openbaar toegankelijke plek (betekenis, cultuurhistorie) van samenkomst voor bestuur en burgers. Als we veel waarde hechten aan het oude raadhuis is het de opgave om te zoeken naar een nieuwe functie die zo veel mogelijk aansluit bij de oorspronkelijke betekenis, waardoor ook de aanpassingen in de vormgeving van het gebouw waarschijnlijk niet zo ingrijpend hoeven te zijn. Hoe verder de betekenis van de oude afwijkt, hoe meer ingrepen er nodig zijn en hoe moeilijker het is om de waarde van het gebouw vast te houden. Vaak zijn we, ook monumentenzorgers, te veel gericht op puur vormbehoud van het gebouw, terwijl behoud van de betekenis even belangrijk is. Bij raadhuizen is daarom ook de eigendomssituatie (het liefst in gemeentelijk eigendom houden) van groot belang om zolang mogelijk de gemeenschappelijkheid te waarborgen. Een aantal voorbeelden van herbestemde raadhuizen, wél en geen rijksmonumenten, laat ik nog de revue passeren. In Veere (zie afbeelding 1) en Zierikzee (zie afbeelding 2 en 3) heeft het oude raadhuis een museale functie op de begane grond gekregen en representatieve gemeenschaps functie (trouwzaal) op de eerste verdieping; de vorm- aanpassingen zijn beperkt gebleven de betekenis sluit goed aan bij de vroegere. In Tholen (zie afbeelding 4) is de trouwzaal (oude gerechtszaal) op de begane grond en zijn de eerste en tweede verdieping commercieel verhuurd als kantoor ruimte. Ook dit raadhuis is dus nog toegankelijk voor representatieve gelegenheden, maar als de kantoorfunctie op de begane grond was geprojecteerd had de betekenis sterk aan waarde ingeboet. In Rilland (zie afbeelding 5) heeft men lang gezocht naar een herbestemming voor het oude raadhuis annex ambtswoning aan de Hoofdstraat. Voor een gehucht als Rilland (circa 1600 inwoners) is het echter schier onmogelijk om een gemeenschapsfunctie te bedenken, zeker als je weet dat tegenover het vroegere raadhuis het buurthuis staat. De gemeente Reimerswaal heeft daarom uiteindelijk gekozen voor een herbestemming tot vier woningen, waarbij als harde voorwaarde gold dat de vormgeving van het exterieur ongewijzigd moest blijven. Ook deze oplossing verdient waardering. Met deze oplossing is weliswaar de betekenis veranderd maar de visuele beeldkwaliteit van de Hoofdstraat is gebleven. Door behoud van het gebouw heeft het gemeentebestuur de mogelijkheden en de keuzesvoor toekomstige generaties behouden; zij kunnen te zijner tijd misschien weer een andere functie of betekenis aan het gebouw toekennen. Zorgen Veel andere oude raadhuisjes in kleine kernen, zoals het voormalige raadhuisje van Sint-Jansteen (zie afbeelding 6), baren mij zorgen. In Sint-Jansteen staat het pand momenteel leeg en het is de vraag hoeveel belang de lokale gemeenschap hecht aan behoud van dit gebouwtje en zijn betekenis. De toekomst zal het uitwijzen. En ook in Yerseke is de toekomst van het voormalige raadhuis ongewis (zie afbeelding 7)Momenteel doet het raadhuisje nog dienst als VVV-kantoor en als museum, maar in het kader van de herontwikkeling van de oesterputten bestaan er plannen om deze functies te relokeren. De toeristische aantrekkelijkheid van Yerseke is gebaat bij de versterking van de waterkant, maar hierbij mag niet het voormalige raadhuis als beeldbepalend element in de oude dorpskern uit het oog verloren worden. Herbestemmingvraagstukken bieden over het algemeen kansen, maar zeker in kleine kernen zijn de raadhuisjes ankerpunten van de lokale geschiedenis waar zorgvuldig mee moet worden omgegaan. Hoe moeilijk herbestemming van een voormalig raadhuis soms ook lijkt of is, niets is onmogelijk. Zelfs in een miniatuurkern als Sint-Anna ter Muiden (zie afbeelding 8) waar het raadhuisje wordt gebruikt als openbare expositieruimte van kunstenaars, is het nog gelukt om te komen tot een juiste balans tussen beeld en betekenis. Aan gemeenten, maar ook aan bewoners de uitdaging om de handen ineen te slaan en tot passende oplossingen te komen. Dit artikel is een bewerking van de voordracht die Isja Finaly (hoofd regio zuid van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg) heeft gehouden naar aanleiding van een symposium van Stichting Het Zeeuwse Gezicht d.d. 26-05-2004 over het thema Beeldkwaliteit en cultuurhistorie en de herbestemmingopgave in Zeeland'. 5 Raadhuis Rilland, laatste raadvergadering, december 1969 (bron: Beeldbank Zeeland, Zeeuws Documentatie- 6 Raadhuis Sint-Jansteen (bron: Beeldbank Zeeland, Zeeuws Documentatie- 7 Raadhuis Yerseke (bron: Beeldbank Zeeland, Zeeuws Documentatie- Raadhuis Sint-Anna ter Muiden. Zeeuws Erfgoed 15

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 15