SCEZpresse KORTelings dankwoord 2005 Jaar van het Kasteel en de Historische Buitenplaats ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Het jaar 2005 is het eerste jaar dat valt onder het regiem van de nieuwe provinciale cultuurnota Cultuur Continu. Tijdens de nieuwjaarsreceptie van de Provincie Zeeland werd het eerste exemplaar van de publieksversie gepresenteerd. Aan de vormgeving is weer veel aandacht besteed, met als resultaat een meer dan aardig drukwerkje. Slechts één bescheiden opmerking. Ik vind de tekening op het omslag net iets teveel naar een vergadering verwijzen. Zestien weinig interactieve heren met stropdas (ook dat nog) aan een ovalen tafel. Ik hoor het besmuikte gefluister al. Cultuur is voor de beleidsmakers kennelijk continu vergaderen en hebben we daar binnen de cultuur al niet teveel last van?! Maar waar het uiteindelijk om gaat is de inhoud van de nota. Die is in vergelijking met de ontwerpnota niet noemenswaardig veranderd. Na de min of meer verplichte en weinig verrassende hoofdstukken over de behaalde resultaten in de vorige beleidsperiode - veel goeds gedaan, sommige dingen moeten beter - en over cultuur - een veelzijdige en onmisbare factor in de samenleving -, volgen drie interessantere hoofdstukken. Hierin worden achtereenvolgens de ambities van de provincie verwoord, de culturele partners benoemd en het veld van aanbod en participatie van de culturele partners in kaart gebracht. De drie hoofdstukken vormen het bestuurlijke kader waarbinnen de cultuur de komende jaren zou moeten groeien en bloeien. Binnen dat kader kan de SCEZ, evenals de vele andere lokale, regionale en provinciale erfgoedorganisaties, goed uit de voeten. Het feit dat cultureel erfgoed een speerpunt van het provinciale beleid is, vormt nog eens een extra stimulans. Hoe de SCEZ hieraan uitvoering wil geven is te lezen in Zicht op erfgoed! en het Werkplan 2005. Beide stukken zijn te vinden op www.scez.nl Deze site biedt verder actuele informatie over lopende en komende activiteiten en projecten van de SCEZ. Wilt u wat onderwerpen? Ik noem u Collecties Onderweg, Verdronken Dorpen, 2005 Jaar van het Kasteel en de Historische Buitenplaats, de Zeeuwse taalkamer en (nieuw in april) de Projector! Wim Scholten, directeur In heel Nederland is 2005 het Jaar van het Kasteel. Doel van dit themajaar is een actieve belangstelling te wekken voor de Nederlandse kastelen en de historische buitenplaatsen. Daarbij wordt hun grote cultuur historische waarde benadrukt en tevens de aandacht gericht op problemen en zelfs bedreigingen waarmee deze monumenten te kampen hebben. Veel kastelen mag Zeeland anno 2005 niet tellen; in de Zeeuwse geschiedenis hebben talloze kastelen een rol van formaat gespeeld. Buitenplaatsen vormen anno 2005 een wezenlijk onderdeel van het Zeeuwse landschap, terwijl vliedbergen - voor een deel de bases van vroegere kastelen - daarin een intrigerende en zeer specifieke, eigen Zeeuwse rol spelen. Ook Zeeland heeft dus alle reden om mee te doen met het Jaar van het Kasteel. Een breed samengestelde projectgroep is al enige tijd aan de slag, terwijl het Zeeuwse programma voor het themajaar wordt gecoördineerd door de SCEZ. Middels open dagen, tentoonstellingen, excursies en rondleidingen, living history evenementen, educatieve programma's, vertelavonden en -middagen, een studiedag, lezingen en publicaties wordt vooral in de periode van april tot en met oktober aandacht besteed aan deze bijzondere vormen van Zeeuws cultureel erfgoed. In de loop van 2005 zal Zeeuws Erfgoed hieraan een special wijden. Zie voor een toelichting op de activiteiten de agenda op www.scez.nl vanaf april 2005. Omdat het voor Jaap Huige, voormalig eerste monumen tenwachter bij de SCEZ, niet mogelijk is iedereen persoonlijk te bedanken voor de vele attenties die hij bij zijn afscheid (december 2004) heeft ontvangen, wil hij hen via deze rubriek bedanken. Jaap: "Bij deze wil ik eenieder die op mijn afscheids receptie aanwezig was, hartelijk danken voor de vele mooie cadeaus, toespraken en goede wensen. Tevens wil ik de abonnees die mij een kaartje gestuurd resp. gebeld hebben naar aanleiding van mijn afscheid, van harte bedanken. Daarnaast wil ik alle abonnees die mij kennen en voor wie ik met mijn collega's, als monumentenwachters, de geëigende bouwkundige inspecties heb mogen uitvoeren, bedanken voor het in mij gestelde vertrouwen en voor de jarenlange prettige wijze van samenwerking. Ik blijf voorlopig gewoon in het monumentale Middelburg wonen. Misschien zullen we elkaar daar of elders in de provincie tegenkomen. Nogmaals bedankt en tot ziens!" Jaap Huige Zeeuws Erfgoed 3

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 3