Van de consulent Zeeuwse archiefdiensten en internet GESCHIEDBEOEFENING MONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN W W EJ 7 EiJ-J Jsrz ej ejJejj-j rJ, jjJ 2005 wordt een jaar waarin weer veel staat te gebeuren. Voor Philippine en voor de Vereniging tot Behoud van de Historie van Philippine - present in de rubriek Heemkundig rondje - is 2005 een herdenkingsjaar. Men herdenkt dat Philippine 500 jaar geleden werd gesticht. Naast uiteenlopende activiteiten die daaraan zullen worden gewijd, zal in elk geval de tweejaarlijkse Keuredag deze keer daarom in Philippine plaatsvinden. Dit historisch spektakel herinnert aan de verlening - in 1242 - van de Keure aan het gebied van de Vier Ambachten. Zoals bekend is 2005 landelijk uitgeroepen tot het Jaar van het Kasteel. Gecoördineerd door de SCEZ zullen ook tal van Zeeuwse activiteiten in dit kader worden aangeboden. Daarover leest u elders meer. Een groot succes was het (eerste) HSN-congres 'Over Zeeuwse mensen' in 1998. De Historische Steekproef Nederlandse Bevolking is inmiddels zover gevorderd dat er alle aanleiding is voor een nieuw congres, op 27 mei a.s. in Middelburg. Ook daarover valt verderop meer te lezen. Cursus Wonen in een monumentenpand Op initiatief van de consulent regionale geschied beoefening werd in het voorjaar van 2001 gestart met een compleet nieuwe cursus onder de titel 'Wonen in een monumentenpand'. Samen met de ZVU (Zeeuwse Volksuniversiteit) en het Zeeuws Archief werd die met groot succes drie maal achtereen gewijd aan Middelburg. Daarna volgden Schouwen-Duiveland, Vlissingen en afgelopen najaar Veere. Daar was het deelnemersaantal wat kleiner, maar het enthousiasme van de cursisten niet minder. Op dit moment is nog geen keuze gemaakt voor Internet heeft een revolutie teweeggebracht in de wijze van communiceren en het zoeken en vinden van informatie. Voor instellingen die informatie beheren, is internet een ideaal medium. Veel informatie kan nu buiten de muren van het eigen gebouw en buiten de openingstijden worden aangeboden. Ook de Zeeuwse archiefdiensten bieden als beheerders van de vele, meest papieren, documenten van de Middeleeuwen tot heden, informatie aan via het worldwideweb. www. archieveninzeeland. nl De Zeeuwse archiefdiensten presenteren zich zelfs gezamenlijk op het internet. Op de website www.archieveninzeeland.nl is de informatie over alle Zeeuwse gemeente- en waterschapsarchieven te vinden. Van elke archiefdienst of gemeente wordt globaal aange geven van welke instellingen de archieven worden bewaard en welke verzamelingen er te raadplegen zijn. Daarnaast wordt uitgebreid informatie gegeven over de openings tijden en andere faciliteiten van de dienstverlening, zoals aantal zitplaatsen in de studiezaal, de wachttijd voor het aanvragen van archiefstukken, de verschillende tarieven, enz. Ook kunt u via deze website, met behulp van een een verder vervolg van de cursus, maar dat deze zich leent voor herhaling (in genoemde of andere plaatsen), staat wel vast. Wie op dit punt trouwens suggesties of vragen heeft, is welkom. Intussen heeft de cursus zelfs landelijke aan dacht getrokken. De stichting NCM, Nationaal Contact Monumenten, bracht onlangs het rapport Onbekend (monument) maakt onbemind uit. Daarin allerlei suggesties om de communicatie tussen gemeenten en monument eigenaren te verbeteren. Eén daarvan: organiseer een cursus en neem een voorbeeld aan de Zeeuwse cursus! Zeeland ons erfgoed van toen nu Na de presentatie van deel 1, zijn inmiddels verschenen de delen 2 ('Varend Zeeland' door Jan Kuipers), 3 (Vechtend Zeeland door Paul Stockman), 4 (Gelovend Zeeland door Jeanine Dekker) en 5 (Dorpen in Zeeland door Aad de Klerk). Elke maand zal de reeks, een uitgave van Waanders in samenwerking met het Zeeuws Archief, de Zeeuwse Bibliotheek en de SCEZ, verder worden uitgebreid. Zie ook: www.zeelandvantoenennu.nl Archief Willibro rdusparochie s-Heerenho ek geïnventariseerd Het oud-archief van de parochie van de Heilige Willibrordus te 's-Heerenhoek over de periode 1797-1969 is geïnventariseerd. (Wijlen) P.S.G. Raas en C.M. Bierens klaarden deze klus. Het archief, met bijvoorbeeld stukken over schoolzaken en het armbestuur, biedt aanknopings punten voor onderzoek naar diverse aspecten van het kerkelijk en sociaal leven in 's-Heerenhoek. Na vooraf gaande afspraak is het te raadplegen op het Gemeente archief van de gemeente Borsele in Heinkenszand. lijst én met behulp van een kaart, zoeken bij welke archiefdiensten meer informatie is te vinden over een bepaalde plaats in de provincie, variërend van een stad tot de kleinste buurtschap. Een groot aantal links naar andere culturele instellingen in Zeeland, archiefinstellingen in Nederland en België, en enkele landelijke archiefsites Ivfp A'wW* ri Zt*uw4* Archkvtrt helpen u verder bij uw onderzoek. Via de gemeentelijke website Enkele Zeeuwse archiefdiensten hebben ook een eigen website. Op deze websites is natuurlijk veel meer te vinden over de betreffende archiefdiensten, zoals een volledig overzicht van de archieven en verzamelingen die worden bewaard en informatie over activiteiten en tentoonstellingen. De archiefdiensten van Schouwen-Duiveland, Tholen, Goes en Vlissingen zijn via de website van hun gemeente te vinden. Schouwen-Duiveland via de keuzeoptie Bestuur en organisatie, Tholen via de keuzeoptie Algemeen, Goes via de keuzeoptie Gemeentearchief en Vlissingen via de Zeeuws Erfgoed 8

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 8