(ttyjfll Musea maken zich op voor een nieuw museumseizoen Museumweekend MUSEA ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORG. STREEKTALEN Nationaal Museumweekend Veel musea in Zeeland zijn seizoenmusea. Dat betekent dat zij gedurende enkele wintermaanden geheel of gedeeltelijk zijn gesloten. Ten tijde van verschijning van deze Zeeuws Erfgoed gaan de eerste museumdeuren van 2005 weer open. Een gezamenlijke start voor veel musea is het Nationaal Museumweekend op 9 en 10 april. Het thema van dit jaar is 'De kunst van het bewaren'. De SCEZ bereidt momenteel in samenwerking met een aantal musea activiteiten voor die tijdens het museum weekend zullen plaatsvinden. Dit weekend is altijd een leuke aanleiding om eens met een onbekend museum kennis te maken, dat tijdens dit weekend vaak ook gratis toegankelijk is. Uit onderzoek weten we dat mensen vooral in hun eigen regio musea gaan bezoeken. Het aardige van dit jaarthema is dat het de bezoeker gelegenheid biedt een kijkje achter de schermen van het museum te nemen en activiteiten bij te wonen die betrekking hebben op de vaak zo onzichtbare museumtaak: het behoud en beheer van de collecties, zoals verzamelen, bewaren, registreren, documenteren en restaureren. Voor een overzicht van activiteiten van Zeeuwse musea die deelnemen aan het Nationaal Museumweekend en hun openingstijden: zie vanaf 1 april de agenda op www.scez.nl of landelijk www. museum. nl Overigens zal er niet alleen tijdens het museumweekend, maar gedurende heel 2005 in de musea aandacht worden besteed aan conserveren en restaureren. Thema's In de tentoonstellingen die de Zeeuwse musea dit jaar presenteren staan verschillende (landelijke) thema's centraal. In het kader van het Jaar van het Kasteel is er een tentoonstelling over de vroegmiddeleeuwse ringwalburg te zien in Museum De Burghse School (Burgh-Haamstede), de tentoonstelling 'In naam van Oranje' in Streekmuseum De Meestoof (Sint-Annaland) o.m. over Kasteel Sint-Maartensdijk, en een tentoon stelling met kasteeltekeningen van Abraham Rademakers in Streekmuseum IJzendijke. In samenwerking met de SCEZ heeft de Boerderijen stichting Zeeland een tentoonstelling over de Zeeuwse boerderij gemaakt, die achtereenvolgens in Streek- en Landbouwmuseum Schouwen-Duiveland (Dreischor) en Landbouwmuseum Agrimuda (Sint-Anna ter Muiden) te zien zal zijn. Eveneens in samenwerking met drie Zeeuwse musea zijn er in het kader van het SCEZ-project Verdronken Dorpen tentoonstellingen te zien, te weten in Museum Waters-nood 1953 (Ouwerkerk) over de verdronken dorpen van Schouwen, in het Oosterscheldemuseum (Yerseke) over het Oosterscheldegebied (met speciale aandacht voor de verdronken stad Reimerswaal) en in Streekmuseum Het Land van Axel over verdronken dorpen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. 2005 is ook het Jaar van de Folklore. Bij de landelijke opening in Terneuzen (mei) staan de Zeeuwse streek- drachten centraal. In de Grote Kerk van Terneuzen is een tentoonstelling ingericht met streekdrachten uit de collectie van Het Land van Axel. Maar ook in Streekmuseum IJzendijke, Historisch Museum De Bevelanden in Goes, Museum De Schotse Huizen' in Veere en verschillende andere Zeeuwse musea zijn presentaties van streekdrachten te bewonderen. Museum Arnemuiden heeft in ditzelfde kader de tentoonstelling 'Erremuënaers schilderen Erremuënaers'. En 2005 is ook nog eens het Jaar van het Water, eveneens een thema waarop verschillende Zeeuwse musea inhaken. Zo plaatst het Zeeuws maritiem muZEEum in Vlissingen dit jaar al haar tentoonstellingen in het teken van de Westerschelde. De Vereniging van Zeeuwse Musea geeft evenals in 2004 dit jaar weer een kleurrijke seizoenfolder voor alle Zeeuwse musea uit. De informatie is ook te vinden op www. museainzeeland. nl Heropening Voor Historisch Museum De Bevelanden is 2005 een belangrijk jaar. Op 3 juni heropent het museum na drie jaar grondige verbouwing en herinrichting van het voormalige kloostercomplex aan de Goese Singelstraat. De openingstentoonstelling is gewijd aan de 600-jarige geschiedenis van de stad Goes. De vaste tentoonstellingen zijn opgebouwd rondom thema's binnen een verhaallijn, zoals 'Blinken en Verzinken' over de veranderingen in het landschap, 'Met Man en Macht' over stadsverdediging en 'Zeeuws Meisje' over de ontwikkeling van betrouwbare dienstbode tot reclame-icoon. De tentoonstellings inrichting is een afstudeerproject voor twee studenten van de Reinwardt Academie, hogeschool voor museologie. De herinrichting kon pas later dan gepland van start gaan, vanwege vertraging in de besluitvorming over de verbouwing van het museum. Het gebouw is namelijk een rijksmonument. Dicht, maar open bij de buren Ook het Zeeuws Museum bevindt zich in een rijksmonument. De museumorganisatie heeft de afgelo pen maanden moeten constateren dat de geplande herope ning halverwege 2006 steeds onwaarschijnlijker blijkt. Hoewel de inrichtingsplannen inmiddels zijn afgerond, is er ten aanzien van de verdiepte museumingang aan het Abdijplein nog geen definitief besluit gevallen en zijn de verbouwingswerkzaamheden nog niet van start gegaan. Om die verbouwing niet in de weg te zitten, zal het Zeeuws Museum dit jaar niet in eigen huis, maar in een nabijgelegen ruimte presentaties verzorgen. In het pand van de voormalige Middelburgse kunstuitleen aan de Bogardstraat 33 worden onder de titel 'Wonderkamer' topstukken uit de collectie getoond. De voorwerpen worden tevens in een wekelijks televisie-programma op Omroep Zeeland toegelicht (april t/m juni). 2005 is door het Nederlands Centrum voor Volkscultuur uit geroepen tot Jaar van de Folklore. Motto is: "Folklore is Onvoltooid Verleden Tijd". DjrTnitiatiefnemers willen laten zien dat ook Nederland prachtige folklore en volkskunst heeft. De landelijke opening van het jaar vindt plaats in Terneuzen, tijdens een symposium op vrijdag 13 mei. Op zaterdag 14 mei staat hier vanaf 11.00 uur het thema 'streekdrachten' centraal tijdens het festival Folkart. Gedurende deze dag zullen diverse Zeeuwse organisaties voor streekdrachten presentaties verzorgen en wordt er uiteraard in het Zeeuws gezongen en verteld. Er zijn onder meer bijdragen van Ons Boeregoed, Mooi Zeeland, De Arke en van de Axelse Streekdrachten- vereniging. 's Avonds is er een optreden van het landelijke gezelschap Piet Hein. De optredens vinden plaats op de Markt, maar er zijn ook activiteiten in het naastgelegen buurtje rondom het Schoolmuseum en in het theatercafé Porgy en Bess. In de Grote Kerk aan de Noordstraat is een tentoonstelling over folklore ingericht en zijn eveneens presentaties streekdrachten. Voor meer informatie kijk op www.jaarvandefolklore. nl of wwwfolkart.nl Zeeuws Erfgoed 17

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 17