ARCHEOLOGIE GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN verzamelde gegevens worden ingevoerd en dat de bestaande veld-documentatie wordt gedigitaliseerd. Naar verwachting resulteert de bestudering van het vondstmateriaal en de opgravingsdocumentatie uiteindelijk in nieuwe inzichten in de bewoning van één van de meer bekende kasteelterreinen die Zeeland rijk is. De resultaten van het onderzoek worden na afronding in een publicatie gepresenteerd. Een selectie uit het vondstmateriaal maakt deel uit van de tentoonstelling 'In naam van Oranje', die vanaf april 2005 te zien is in museum De Meestoof te Sint-Annaland. Deze expositie over de geschiedenis van het kasteel Sint-Maartensdijk en zijn bewoners vindt plaats in het kader van 2005 Jaar van het Kasteel en de Historische Buitenplaats. Walcheren 'Nieuwe' resten Westmonsterkerk Middelburg In de laatste maanden van 2004 verrichtte RAAP Archeologisch Adviesbureau (Amsterdam) een archeo logische begeleiding op het Tympaanplein in Middelburg, waar de bestrating is vernieuwd, enkele rioleringssleufjes werden gegraven en parasolvoeten zijn aangelegd. De waarnemingen resulteerden in nieuwe gegevens met betrekking tot de in 1575 afgebroken Westmonsterkerk, waarnaar in 1998 bij de herinrichting van de Markt grootschaliger onderzoek is gedaan. Bij de jongste waar nemingen zijn een sarcofaag, een deel van de fundering van de westgevel en van een pilaar blootgelegd. Voordien, in maart 2004, zijn twee sarcofagen aangetroffen buiten de kerk. Uniek insigne St.-Donaas? Groot aantal metaalvondsten Veere H. Janse uit Koudekerke meldde in januari een groot aantal metaalvondsten uit Veere. Het betreft stortvond- sten uit de rioleringssleuf van de Oudestraat: een project dat archeologisch is begeleid door het Archeologisch Diensten Centrum (Bunschoten). Tijdens deze begelei ding is dwars door een aantal menselijke skeletdelen van het Schaffers-kerkhof met kistbegravingen en gemetselde grafkelders, die behoren tot het kerkhof, gegraven. Tussen de talrijke stortvondsten van de heer Janse bevindt zich ook een insigne van een onbekende heilige. Het vrijwel complete insigne is gegoten in een tin/loodlegering. Zeer bijzonder is dat het voorwerp ook een tekst draagt, het geen bij dit type niet eerder is waargenomen. Deze tekst, geplaatst aan weerszijden van de koorkapsluiting, is moge lijk te lezen als: S Donaulf of Donaolf Smona. Wanneer deze interpretatie juist is hebben hier mogelijk te maken met het eerst bekende insigne van Sint-Donaas. Sint Donaas was aartsbisschop van Reims omstreeks 389. Aan deze heilige is o.m. een kerk in Brugge gewijd. De date ring van de hele groep vondsten is voor Veerse begrippen vroeg:tussen 1275 en 1350. Romaans kopje West-Souburg terecht Het vrijwel enige overblijfsel van de in 1833 afgebroken kerk van West-Souburg, een Romaans hardstenen kopje, is terecht! Het voorwerp, eigendom van het Zeeuws Genootschap (inv.nr. 1221), blijkt aanwezig in het Zeeuws Museum in Middelburg. Voorheen bevond het zich in het Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland (PACZ) aan de Balans 17 in Middelburg. Eind 1998 bleek het fraaie object daar kwijt te zijn. Het was gete kend voor een publicatie van het Genootschap en niet meer 'op het nest' teruggekeerd. Naar nu blijkt, is het kopje na enige omzwervingen terugbezorgd bij het Zeeuws Museum, waar het in de collectie is opgenomen. Het kopje is gevonden in 1925, en was jarenlang te bewonderen in open opstelling in het PACZ. In het jaarverslag 1924/1925, opgenomen in het Archief 1925 van het Genootschap, wordt het voorwerp op blz. IV Vrijwilligers te Dongen aan de slag met het materi aal van het kasteel te Sint Maartensdijk (foto Hans Koopmanschap) Te Veere gevonden insigne van een onbekende heilige (bisschop), mogelijk Sint-Donaas. Vondst van een sarcofaag, behorend bij de Westmonster. Zeeuws Erfgoed 5

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 5