MONUMENTENZORG dankzij Heemschut en Boerderijenstichting Zeeland: Behoud historische boerderij in 's Heerenhoek Heemschut actief: de tegenstellingen zijn groot in Veere ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHT. MUSEASTREEKTALEN Links de zwartgeteerde houten schuur met daarnaast de behouden 's-Heerenhoekse boerderij uit de achttiende eeuw (bron: j Aan de Werrilaan 6 in 's-Heerenhoek staat een monu mentale schuur, waarin een elektrotechnisch bedrijf is gevestigd, met daarnaast een achttiende-eeuws woonhuis. Het geheel is omgeven door lindes en vormt een karakteristiek geheel binnen de bebouwde kom van 's-Heerenhoek. De voordeur van het woonhuis is excentrisch geplaatst met rechts twee ramen en links een raam van de opkamer, waaronder zich de oorspronkelijke kelder bevindt. De oudste vermelding van het toen nog kleine boerderijtje dateert uit 1704; door Jan Gillisse Naeuwenhove werd het gekocht van Caristiaen Kandt. Het geheel is in de loop van de achttiende eeuw in met handhaving van de oorspronkelijke indeling. De extra ruimte is gevonden door achter het bestaande woonhuis een kamer te projecteren. Dit kan worden uitgevoerd door de kap van de woning te verhogen, maar dezelfde dakhelling aan te houden. De aangebouwde bakkeet blijft gehandhaafd, maar wordt eveneens wat verder naar achteren uitgebouwd. Met dit nieuwe verbouwingsplan gaat de monumentencommissie akkoord en ook de andere bezwaarden hebben voorlopig van hun instemming blijk gegeven. Hiermee is de weg geopend naar een meer verantwoord herstel van dit waardevolle boerderijcomplex. verschillende handen overgegaan totdat het in 1841 werd gekocht door Bernardus Werri. Tot in 1992, toen de gemeente het geheel overnam, heeft de familie Werri de boerderij bezeten. Vrijwel direct na aankoop is het woonhuis verbouwd, maar waarschijnlijk niet uitgebreid. De schuur stond toen haaks op de weg, maar was al in 1905 vervangen door een dubbel zo groot, gepotdekseld en zwart geteerd exemplaar, dat in de lengterichting van de weg is geplaatst. Het woonhuis is niet vergroot, waardoor het in verhouding tot de schuur een kleine indruk maakt. De schuur met drie dwarsdelen is door wat aanpassingen geschikt gemaakt voor het elektrotechnische bedrijf dat er gehuisvest is. Hiermee is het karakter geen geweld aangedaan. Op 26 juni 2003 is echter een sloop- aanvraag voor het woonhuis ingediend. Het was de bedoeling het geheel zorgvuldig af te breken en met gebruik van de oude materialen een nieuw woonhuis neer te zetten. Daarbij zou de voorgevel een indeling van een Zeeuws type woonhuis krijgen. Dat betekende een centra le voordeur met aan beide kanten twee ramen met luiken. Ook het interieur zou anders worden ingedeeld. Zowel schuren als woonhuis zijn gemeentelijk monument en de monumentencommissie van de gemeente Borsele heeft dan ook negatief geadviseerd. Toch waren B en W geneigd de sloopvergunning te verlenen, met als argument dat de huidige bebouwing onvoldoende ruim zou zijn voor de toekomstige bewoner. Tegen deze vorm van geschiedvervalsing heeft de Provinciale Commissie Heemschut Zeeland bezwaar aangetekend. Om echter een goede oplossing voor het ruimteprobleem te vinden is in samenwerking met de Boerderijenstichting Zeeland een nieuw plan ontwikkeld voor restauratie van de voorgevel, De bezoekers van Veere ervaren de vredige sfeer in het stadje uit de dertiende eeuw als een weldaad; het zomerseizoen heeft voor de toeristen een eigen charme. Heemschut heeft zorgen over het unieke plaatsje aan het Veerse meer: de plannen voor een Marina Veere verkeren in het stadium van voorontwerp en omvat ten een groot ontwerp voor de realisatie van een modern havengebouw (90x20x10 meter), met twee lagen woningen daarbovenop. Het geheel neemt bij realisatie het vrije zicht op het beschermde stadje grotendeels weg. Heemschut heeft op grond van een aantal overwegingen van formele aard (massaliteit, (woon)bestemming, onjuiste procedure, noodzakelijke ontheffing van de Monumentenwet) bezwaar gemaakt tegen de ter visie liggende plannen op de beoogde locatie. Géén bezwaar bestaat tegen de bouw van recreatieve voorzieningen in de directe nabijheid van Veere, en Heemschut heeft daartoe een tweetal alternatieven genoemd: zuidwaarts van de huidige locatie of aan de oostkant van het Kanaal door Walcheren. In beide gevallen blijft het unieke gezicht op Veere gehandhaafd en wordt toch recht gedaan aan de noodzakelijke opwaardering van recreatieve voorzieningen. Zeeuws Erfgoed 16

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 16