PUBLICATIES Boeken en eenmalige uitgaven L. Becu, J.L. Brasser, G.J. Welbergen, Hoe was het vroeger in Zierikzee? Eerste deel van de Reeks Museumhaven Zeeland Cahiers (Zierikzee mei 2002), 23 pag. Historische gegevens over havens, vis markt, piraterij, scheeps werven, veiligheid, enz. P. Bouwman en K. van den Bovenkamp, Kruiningen in vroeger tijden (Klaaswaal 2002). ISBN 90 5534-174-6, 84 pagina's; P. Davidse, Grijpskerke in vroeger tijden, deel 2 (Klaaswaal 2002). ISBN 90-5534-176 2, 84 pagina's. Fotoboeken over Kruiningen en Grijpskerke. Hilde Bras, Zeeuwse meiden. Dienen in de levensloop van vrouwen, ca. 1950 (Amsterdam 2002). ISBN 90 5260-036-8, 260 pagina's. Hilde Bras promoveerde in juni jl. Haar onderzoek is voor een deel tot stand gekomen met medewerking van de Historische Steekproef Nederland (HSN). Medewerkers van de HSN raadpleegden in Zeeuwse en Nederlandse gemeenten de bevolkings registers om stukje bij beetje de levens van Zeeuwse dienstboden in beeld te brengen. Dienstboden maakten vanaf de Middeleeuwen tot in de tweede helft van de twintigste eeuw een belangrijk deel uit van de samenleving. Zij werkten zowel bij boeren als bur gers. Hilde Bras bestudeert de achter gronden, de invulling en de gevolgen van het dienen als fase in de levensloop van, vooral Zeeuwse, vrouwen. Zij schenkt aandacht aan de gezinssituatie, de schooltijd, de werkgevers, de dorpen en steden waar dienstboden terecht kwamen en wanneer zij trouwden en met welke partner. C. Dekker, Een schamele landstede. Geschiedenis van Goes tot aan de Satisfactie in 1577 (Goes 2002). ISBN 90-76815-10-0, 631 pagina's. Een lijvig boekwerk over de geschiede nis van Goes in de Middeleeuwen en de zestiende eeuw. Omdat Goes in de geschiedenis van Zeeland een onderge schikte plaats innam, vooral als het ver geleken wordt met de zeesteden Middelburg, Zierikzee, Veere en Vlissingen, noemden de bestuurders de stad 'een schamele landstede'. Toch blijkt dat de stad overzeese handel kende, een marktfunctie en een belang rijke zoutindustrie bezat. Ondanks het relatieve gebrek aan goede bronnen heeft Dekker een goed beeld kunnen geven van de vroege geschiedenis van Goes. Met dit onderzoek hoopt de auteur andere onderzoekers te stimuleren om de middeleeuwse geschiedenis van andere Zeeuwse ste den te onderzoeken of met de stadsge schiedenis van Goes na 1577 te starten. W. Heijbroek, K. Caillard (eds.), Tussen twee vuren. Chris Lanooy 1881 1948 (Zwolle 2002), ISBN 90-400-9689-9, 136 pag. Aan het begin van de twintigste eeuw ontwikkelde Chris Lanooy, geboren te St. Annaland, zich van plateelschilder tot de eerste zelfstandige kunstpotten bakker van Nederland. Hij draaide zijn vazen en schalen met de hand en voor zag ze van de prachtige glazuren die hij zelf ontwikkelde. Ook in de glaskunst heeft Lanooy zijn sporen verdiend. Daarnaast heeft hij zijn hele leven geschilderd en getekend, maakte hij plastieken en ontwierp hij dessins voor behang en damast. Werk van Lanooy bevindt zich onder andere in het Steekmuseum De Meestoof in Sint Annaland. J. van Hinte, Meer dan 1000jaar Sint Baafskerk, Aardenburg, heruitgave van de editie van 1969/1974 (Aardenburg 2002), 22 pag. Informatieve publicatie over een van de grootste en oudste monumenten van Zeeland. A.P. de Klerk (eindred.), Werken met Zeeuwse kaarten. Handleiding bij het gebruik van oude topografische red. F. Beekman e.a. (Utrecht: Uitgeverij Matrijs i.s.m. de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, 2002). ISBN 90 5345 207 9. 128 pagina's; Prijs *17,95 (tot 1 november A14,95). Na de algemene (en inmiddels uitver kochte) Gids voor historisch onderzoek in Zeeland (uit 1991) en de paleografie- gids Werken met Zeeuwse bronnen (uit 1998) is er een nieuw hulpmiddel. De gids Werken met Zeeuwse kaarten biedt de helpende hand bij het zinvol raad plegen van oude (topografische) kaar ten. Oude kaarten trekken op het eer ste gezicht vaak de aandacht door hun decoratieve uitstraling. Bij welke Zeeuw hangt niet een oude kaart - origineel of facsimile - van Zeeland, van één van de eilanden of steden aan de muur? Maar wie een oude kaart op zijn waarde als bron wil schatten, moet wel weten voor welk doel die kaart ooit is vervaardigd. Het hoofdbestanddeel van het boek wordt gevormd door 34 kaarten en kaartfragmenten (waarvan 21 in kleur), elk voorzien van een des kundige toelichting. De voorbeelden komen uit alle delen van onze provin cie. Sint-Jansteen (met Kuypers gemeentekaart) komt even goed aan bod als Sint-Philipsland (met een