Afscheid van een bevlogen consulent behoud en behee *!w Erfgoed 2w% BEHOUD Wanneer deze Zeeuws Erfgoed verschijnt, heeft kort daarvoor het afscheid van Wim Phaff als consulent behoud en beheer plaatsgevonden. Wim maakt gebruik van de zogeheten 57+-regeling en verliet de SCEZ per 1 maart 2005. Een terugblik over zes jaar. "Ik was destijds de eerste medewerker van het Zeeuwse Erfgoedhuis in oprichting, omdat er toen alleen een beoogd directeur voor deze organisatie was. Vanwege mijn natuurhistorische achtergrond ging ik het eerste jaar bij 'het erfgoed' door het leven als consulent natuurhistorie, maar omdat Zeeland verhoudingsgewijs veel meer (cultuur)historische musea heeft, werd mijn functie verbreed naar consulent behoud en beheer. Ik zat toen in het Provinciehuis in Middelburg en verhuisde menigmaal van werkplek omdat er nog geen huisvesting voor de nieuwe organisatie beschikbaar was. Daar kwam verandering in met het vrijkomen van het pand aan het Walplein en er werd een voorzichtig begin gemaakt met het aantrekken van medewerkers. Het uiteindelijke onderkomen werd gebouw De Burg. Om thuis te geraken op het terrein van behoud en beheer werden cursussen gevolgd. Ik vatte het plan op om met mijn nieuw verworven kennis een reizende tentoonstelling te maken, handelend over de bedreigingen van ons erfgoed. Het idee voor 'Stiekeme Slopers' was geboren. Deze tentoonstelling kreeg 'de bedreigingen van monumenten' als thema, maar gedurende het uitwerken van de teksten werd mij al gevraagd of er wellicht ook nog een tentoonstelling over de bedreigingen van archieven en musea zou kunnen komen, met gevolg dat er nu een 'Stiekeme Slopers' I en II zijn. Grafisch ontwerper Adri Cornelisse (voor mij een oude bekende uit mijn vorige, museale leven) tekende voor de vormgeving en Mineke van Gogh maakte de schitterende modellen van de vraatinsecten. De tentoonstellingen zijn nog altijd te leen bij de SCEZ voor Zeeuwse musea en overige culturele instellingen. Inmiddels is de SCEZ niet meer weg te denken uit de provincie, getuige de vele verzoeken voor informatie, instructie, advies, het geven en organiseren van cursussen enz., die in gebouw De Burg binnenkomen. Ook op gebied van behoud en beheer zijn in de afgelopen jaren een aantal acties ondernomen en gerealiseerd. Hiervan is het project 'Koud Kunstje' uit 2003 noemenswaardig. Doel was om op een milieuvriendelijke manier (d.m.v. diepvriezen) het verval in natuurhistorische collecties (t.g.v. vraat door schadelijke insecten) een halt toe te roepen. Hierbij was de hulp van de Firma Kloosterboer Cold Storage (voor de benodigde vriescapaciteit) onontbeerlijk. In een behandeling werden destijds omstreeks 350 dierpreparaten behandeld. Vanuit het onderwijs was grote belangstelling voor dit project. Door de hele provincie heb ik de afgelopen jaren in diverse kerken, monumentenpanden, musea en/of oudheidkamers metingen gedaan op gebied van de luchtvochtigheid, temperatuur, lichtintensiteit en binnenvallend UV-licht. Indien tijdens de klimaat metingen insecten werden aangetroffen, werden deze dieren gedetermineerd en werd de betreffende organisatie geadviseerd over de te nemen maatregelen. De thermo- hygrografen waren ook beschikbaar voor uitleen aan musea, evenals de be- en ontvochtigers. Dit zal ook na mijn vertrek zo blijven. Vorig jaar werd een groot project aangepakt, de voorgenomen restauratie van het grafmonument van de gebroeders Evertsen in de Wandelkerk te Middelburg. In overleg met twee specialisten van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, het College van Kerkrentmeesters, de gemeente Middelburg, een collega van de monumentenwacht en de heer Doeke Roos uit Vlissingen (auteur op het gebied van maritieme historie) werd de staat van het monument bekeken en een rapportage opgesteld. Ik zal de restauratie van dit waardevolle monument niet zelf meer kunnen begeleiden, maar spreek wel de hoop uit dat deze op korte termijn kan plaatsvinden. Vanaf 1 maart ga ik me fulltime bezig houden met mijn creatieve activiteiten in mijn bedrijf 'bio art'. Dit werk bestaat uit het prepareren en opzetten van dieren voor landelijke musea, scholen en particulieren, het boetseren en beeldhouwen van sculpturen in diverse materialen, natuurfotografie en lesgeven. Nieuwsgierig geworden? Kom maar eens via www.bioart.nl 'op visite' in mijn atelier!" voor transport naar vriesveem. De informatiebrochures Stiekeme Slopers I en II ontmaskeren de vandalen van zichtbaar erfgoed en depotco llecties.

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 21