevaren die archief- en museumcollecties bedreigen, zoals een te hoge luchtvoch tigheid, de reeds genoemde insecten, het Ultraviolet component van licht en sterk wisselende temperaturen. Beide tentoonstellingen zijn qua lay-out, materiaalkeuze, typografie en draagconstructie identiek, dus ze zijn zowel samen als apart van elkaar voor opstelling te leen. Ook de brochures over beide tentoonstellingen zijn vrijwel persgereed en geven in fullcolour de beide tentoonstellingen integraal weer; handig voor een museum, bezoekerscentrum of school om voorafgaand aan de plaatsing van een of beide tentoonstellingen een indruk te krijgen. Heeft u belangstelling voor een of beide brochures? Even een fax, brief of e-mail naar de SCEZ en het komt in de bus (voor adresinformatie zie elders in Zeeuws Erfgoed) Na de zomervakantie wordt de draad weer opgepakt. Via de evaluatieformulieren die na elke cursusdag aan de deelnemers worden verstrekt werden een paar suggesties voor nieuwe cursusonderwerpen ontvangen: 'Registratie van museumobjecten' en 'Wegwijs worden in subsidie- land'. Met de landelijke collega's wordt bekeken in hoe verre we deze wensen voor de Zeeuwse situatie kunnen honoreren. Tijdens de eerste dag van de cursus 'Ongedierte, herken ning, preventie en bestrijding' (op 8 april te Zierikzee) kreeg elke cursist een aantal plakvallen mee ter detectie van ongewenste gasten in de musea waar ze werken. Op de tweede cursusdag (op 23 september aanstaande) zullen de vangsten worden bekeken en op naam gebracht. Omdat hiervoor optiek onontbeerlijk is, hadden wij de wens te kunnen beschikken over een aantal binoculairs (stereomicroscopen). Toen wij daartoe een verzoek richt ten aan de scholengemeenschap 'Nehalennia' te Middelburg, werd deze optiek meteen toegezegd, waar voor wij de schoolleiding zeer erkentelijk zijn. Voor de cursus 'Omgaan met klimaatbeheersingsappara- tuur', die gepland staat voor 7 oktober aanstaande in Axel, hebben we nog maar twee aanmeldingen ontvangen. Mocht u belangstelling hebben, wacht dan niet langer met aanmelden. De uiterste aanmelddatum is 16 sep tember. Aansluitend word besloten of de cursus doorgang zal vinden of niet. Het diepvriezen van museale objecten is een milieu vriendelijke manier om schadelijk gedierte in deze objecten te doden. Het laat niet, zoals bij vrijwel alle chemische bestrijdingen, een residu achter op het object. De techniek is alleen toepasbaar bij aantastingen van dierlijke aard. Voor schimmels werkt het niet. Ze drogen wel uit maar hun sporen (het stadium ter overbrugging van moeilijke tijden) zijn bestand tegen extreem lage temperaturen en zullen bij de goede fysische omstandig heden (temperatuur, luchtvochtigheid, voedingsbodem en zuurstof) tot ontwikkeling komen. Daarbij komt dat schimmelsporen massaal in onze leefomgeving voorkomen en hun kans benutten als deze zich voordoet; 'Alles is overal, maar het milieu selecteert.'. Voor het diepvriesproject 'Koud kunstje' hebben zich inmiddels vier culturele instellingen aangemeld met een uiteenlopend assortiment en een enorm aantal objecten, zodat het zich laat aanzien dat het initiatief al voor de start ervan bestempeld mag worden als 'een schot in de roos'. Binnenkort zal er contact worden opgenomen met het diepvriesveem van de firma Kloosterman die haar medewerking heeft toegezegd, om zo in gezamenlijk overleg een tijdpad uit te zetten en een planning te maken. De betreffende instellingen zullen uiteraard op de hoogte gehouden worden van onze vorderingen. De SCEZ ontving eind april jongstleden een brief van de firma Jansen-Wijsmuller Beuns B.V., leveranciers van onder andere restauratie- en conservatiematerialen, waarin werd meegedeeld dat de museumdoos nummer 555, de grootste uit hun assortiment en bedoeld voor de berging van textiel (binnenwerkse maten van 1104 x 562 x 150 mm), weer in productie genomen ging worden. Aan deze mededeling was de vraag gekoppeld of de Zeeuwse musea wellicht belangstelling hadden voor deze dozen en of die belangstelling voor 7 mei kon worden vertaald in een bestelling. De prijs per stuk, bij afname van 25 tot 50 dozen, bedroeg 7,75 (excl. BTW en vrachtkosten). Omdat de reactietijd krap bemeten was, werd besloten een aantal musea met textiel in de collectie telefonisch te benaderen, hetgeen resulteerde in een bestelling van 50 van deze dozen, waarvan er inmiddels 40 aan de betreffende musea zijn afgeleverd. De resteren de 10 zijn nog beschikbaar en kunnen tegen de genoemde kosten, na telefonische afspraak worden afgehaald. Informatie bij Wim Phaff, consulent behoud en beheer (tel. 0118-670886). Zeeuws Erfgoed 18 Zilvervisje. Kleermot. '.ever.

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 18