kaartje van één boerderij). Kaarten van minder bekende en zelfs anonieme makers komen aan de orde naast producten van bekende kaartmakers als de Hattinga's. De oudste kaart is die van Arnemuiden en Nieuwerkerke uit circa 1513, de jongste een stafkaart van Heinkenszand en omgeving uit 1914. Twee inleidende hoofdstukken gaan vooraf. Een overzicht van kaarten- collecties met de adressen daarvan, een bibliografie en een register op kaart- makers en landmeters maken het boek compleet. W. en J. Kot, Van Burger tot veteraan. Bataljon 'Zeeland': hoe ver en waar? In de periode 1944-1948 (Nieuw- Lekkerland 2002). ISBN 90-806342-4-7, 400 pagina's. De gebroeders Kot zijn geboren in Tholen op de kleine boerderij 'Polderzicht'. Tijdens een reünie van hun bataljon besloten zij een publicatie te maken over hun tijd in militaire dienst. Wim Kot maakte tijdens zijn verblijf in Indië korte aantekeningen en Jan Kot heeft achtergrondinformatie gezocht en geordend. Jan J.B. Kuipers, Maritieme geschiede nis van Zeeland. Water, werk, glorie en avontuur (Middelburg/Vlissingen 2002). ISBN 90-74576-34-6, 104 pagina's. Ter gelegenheid van de openstelling van het Zeeuws Maritiem MuZEEum in juli jl. verscheen deze publicatie. In het muZEEum worden vier thema's gepresenteerd: water, werk, glorie en avontuur. Het boek sluit bij deze indeling aan en beschrijft ook de ontwikkeling van het Lampsinscom- plex, het gebouw waar het muZEEum is gehuisvest. 'Water' vertelt over het ontstaan van Zeeland, 'werk' belicht de visserij, scheepsbouw, beloodsing, bedijkingen, vuurtorens en onderwijs, 'glorie' heeft te maken met de roem en rijkdom van Zeeland en Zeeuwen in de tijd van de compagnieën en 'avontuur' is de lokroep van de zee, de ontdek kingsreizen en heldhaftige ondernemin gen van de Zeeuwen. Het boek geeft ook aandacht aan bijzondere details in de vorm van korte anekdotes en prach tige illustraties. Voor de vele afbeeldin gen is volop geput uit de collecties van het muZEEum en tal van andere verzamelingen. Natuursporen, uitgave van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging, in samenwerking met het Bureau voor Toerisme Zeeland en de Stoomtrein Goes-Borsele, 24 pag. Een informatieve brochure over de natuur en het landschap op en rondom de museumspoorlijn. Nieuwe Tradities; projecten 2001 (Utrecht: Projectbureau Belvedere, [2002]). Tweede uitgave van Nieuwe Tradities, met een landelijk overzicht van de Belvedereprojecten, subsidieron de 2001. Op pag. 118-119 aandacht voor de 'Valorisering Staats-Spaanse Linie in Zeeuwsch-Vlaanderen'. Tijdens de Opstand tegen Spanje (zes tiende en zeventiende eeuw) hebben beide partijen tal van tot linies verbon den versterkingen gerealiseerd. De komende jaren zullen in het kader van dit Belvedere-project deze liniesweer zichtbaar en herkenbaar worden gemaakt. Ite Rümke, Zonder kleur kan ik niet leven. Claire Bonebakker, schilderes 1904-1979 (Middelburg 2002), deel 16 serie Zeeuwse Katernen. ISBN 90-74517-11-0, 95 pagina's. Publicatie naar aanleiding van de zomertentoonstelling in het Marie Tak van Poortvlietmuseum in Domburg van het werk van schilderes Claire Bonebakker, die een deel van haar leven in Veere woonde. De auteur is een nicht van Bonebakker. Hans Sakkers en Hans Houterman, Zoutelande in de Tweede Wereldoorlog. Een dorp aan de Atlantikwall (Zoutelande 2002). ISBN 90 9015937-1, 112 pagina's. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werden langs de West-Europese kust vele bunkers gebouwd. De Stichting Bunkerbehoud in Zeeland kon in over leg met het Waterschap Zeeuwse Eilanden twee bunkers in Zoutelande uitgraven en inrichten als het eerste Atlantikwallmuseum in Nederland. De publicatie geeft informatie over het verloop van de oorlog, de bunkerbouw, de afbraak ervan en de aanleg van de zeedijk in Zoutelande. Tijdschriften Archeologie Magazine nr. 3, juni/juli 2002, 70-75. Relaas van Jan J.B. Kuipers en Robert M. van Dierendonck over de Zeeuwse verdron ken dorpen en hun geschiedenis. Consent, de oude Zeeuwse zeilvaart, tijdschrift van de Stichting Behoud Hoogaars, Postbus 480, 4380 AL Vlissingen, (ISSN 1386-9310), 32 p. Het voorjaarsnummer van 2002 is geheel gewijd aan Arnemuiden. Jan Hendriksen beschrijft in ''t Is maar een kookseltje' de belevenissen van twee 12-jarigen, die in het begin van de vorige eeuw werk vonden aan boord van Arnemuidse garnalenvissers. Van hem ook een bijdrage over rampen, liederen en de klokken van Zeeuws Erfgoed 20

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 20