De voetschraper - Een wachter aan het woord Op orde houden van uw monumentaal pand MONUMENTENWACHT ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENING. MONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Afgelopen zomervakantie was ik op vakantie in het zonnige Frankrijk. Tijdens mijn bezoek aan de paleizen van Lodewijk XIV in Versailles, viel mijn oog tijdens de rondgang in en rondom het Petit Trianon (het kleine paleis) op een ijzeren voorwerp dat ook in onze regio te vinden is. In vroeger tijden liep men niet over mooie geplaveide wegen en trottoirs. Onze paden en wegen waren veelal niet voorzien van bestrating en dus vielen modder en vuil de voetganger ten deel als hij zich een pad baande naar zijn woning. Zeker in ons vochtige en soms regenachtige klimaat bleef modder onder de voetzolen kleven. Thuis aangekomen was er de noodzaak de schoenen te ontdoen van modder. Om dit op een eenvoudige wijze te kunnen doen was er vaak naast de woning een ijzeren staaf of strip op een paar houten paaltjes aangebracht om met een heen en weer gaande beweging de beschoeide voetzolen te reinigen. Deze eenvoudige oplossing ziet men nog vaak in de nabijheid van boerderijen en moestuinen. Dat men in het Frankrijk van Lodewijk XIV op dezelfde wijze te werk ging, bewijst bijgaande foto met een mooi gestileerde ijzeren staaf op twee ijzeren pootjes naast de ingang van het paleis. Om een fraai voorbeeld te zien van zo'n klein alledaags monumentje hoeft u echter niet naar Frankrijk af te reizen. Ook in Zeeland komen enkele zeer fraaie exemplaren voor. In de voorgevel van de pastorie van de RK Kerk aan de Weststraat in Aardenburg is een nis uitgespaard met hetzelfde doel. De voorzijde van deze nis is mooi afgewerkt met een ijzeren omlijsting die fraai is geornamenteerd. Hier blijkt dus des te meer dat ook in Zeeland mooie kleine elementen te vinden zijn die deel uitmaken van ons cultureel erfgoed. Een reis naar Frankrijk hoeft u daarvoor niet te maken. Voetschraper bij het Petit Trianon te Versailles. Voetschraper bij de pastorie van de RK Kerk in Het op orde houden van onze monumenten begint met goed en gedegen onderhoud, en dat veronderstelt dat gebouwen nauwlettend worden nagelopen en gecontroleerd, dit om tekenen van verval tijdig te signaleren en deze op een adequate wijze te verhelpen. U als abonnee, als eigenaar of beheerder van een historisch gebouw kan hierin een belangrijke rol (gaan) spelen. Vocht weren en goede ventilatie helpt Zorg ervoor dat het (regen- en grond)water en het aanwezig vocht buiten het bouwwerk én buiten de betreffende bouwconstructies/ materialen waaruit het monument is opgebouwd, gehouden wordt, én op een efficiënte wijze (zo snel mogelijk) wordt afgevoerd mid dels voldoende en een goed afschot (schuinte, waardoor het water wegloopt van het oppervlak) van de constructie, het bouwonderdeel. Zorg daarnaast voor een goede ventilatie voor/van het betreffende onderdeel. Vochtige binnenruimten resp. vochtige bouwconstructies en -onderdelen in een monumentaal pand zijn over het algemeen een ideale omgeving en daarmee een geschikte voedingsbodem voor zwammen, schimmels of insecten die het metselwerk en het hout onverbiddelijk aantasten. Het verhelpen van de oorzaak - vochtaanvoer - en het goed ventileren zijn een vereiste om de ontwikkeling van zulke organismen te voorkomen. Verwijder plantengroei Is een muur of gevel bedekt met begroeiing, dan wijst dat vaak op een vochtige toestand ter plaatse. Het wortelstelsel en de takken van planten kunnen de muurconstructies, maar ook daken en goten, beschadigen en zelfs geheel ontwrichten. Laat u de plantengroei zitten dan is de kans groot dat het proces van verval versneld en de schade alleen maar groter wordt. Zelfs al biedt een begroeide gevel een mooie aanblik, wees beducht op de negatieve gevolgen hiervan. Dit geldt ook voor begroeiing in (hoog gelegen) goten, op (rieten) daken en andere onderdelen van het pand. Aandacht voor zwakke plekken Monumentale gebouwen zijn oud en kwetsbaar. Onder invloed van de klimatologische omstandigheden gaan zij in meer of mindere mate zwakke plekken, plaatsen waar de problemen van verval zich meestal (kunnen) voordoen, vertonen. Hier enkele van deze meest voorkomende en opvallende zwakke plekken. Daken Kleine mankementen op daken hebben vaak grote gevolgen: één losliggende pan of lei kan een lek veroorzaken waarlangs de onderliggende constructies en hun afwerking kunnen worden aangetast. Het kwalijke hierbij is dat wanneer men dit aan de binnenzijde Zeeuws Erfgoed 11

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 11