Gemeentearchief Schouwen-Duiveland Zeeuwse Bibliotheek Meer ruimte voor Zeeuwse in het Zeeuws Documentatiecentrum Aanwinst Zeeuwse Bibliotheek: kinderboek over Reinaard de Vos E GESCHIEDBEOEFENING archeologieGESCHIEDBEOEFEInUn Gmonumentenwachtmonumentenzorgmuseastreektalen ophalen bij de archiefdienst voor een bedrag van 6,-. Het boekwerk kan u ook worden toegestuurd na ontvangst van een bedrag van 8,25 op rekeningnummer 28.50.04.271 ten name van de Gemeente Hulst onder vermelding van 'inventaris parochie'. Inventaris van de archieven van het Kerkbestuur van de parochie van de H. Willibrordus te Hulst, van het R.K. Armbestuur Hulst, van het Dekenaat Hulst en van de Sint-Vincentiusvereniging te Hulst. Het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland heeft een nieuw onderkomen in het gemeentehuis, Laan van Sint Hilaire 2 in Zierikzee (ingang aan de achterzijde van het gebouw). De oude behuizing in het Zierikzeese stadhuis met zijn karakteristieke studiezaal is nu ingeruild voor modern comfort in de vorm van twee studiezalen en een verdubbeling van het aantal zitplaatsen. De openingstijden zijn verruimd: op werkdagen van 9-5 uur en op donderdagavond ook van 7-9 uur. Voor de donderdagavond moeten de stukken van tevoren worden aangevraagd. De telefoon- en andere nummers zijn aange past. Telefoon: 0111-452320, fax: 0111-452452, e-mail: gemeentearchief@schouwen-duiveland.nl In verband met de nieuwe behuizing zijn ook alle rechter lijke, notariële en weeskamerarchieven overgebracht uit het Zeeuws Archief naar Zierikzee. Een overzicht van alle archieven en verzamelingen in het Gemeentearchief is te vinden op de website: www.schouwen-duiveland.nl. De nieuwe huisvesting zorgde ook voor talrijke aanwinsten. De meest omvangrijke aanwinst is de collectie negatieven van vader en zoon Ochtman uit Zierikzee (1900-1970). Vooral bevat deze verzameling veel materi aal over de watersnoodramp van 1953. De ongeveer 3200 negatieven zijn afgedrukt, grofmazig gesorteerd en inmiddels beschikbaar voor raadpleging in de studiezaal. Sinds enige tijd beschikt het Zeeuws Documentatie centrum, op de tweede verdieping van de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk 7 te Middelburg, over een speciale tijdschriftenruimte. Het Documentatie centrum heeft al een aparte krantenhoek waarin naast kranten uit het heden en verleden ook Zeeuwse nieuws- en advertentiebladen te raadplegen zijn. Het Documentatiecentrum verzamelt alle bekende Zeeuwse tijdschriften en maakt deze toegankelijk voor het publiek. Zelfs tijdschriften van hobbyclubs, sportorganisa ties en verenigingen worden verzameld, beheerd en ont sloten. Een deel wordt opgeslagen in het magazijn van de bibliotheek. Via de catalogus van de Zeeuwse bibliothe ken en de speciale Zeeland-catalogus, die te raadplegen is in elke bibliotheek in Zeeland, kunnen tijdschriftafleve ringen opgevraagd worden. In de Zeeland-catalogus is het zelfs mogelijk naar een speciaal tijdschriftartikel te zoeken. De populaire en veel geraadpleegde tijdschriften zijn direct voor de bezoekers van het Documentatiecentrum in te zien. Tot voor kort waren deze tijdschriften tussen de boeken in de kasten gerangschikt. In het nieuwe gedeelte is meer ruimte gecreëerd en is het mogelijk rustig aan een tafel de tijdschriftafleveringen te lezen. U kunt daar het tijdschrift Zeeland, het Zeeuws Tijdschrift of Nehalennia lezen, de kwartaalpublicaties en jaarboeken van alle heemkundige kringen in Zeeland, maar ook tijdschriften over natuurbescherming, flora en fauna, natuur, landschap en milieu, zoals bijvoorbeeld de tijdschriften Wantij, Steltkluut en Sterna, het tijdschrift Noot over Zeeuwse popmuziek, Muntennieuws van de Numismatische Kring Zeeland, Van Zeeuwse Stam over Zeeuwse families, Zeeland Business en Future over het Zeeuwse bedrijfsleven. Niet alle tijdschriften zijn uitleenbaar: het is altijd moge lijk een kopie van een artikel te maken. Van de meeste cultuurhistorische tijdschriften zijn twee exemplaren aan wezig: één om direct te kunnen raadplegen en een tweede om voor enkele weken uitgeleend te worden. Voor het lenen van tijdschriften moet u beschikken over een abonnement bij één van de Zeeuwse bibliotheken. In december 2001 werd in Cadzand een Oudejaars- veiling georganiseerd. Historische atlassen, antieke boeken en kunstvoorwerpen werden geveild. De opbrengst was voor de Stichting Behoud Dorpskerk Cadzand. Op deze veiling werd een kinderboek aangeboden over Reinaard de Vos van de auteur P.A.E. Oosterhoff, gepubliceerd in het begin van de jaren twintig van de vorige eeuw. De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg beschikt over een grote collectie boeken over 'den Vos Reynaerde' en dit boekje ontbrak in die verzameling. De publicatie kon door het Zeeuws Documentatiecentrum, onderdeel van de Zeeuwse Bibliotheek, verworven worden. Tijdens een kleine tentoonstelling deze zomer met boeken over Reinaard de Vos werd de nieuwe aanwinst getoond aan het publiek. Het kleurige boek met tekeningen van W. Heskes is niet uniek, er zijn nog meerdere exemplaren in Nederlandse bibliotheken, maar het maakt de bijzondere Zeeuwse verzameling weer groter. In de collectie van de Zeeuwse Bibliotheek zijn prachtige exemplaren te vinden, niet alleen kinderboeken, strips en romans, maar ook wetenschappelijke verhandelingen uit alle tijden, vertellingen in het Frans, Duits, Engels en Latijn, een vertaling in de Zeeuwse streektaal en zelfs in een Gronings dialect. Verschillende boeken gaan ook in op de vraag of het verhaal van Reinaard zich werkelijk in Zeeuws-Vlaanderen heeft afgespeeld en wie de auteur is van het oorspronkelijke verhaal. Boeken uit het oude boekenbezit en boeken uit de bijzondere collectie kinderboeken worden niet uitgeleend omdat ze uniek en kostbaar zijn. Het is mogelijk de boeken in de bibliotheek te bekijken, lezen of te bestuderen. U moet dan wel een pasje van een van de Zeeuwse bibliotheken of een legitimatiebewijs meenemen. Zeeuws Erfgoed 8

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 8