Herbestemming noodzakelijk voor oude Zeeuwse raadhuisjes ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHT MONUMENTENZORG MUSEA 1 Raadhuis Veere. 2 Raadhuis Beeldkwaliteit en cultuurhistorie Beeldkwaliteit vindt zijn weerslag in het gebouw, de materie; cultuurhistorie in het verhaal, in de betekenis die we aan de materie toekennen. Je hebt materie, gebouwen, nodig om het verhaal te kunnen vertellen. Toch heb je niet alle gebouwen nodig om het verhaal te kunnen vertellen. Maar als samenleving hebben we toch aan een klein gedeelte van het bouwbestand een kwaliteits keurmerk willen gegeven. Zo heeft rijksmonumentenzorg (o.a.) de taak om onroerende zaken aan te wijzen als beschermde rijksmonumenten die van nationaal belang worden geacht vanwege hun schoonheid, betekenis voor de wetenschap of vanwege de cultuurhistorische waarde. En ook bij die criteria zie je weer de begrippen beeld kwaliteit (-architectonische- schoonheid) en cultuurhistorie terugkeren. Op zichzelf is een nationale monumentenlijst en strikte inzet op behoud van rijksmonumenten onvoldoende om inhoud te geven aan het collectieve geheugen van Nederland. De aanwezigheid van regionaal en lokaal van belang geachte gebouwen en structuren (de 300.000 gemeentelijke en provinciale monumenten) en inbedding van monumenten in hun lokale omgeving of ruimtelijke samenhang is even belangrijk. Herbestemming Er zijn ongeveer 55.000 rijksmonumenten, waarvan ongeveer 38.000 woonhuizen terwijl ongeveer 17.000 bijzondere gebouwen betreffen zoals kerken, raadhuizen, fabrieken en molens. Bij herbestemming gaat het om een nieuwe functie - een nieuwe betekenis - die we aan een gebouw toekennen die gepaard gaat met aanpassingen en wijzigingen van de vorm van het gebouw. Zeeland heeft naar mijn mening komende jaren een belangrijke herbestemmingsopgave voor twee categorieën gebouwen: raadhuizen en boerderijen. Ik beperk me tot de raadhuizen. Door gemeentelijke herindelingen heeft schaalvergroting opgetreden en zijn er veel nieuwe gemeentehuizen gebouwd in het buitengebied. Veel oude raadhuizen zijn overbodig voor hun functie en zijn leeg komen te staan. Om een goed beargumenteerde keuze voor de toekomst van een raadhuis te kunnen maken, moeten we eerst bewust de specifieke kwaliteiten benoemen. Die zijn volgens mij gelegen in de geografisch centrale plek waar ze staan binnen een gemeenschap, de vaak fraaie architectonische vormgeving van het gebouw (beeldkwaliteit) en in het belang dat we hechten aan de betekenis van het raadhuis als gemeenschappelijk, 3 Raadhuis Zierikzee, interieur (bron: Beeldbank Zeeland, Zeeuws Documentatie centrum). 4 Raadhuis Tholen, interieur (bron: Beeldbank Zeeland, Zeeuws Documentatie centrum).

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 14