LAND Heemkundig r ©rndje Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland E GESCHIEDBEOEFENING ARCHEOLOGIE jES C H IE D B E O E F E N I N C MONUMENTENWACHT IONUMENTENZORCMUSEA TREEKTALEN De Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland is in 1939 gesticht, heeft daarmee in 2004 de vijfen zestigjarige leeftijd bereikt, maar is nog lang niet aan pensioen toe! Zij is daarmee een van de oudste heemkundige verenigingen van Zeeland. Stad en Lande telt tegen de 900 leden en verschillende commissies, die allemaal op een afgebakend terrein werkzaam zijn. Ze zijn allemaal vertegenwoordigd in het bestuur. Het doel van de Vereniging is het behoud van de stedelijke en landschappelijke schoonheid van Schouwen-Duiveland. Verder het bestuderen van de levensomstandigheden, gewoontes en gebruiken van de mensen die dit gebied bewonen of bewoond hebben. Sinds het vijfentwintig jarig bestaan wordt drie keer per jaar een mededelingenblad uitgegeven. Oorspronkelijk: een paar gestencilde blaadjes met een verslag en een uitnodiging voor de ledenvergadering. Vanaf 2004 heet het blad: Historische Bijdragen en Mededelingen van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland, omdat er steeds meer korte artikelen over de geschiedenis van ons eiland in gekomen zijn. De oudste commissie is de Commissie Jaarboek, die sinds 1975 ieder jaar een Kroniek van het land van de zeemeermin kan laten verschijnen. