Project Collecties Onderweg Aanbieding Erfgoedmobiel! Leerlingenverhaaltjes ERFGOED EDUCATIE Schervenonderzoek door (foto Niek Beeke). Cull u ree I LH.-ocl 13" - a»- C B _5 10 november 2004: aan het primair on Historiespel "Het was heel leuk, vooral het toneelstukje. En de foto's waren ook heel mooi. Op die foto's waren ook beerputten. Je zag allemaal dingen van vroeger, echt heel mooi. En we kregen de Erfgoedmobiel. En alle kinderen kregen een cd." Benjamin van der Meeren Tentoonstelling "In het dorpshuis waren spullen te bekijken van Oud-Rilland. Er waren veel scherven, maar er waren ook enkele hele potten te zien. Er ligt ook een houten duiker, in een bak met water. Er draait een film over dat ze op Oud-Rilland bezig waren." Clarize de Korne De Erfgoedmobiel "Op vrijdag 19 november '04 zijn wij met groep 5 t/m 8 in de Erfgoedmobiel geweest. Daar stonden allemaal glazen kasten met heel oude potten. Sommigen kwamen zelfs uit de tijd van de Romeinen! In die Erfgoedmobiel stonden ook allemaal tafeltjes. Per groepje moest je aan een tafeltje zitten. In je tafel zat een klep die je open kon doen. In dat gat zaten allerlei dingen in zand verstopt. Zoals scherven, botten, stukjes hout enzovoorts. Die dingen moet je er dan uithalen en op een soort 'wegwijskaart' opzoeken wat het is. Dat moest de leider van het groepje dan op papier zetten. Je kreeg ook een vergrootglas met een lampje, om de dingen goed te kunnen bekijken. Na een uur gingen we weer naar school om daar nog wat dingetjes te doen. Zo vloog de middag heel snel voorbij." Jeremy Aarts Woensdagmorgen 10 november was het dorpshuis Luctor et Emergo van Rilland al vroeg geopend. Boven, in de bibliotheek, werden de laatste foto's en tekeningen opgehangen van de tentoonstelling 'Oud-Rilland, verzwolgen, verdwenen, gezocht en teruggevonden'. De Archeologische Werkgemeenschap Nederland (AWN) afdeling Zeeland presenteerde daarmee haar onderzoek naar het oude, verdronken dorpje Rilland. Tijdens het onderzoek van de AWN in het voorjaar van 2004 werden de (bovenbouw)leerlingen van de vier basisscholen van Rilland uitgenodigd om mee te gaan naar de site (archeologische locatie). Bij laag water kwamen daar resten van de vroegere bewoning bloot te liggen. De leerlingen leerden wat die resten konden vertellen over het laatmiddeleeuwse leven in het oude Rilland. Ze mochten ook vondsten mee naar school nemen. Aardewerk en botten werden gewassen en daarna gedetermineerd en op school geëxposeerd. Beneden, in de feestzaal van het dorpshuis werd koffie gezet en werden limonadeflesjes klaargezet voor de ontvangst van alle genodigden: afgevaardigden van het ministerie van OCenW, van de provincie en van de gemeente Reimerswaal, AWN-leden én natuurlijk de bovenbouwleerlingen van Rilland met hun leerkrachten. Na de vele speeches werd een historiespel opgevoerd door theatergroep Kwark. De leerlingen konden zeer indringend meebeleven wat er gebeurde tijdens de vloed van 5 november 1530 'Sint Felix quade saterdach'. Deze watersnoodramp, te vergelijken met de ramp van 1953, spoelde het dorpje Rilland voorgoed weg. Daarna werd de Erfgoedmobiel aan de leerlingen van Rilland aangeboden. De Erfgoedmobiel is één van de onderdelen van het project Collecties Onderweg; erfgoed onder handbereik. Met de overhandiging van de sleutels van de Erfgoedmobiel aan de leerlingen, konden deze beginnen aan het vervolg van hun archeologische verken ningen op de site van het oude Rilland. Vier weken lang stond de Erfgoedmobiel geparkeerd op het terrein van de brandweer in Rilland. Met het thema 'Uit de put', onderzoek naar de inhoud van beerputjes, konden de leerlingen zelf ervaren wat een archeoloog zoal doet. En natuurlijk leerden zij door het doen van onderzoek, nog meer over het leven vanaf de prehistorie tot nu. Leerlingen wassen de - sten (foto Dicky de Koning). Historiespel over 'Sint Felix quade saterdach' (foto Niek Beeke). Zeeuws Erfgoed 22 Kijkje in de vitrine met amateur-vondsten van Oud-Rilland.

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 22