Van de consulent Nieuws van archieven en bibliotheken Gemeentearchief Goes L.J. Abelmann overleden Gemeentearchief Hulst Parochiearchieven nu toegankelijk ARCHEOLOGIE GESCHIEDBEOEFENING MONUMENTENWACHT MUSEA ti R.OOTF, HOOtfE De belangrijkste gebeurtenis van de afgelopen periode op het terrein van de geschiedbeoefening was zonder twijfel de presentatie van de gids Werken met Zeeuwse kaarten. Handleiding bij het gebruik van oude topografische kaarten. Op 11 juni jongstleden vond in een goed gevulde aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg de 'doopplechtigheid' plaats. Het eerste exemplaar werd door de vice-voorzitter van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, de heer Th. B. Jacobs, overhandigd aan commissaris van de koningin W.T. van Gelder die ook voor het voor woord tekende. In haar hoedanigheid van voorzitter van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen ontving mevrouw N.J. Ginjaar-Maas het tweede exemplaar. Een belangrijk deel van de afgebeelde oude kaarten is namelijk afkomstig uit de collectie Zelandia Illustrata van het Genootschap. Vertegenwoordigers van de Zeeuwse heem- en oudheidkundige organisaties namen ook elk een exemplaar in ontvangst. Die overhandiging aan hen was niet zonder opzet: de gids is primair bedoeld als instrument voor de vele, als onderzoekers actieve leden van deze organisaties. Een boeiende inleiding door dr. M.A. Hemminga als directeur van de stichting Het Zeeuwse Landschap en een presentatie door de consulent als eindverantwoordelijke voor het boek omlijstten de aanbieding. Werken met Zeeuwse kaarten ligt voor iedereen te koop in de (Zeeuwse) boekwinkel. Elders in dit nummer meer over de inhoud van dit boek. Zoals gebruikelijk in deze tijd van het jaar alvast een vooruitblik op het nieuwe cursusseizoen 2002-2003. Aparte vermelding verdient de uiterma te succesvolle cursus 'Wonen in een monumentenpand'. Nadat deze drie maal aan Middelburg was gewijd, zal de cursus op maandagavond 28 oktober a.s. in Zierikzee van start gaan en uiteraard gewijd zijn aan de monumenten die in stad, dorp en (platte)land van Schouwen-Duiveland te vinden zijn. Het initiatief tot deze cursus is genomen door de SCEZ; de organisatie ervan is ditmaal een coproductie van de ZVU, de gemeente Schouwen-Duiveland, de vereniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland en de SCEZ. De cursus is een 'must' voor elke bewoner/eigenaar van een monumentenpand op het eiland. Zoals bekend wordt in 2002 de oprichting in 1602 van de VOC, de Verenigde Oostindische Compagnie, herdacht. De 16de Historische Studiedag op 1 november zal in het teken staan van 'Zeeland en de VOC'. De studie(mid)dag is het resultaat van samenwerking tussen de Werkgroep Historie en Archeologie van het Zeeuws Genootschap en de SCEZ. Alles over het programma en de wijze van aanmelding kunt u lezen in de folder die bij dit nummer van Zeeuws Erfgoed is gevoegd. Op onze oproep (in het vorige nummer van Zeeuws Erfgoed) om zogenaamde bedrijfskaartboekjes te laten registreren zijn al een aantal reacties binnengekomen. We kunnen echter nog wel meer respons gebruiken, dus: lees nog eens de oproep en laat het ons (via de SCEZ, Aafke Manni-Bij de Vaate, telefoon 0118-670870) weten als u over zo'n boekje beschikt of er eentje weet. Op donderdag 18 juni overleed de oud-gemeente archivaris van Goes, de heer L.J. Abelmann op de leeftijd van 71 jaar. Hij oefende dat ambt uit van 1 december 1968 tot 1 mei 1990. Daarnaast was hij conservator, later directeur van het Museum voor Zuid- en Noord- Beveland. Van 1 december 1968 tot 1 januari 1970 was hij bovendien gemeentearchivaris van Tholen. Tijdens zijn ambts-periode te Goes kwamen twee aan alle eisen vol doende archiefbewaarplaatsen in gebruik, kreeg het gemeente-archief een nieuwe huisvesting, kwam er meer personeel en werd het museum in een fraai historisch pand aan de Singelstraat te Goes gehuisvest. Zijn gedre venheid, humor en geheel eigen stijl van promotie van archief en museum zullen niet licht worden vergeten, aldus een mededeling van archivaris en medewerkers(sters) van het gemeentearchief Goes. In 1995 werden de archieven van de parochie van de H. Willibrordus zoals die zich bevonden in de pastorie aan de Steenstraat, in bewaring gegeven aan de gemeentelijke archiefdienst. Gedurende de volgende jaren werden de stukken geïnventariseerd door de heer drs. W.J.P.M. Brand. In het dagelijks leven is de heer Brand archivaris van het Bisdom Breda. Tijdens de inventarisatiewerkzaam heden konden de stukken worden verdeeld over een vier tal archiefvormers, te weten de pastoor en het kerkbestuur van de parochie (1), de armmeesters, het armbestuur en de caritas van de parochie (2), de deken van het dekenaat (3) en tenslotte de Vincentiusvereniging (4). Het archief van het kerkbestuur beslaat de periode 1691-1994; dat van het armbestuur de periode 1716-1992; dat van het dekenaat de periode 1833-1970 en dat van de vincentiusvereniging de periode 1871-1965. De stukken van deze vier archief vormers zijn door de heer Brand beschreven in één inventaris. De beschrijving van de stukken wordt per archiefvormer voorafgegaan door een kort overzicht van de geschiedenis van de instelling en een verantwoording van de inventarisatie. Het geheel wordt gecompleteerd door een lijst van boekwerken en een lijst van de in de parochie werkzaam geweest zijnde pastoors, kapelaans en pastoraal werkers.Belangstellenden kunnen een exemplaar van deze inventaris, met een omvang van 99 pagina's, A Voorbeeld van een in Werken met Zeeuwse kaartenopgenomen met-toelichting: een zoge naamde tiendkaart van Ter Hooge en omgeving (Walcheren), midden zeventiende eeuw (ZA, Particuliere Tienden Walcheren, inv.nr. 9). Zeeuws Erfgoed 7

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 7