Archeologisch spreekuur en vondstmeldingen Archeologische Werkgemeenschap Nederland (AWN) afdeling Zeeland ARCHEOLOGIE Zuid-Beveland GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Vooraanzicht van het hardstenen kopje uit West-Souburg (Zeeuws Museum Middelburg, objectnr G04-001, bruikleen Kon. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen; foto Ivo Wennekes). Drie loden penningen uit Valkenisse. beschreven: eensteenen kopje dat onder eene balk is ingemetseld geweest. De stijl van dit hoogst merkwaardige stuk doet denken aan dien van den Steenen Man in het Musée Lapidaire te Gent, afkomstig van het (sic) aldaar. Dit beeld dateert van 1338 en het is waarschijnlijk, dat ook het kopje van Souburg uit de eerste helft der 14e eeuw afkomstig of dat het zelfs nog ouder is. Loden penningen uit Valkenisse De heer Rinus Hopstaken meldde zo'n vijftien loden penningen, die hij jaren geleden vond op het verdonken Valkenisse bij Waarde. De penningen vertonen vrijwel allemaal aan één zijde een tekst in reliëf: afwisselend M R, S B, F B, S T, M T. Een aantal vertoont instempeling met een zespuntige ster of wapenschild. De penningen doen denken aan armenpenningen (brood-, turfpennin- gen e.d.) die we ook uit Middelburg en andere Zeeuwse plaatsen kennen. Uit verdronken dorpen zijn dergelijke vondsten, zeker in deze hoeveelheid, niet bekend. Op elke eerste dinsdagmiddag van de maand houdt de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland een archeo logisch spreekuur. U kunt het spreekuur in het Provinciaal Archeologisch Depot aan het Armeniaans Schuitvlot 1 in Middelburg bezoeken om voor werpen te laten determineren (geldswaarde wordt niet getaxeerd), vondstmeldingen te doen, of allerlei vragen op het gebied van de Zeeuwse archeologie voor te leggen. De eerstvolgende archeologische spreekuren vinden plaats op de dinsdagmiddagen 5 april, 3 mei en 7 juni 2005, van 15.30 tot 16.30 Melding van archeologische vondsten dient te geschieden bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Het materiaal wordt wanneer nodig geregi streerd en gedocumenteerd, maar blijft altijd in het bezit van de melder, tenzij deze het zelf wil afstaan. Uw melding van vondst(en) of waarneming(en) kan ook buiten het archeologisch spreekuur schriftelijk of telefonisch geschieden bij de SCEZ, postbus 49, 4330 AA Middelburg, telefoon 0118-670877, e-mail rm.van. dierendo nck @scez. n l Onderzoek Oud-Rilland Het Project Oud-Rilland en de tentoonstelling in de bibliotheek van Rilland (zie hieronder) genoot vanuit het land belangstelling van onder meer het Historisch Nieuwsblad. Journalist Maurice Blessing uit Amsterdam kwam een kijkje nemen en nam deel aan een excursie. Ook een tiental inwoners van Rilland en omgeving was zeer geïnteresseerd en maakte een rondleiding. Op 30 december 2004 nam een aantal mensen van de Vrije Universiteit te Amsterdam, BIAX en TNO, met wie contact gezocht was op de studiedag 'Veen-Vis-Zout' in Amsterdam, deel aan een wandeling over het verdronken gebied tussen de Westketel en de Middenketel. Ieder bleek vanuit zijn eigen specialisme bijzonder gefascineerd door de aan de oppervlakte zichtbare sporen van het oude cultuurlandschap. Allerlei verstoringen, zoals moernerin- gen, spadensteken, ploegsporen en afwateringsgeultjes werden aandachtig bekeken en becommentarieerd. Veel vragen bij de deelnemers kunnen alleen door verder onderzoek worden beantwoord. Voor verder historisch onderzoek zijn naspeuringen gedaan in de archieven in Middelburg, Brugge en Utrecht. Van diverse oude stukken en charters zijn digita le foto's gemaakt, waarbij de soms nog daaraan hangende ridderzegels veel indruk maakten. Expositie, erfgoedmobiel De bovengenoemde expositie 'Oud-Rilland, verzwolgen, verdwenen, gezocht en teruggevonden' is op 10 november 2004 in bibliotheek/dorpshuis Luctor et Emergo in Rilland geopend. De expositie, ingericht door vier Rillandse basisscholen samen met de AWN, toonde de resultaten van het onderzoek met behulp van de scholen. Het openingsprogramma werd luister bijgezet door theater Kwark, dat het historiespel 'De Ramp van Rilland' opvoerde. Op verzoek werd de succesvolle tentoonstelling verlengd tot 7 januari. Alle scholen zijn onder begeleiding van Dicky de Koning en andere AWN'ers de expositie nog een keer gaan bekijken; tevens zijn alle scholen een ochtend bezig geweest in de Erfgoedmobiel (zie pag. 22 Project Collecties Onderweg), onder begeleiding van Dicky de Koning en met hulp van AWN-leden. De reacties op het scholenproject waren zeer positief. Zeeuws Erfgoed 6

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 6