■SSTKIIA20B3 Oproep Delta 2003 Collecties Onderweg Naar de Oost! ERFGOED De scholen voor basis- en voortgezet onderwijs in Zeeland, Zuid-Holland en West-Brabant hebben een brief gekregen waarin het onderwijsproject rondom de watersnoodramp van 1953 is aangekondigd. De coördinatie van het onderwijsproject berust bij Scoop, het lesmateriaal voor het basisonderwijs wordt verzorgd door het Erfgoedhuis Zuid-Holland en het lesmateriaal voor het voortgezet onderwijs wordt verzorgd door de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. De methodiek die in het onderwijsproject wordt gehanteerd sluit aan bij omgevingsonderwijs, zoals dat ook binnen het project 'Dat zoeken we op' gebruikt is. Eind november verschijnt 'De Watersnoodkrant' met uitgebreide beschrijvingen van de onderdelen van het onderwijsproject en overige activiteiten. De website van projectbureau Delta 2003 www.delta2003.nl geeft algemene informatie en het programma rond de herdenking van de Ramp. Het pilot-project 'Collecties Onderweg', cultureel erfgoed binnen handbereik via Cultmobiel en Histotheek krijgt vorm. Cultmobiel is een verplaatsbaar museum, dat op een schoolplein neergezet kan worden. Hierin bevinden zich (museum)voorwerpen, gereedschappen, informatie over de voorwerpen enzovoort. Histotheek is een digitaal te raadplegen bestand van uitleenbare museumvoorwerpen. Op dit ogenblik is er grote behoefte binnen het voortge zet onderwijs aan een cursus of module archeologie. Binnen het project 'Collecties Onderweg' zal één van de thema's daarom archeologie worden. Daarvoor wordt één Cultmobiel ingericht met archeologische voorwerpen. Deze rijdende archeologische collectie kan zowel binnen een module voor het voortgezet als het basisonderwijs worden ingezet. Dat is de titel van een bordspel over Zeeland en de oprichting van de VOC, waarvan de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland een van de uitgevers is. Het is 1602. Hollandse en Zeeuwse kooplieden komen in statige vergaderzalen bijeen om te spreken over de oprichting van een verenigde compagnie. Een compagnie, die het monopolie zal hebben op de lucratieve handel in Oost-Indië. Maar wie krijgt het in deze nieuwe VOC voor het zeggen? Iedere speler speelt een Zeeuwse koopman die leefde aan het einde van de 16de eeuw. Deze kooplieden rustten schepen uit om in het huidige India, Indonesië, China en Japan zeldzame kostbaarheden als kruidnagel, nootmuskaat, zijde en thee in te kopen en deze in Europa met grote winsten weer te verkopen. De vaart was echter gevaarlijk, en het uitrusten van een schip was duur. De Zeeuwse kooplieden moesten dan ook veel samenwerken. Tegelijkertijd was er sprake van felle concurrentie, niet alleen met elkaar, maar ook met de Hollanders. De taak van iedere speler is om de medespe lers de loef af te steken, maar tegelijkertijd moet ook de eer van Zeeland worden verdedigd tegen die opscheppers uit Amsterdam. Alle hens aan dek! We varen uit! Naar de oost! De SCEZ heeft het spel in een eerste versie reeds uitgeprobeerd op een school. De reacties waren enthousiast. De Stichting heeft het voornemen het spel nog in dit VOC-jaar over alle scholen in de provincie te verspreiden, voorzien van een speciale toelichting. Daar kan het in dit tal van situaties worden ingezet; ter lering en vermaak. Eind september gaat een projectgroep beginnen met de invulling van de module archeologie. Docenten die ideeën hebben voor deze module, of mee willen denken binnen de projectgroep van Collecties onderweg kunnen contact opnemen met Josien Pootjes, coördinator projecten erlgoededu- catie, tel. 0118 670604, e-mail jm.pootjes@scez.nl Presentatie van een beerputje Logo Delta 2003 Zeeuws Erfgoed 19

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 19