9 ARCHEOLOGIE Project Verdronken Dorpen GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Ravestein Het puzzelwerk aan het aardewerkmateriaal afkomstig van Ravestein (Grijpskerke, zie vorige afleveringen van Zeeuws Erfgoed) nadert langzamerhand zijn voltooiing. Als laatste was de gigantische hoeveelheid scherven van melkteilen aan de beurt; ondanks de vele bodems en randen bleek het niet mogelijk daaruit veel complete exemplaren samen te stellen. Opvallend is de enorme variatie aan randen. Voorlopig wordt iedere dinsdagavond besteed aan het bijeenzoeken van de scherven. Werkgroep Metaalvondsten Zeeland Donderdag 3 februari is in het Zeeuws Archief de tentoonstelling 'Wie schrijft die blijft! Zij drukten hun stempel op de Zeeuwse Geschiedenis' geopend. Het onderwerp wordt in beeld gebracht aan de hand van een negental personen, vertegenwoordigers van diverse groepen uit de Zeeuwse samenleving. In woord, beeld en geschrift worden facetten van hun leven belicht. Dat was mogelijk omdat deze personen zélf hebben geschreven of omdat er over hen geschreven is. De tentoonstelling laat zien wat er van deze personen nog te vinden is in het (bodem)archief. 'Banieren', archief stukken en voorwerpen (zegels, stempels) vertellen iets over hun (beroeps)groep en de sporen die ze achterlieten in de geschiedenis. De groepen worden vertegenwoordigd door een monnik, edelman, wijnhandelaar, regent, ambtenaar, onderwijzer, visser, landbouwer en schilder. Het Rijksmuseum in Amsterdam, het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, de SCEZ, diverse Zeeuwse musea en archieven alsmede een aantal particulieren hebben hun medewerking verleend en stempels ter beschikking gesteld voor de duur van de tentoonstelling. In juni verhuist de expositie naar Aardenburg. AWN-bibliotheek Het boekenbezit van de AWN-afdeling Zeeland neemt gestaag toe en het bestuur was al lang voornemens een gemakkelijk toegankelijke catalogus te maken. Door het vele (veld)werk in verband met Oud-Rilland en Ravestein en de arbeidsintensieve voorbereiding van het beleidsplan voor de volgende vijf jaren en de subsidieaanvragen, is dit echter op de achtergrond geraakt. Alle boeken en tijd schriften worden momenteel door Antoine Vanhemelrijk ingevoerd in de computer. Tevens wordt het boekenbezit opgeschoond, omdat veel exemplaren slechts zijdelings met archeologie te maken hebben. Dat schept weer meer ruimte voor aanschaf van recente publicaties. Het ligt in de bedoeling in de toekomst een 'tweedehandsboeken markt' te organiseren, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de afdelingskas. Er is voor gekozen een kaart systeem op te zetten om het uitlenen zo gemakkelijk mogelijk te maken. Het bestuur is Antoine Vanhemelrijk zeer dankbaar dat hij dit werk op zich heeft genomen. AWN-activiteiten Voor deelname aan AWN-excursies en fietstochten (zie agenda elders in dit blad) kunt u zich tot uiterlijk een week voor de geplande datum aanmelden bij Dicky de Koning, telefoon 0113-311813 of 06-28615255, of per e-mail: dickydekoning@zeelandnet.nl Sluimerend in slik nummer één Zeeuwse boekentoptien De in de vorige aflevering van Zeeuws Erfgoed uitvoerig aan de orde gekomen verschijning van Sluimerend in slik. Verdronken dorpen en verdronken land in zuidwest Nederland (ISBN 90-74576-50-8, 19,50) heeft veel positieve reacties opgeleverd. Uit den lande is er veel belangstelling. Behalve de regio nale dagbladen hebben landelijke kranten als Trouw en Reformatorisch Dagblad het boek (en het project) uitvoerig besproken. gazine spreekt van een "fascinerend boek over een fascinerend onderwerp". Ook binnen de provinciegrenzen bestaat er veel waardering voor de uitgave. Dat blijkt o.a. uit de eerste (tweemaande lijkse) Zeeuwse boeken-top-10 van 2005, gepubli ceerd in Zeeuws Tijdschrift. Sluimerend in slik staat hierin op nummer één! Het graven van een onderzoekssleuf in een oude dijk van het verdronken Rilland met PABO studenten, 13 december 2004. Fotogeniek in de camera blikkend: assistent-provi n ciaal archeoloog Hans Jongepier (foto Dicky de Koning- Kastelijn). Rondleiding op het verdronken Rilland, 18 december 2004 (foto Dicky de Koning- Kastelijn). Zeeuws Erfgoed 7

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 7