Zeeuws december 2002 Verdronken dorpen in Zeeland Het Project Verdronken Dorpen 1 NIEUWSBRIEF VAN DE STICHTING Cultureel Erfgoed Zeeland Belangstelling voor verdronken dorpen De belangstelling voor verdronken dorpen (en steden) is niet van vandaag of gisteren. Al in 1776 werden de restanten opgetekend van het verdronken Reimerswaal, door zijn laatste inwoners verlaten in 1631. De kerk van Nieuwlande, eveneens gelegen in het Verdronken Land van Zuid-Beveland, werd nauwkeurig onderzocht en opgetekend in 1926 en 1927. Een nieuwe impuls kwam in het begin van de jaren negentig van de twintigste eeuw. Het in 1682 verdronken Valkenisse, gelegen ten zuidoosten van Waarde (Westerschelde), was toen door erosie weer onder het slik vandaan gekomen. Vanaf 1994 konden grote delen worden ingemeten. In 1995 verschenen de eerste resultaten in boekvorm. In deze publicatie Valkenisse en Keizershoofd werd een voorlopige plattegrond gepubliceerd met de kerk, een deel van de kerkhofmuur, enkele huizen, een straatje van natuursteen en de dorpsput, de 'vaete'. Tijdens campagnes in 1995 en 1996 is de omgeving van de kerk, met vele tientallen skeletten, onderzocht. Ook werd de vrijwel volledige plattegrond van het laatmiddeleeuwse kasteel van de heren van Valkenisse opgetekend. Inmiddels behoren verdronken dorpen tot de belangrijk ste 'exportartikelen' op het gebied van de Zeeuwse archeologie. Het Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland (nu onderdeel van de SCEZ) publiceerde een voorlopige kaart met 115 locaties van verdronken kerkdorpen in het Scheldegebied. De journalist P. de Schipper maakte met behulp van het stadsarchief Breda, historisch-geograaf K.A.H.W. Leenders en J. Hendriks, stadsarcheoloog van Dordrecht, een lijst van enkele honderden verdronken dorpen en buurtschappen in Zeeland, Zuid-Holland en westelijk Noord-Brabant. Kees Slager, journalist en auteur over onder andere de watersnoodramp van 1953, bepleitte in december 2000 tijdens een symposium over de Zeeuwse delta de oprichting van een monument voor de verdronken dorpen. Provinciale Staten namen dit idee over. De SCEZ kreeg vervolgens de taak een projectplan te ontwikkelen. In oktober 2001 kwam dat gereed. De stichting ontving in juni 2002 een provinciale bijdrage om het plan ten uitvoer te brengen. Archeologische verkenning in het verdronken land van Saeftinghe 1951 ('Panorama'). Gietmal, ca. 1750 gevonden op de slikken van Reimerswaal. Fundament van de kerktoren van Nieuwlande 1926 of 1927), gezien uit het zuidwesten: 'De steen- en zijn met wier begroeid en steken daardoor tegen de omgeving af (foto P.J. van der Feen, 'Archief' Z Genootschap 1928).

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 25