Vrijwilligers gezocht Nationale Verteldagen Voor vlugge beslissers: Kinderspelen boek STREEKTALEN Dit jaar wil de SCEZ een Zeeuwse taalkamer klaarmaken. Naast de vrijwillige medewerkers van de diverse verenigingen, willen we ook anderen de kans geven mee te helpen bij het totstandbrengen van dit project. De consulent streektalen zoekt dus dringend vrijwilligers die oude dialectopna mes willen beluisteren en uitschrijven, individueel of in groepsverband. Op basis daarvan zullen frag menten gekozen worden die later gebruikt kun nen worden in het Zeeuwse taalkamerproject. De dialectopnames worden ons ter beschikking gesteld door het Meertens Instituut uit Amsterdam. Op dit ogenblik zijn we op zoek naar dialectspre kers uit Aagtekerke, Achthuizen, Axel, Arnemuiden, Biervliet, Biezelinge, Biggekerke, Breskens, Colijnsplaat, Driewegen, Groede, Hoek, Ierseke, Kadzand, Kapelle, Kattendijke, Kloetinge, Koewacht, Kortgene, Kruiningen, Oostburg, Oostkerke, Ossenisse, Oude Tonge, Ovezande, Poortvliet, Rilland, Schoondijke, 's-Heer Arendskerke, 's-Heer-Hendrikskinderen, Sint-Maartensdijk, Westkapelle en Zoutelande. Heeft u eventueel zin om een aantal dialectopna mes op band uit uw dorp of streek uit te schrijven, dan kunt u dat laten weten aan de consulent streektalen: Veronique De Tier, telefoon 0118 670883 (op maandag en dinsdag) of 06-30911599, e-mail v.de.tier@scez.nl Om het jubileumjaar af te ronden heeft de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek een jubileumboek klaargemaakt. Na de kinderversjes en -liedjes bij het 50-jarige bestaan, worden nu de kinderspelen die in Zeeland en ook elders gespeeld, werden gebundeld. Dit boek wordt samen met een aflevering van het Woordenboek van de Vlaamse Dialecten gepresenteerd op 15 april 2005 in Sluis. Naast de presentatie van deze boeken staat nog een en ander op het programma. Wilt u op de hoogte blijven van dit evenement, neem dan contact op met de consulent streektalen of kijk regelmatig op www.scez.nl bij de activiteiten onder streektalen. De Nationale Verteldag van 2004 werd een succes in Nederland. Daarom wil de Stichting Vertellen het initiatief ook dit jaar herhalen. Omdat vorig jaar niet iedereen even blij was met een zondag, is beslist dit jaar een echt vertelweekend te organiseren. De Nationale Verteldagen vinden plaats op 3,4 en 5 juni 2005. Bij het ter perse gaan van Zeeuws Erfgoed zijn er nog geen concrete initiatieven bekend, maar misschien zijn er wel vertellers die in het kader van het Jaar van het Kasteel verhalen vertellen in en over kastelen en buitenplaatsen. Als u op de hoogte wil zijn van de activiteiten die op deze dagen georganiseerd worden, kunt u steeds een kijkje nemen op de website www.nationaleverteldagen.nl Bent u specifiek geïnteresseerd in de Zeeuwse activiteiten, dan kunt u terecht op de website van de SCEZ (www.scez.nl) of u kunt uw naam opgeven aan de consulent streektalen die u op de hoogte houdt van de Zeeuwse deelname. Zeeland kent drie actieve vertelkringen en een reeks particuliere vertellers. Wij hopen er samen met hen weer een prachtige dag of zelfs leuke dagen van te maken. Adresgegevens over de vertelkringen vindt u op www.scez.nl Op 12 maart 2005 is er weer een Nederlandse Dialectendag. Dit jaar vindt de dag plaats in Ede in Gelderland. Het thema is 'proeven van dialect'. Wilt u nog inschrijven, kijk dan vlug op www.vcv.be voor een programma en een inschrijvingsformulier. Geboeid luisteren op diezelfde dag naar verhalen in de Gasthuiskerk in Zierikzee. ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEA- Adri Quaak vertelde op de Nationale Verteldag Zuid-Bevelandse verhalen in de schaapskooi in Nisse. Nog steeds populair onder kinderen: zaklopen. Kleuterklas Voorhoute, 1938 (bron: Bouwman). Zeeuws Erfgoed 20

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 20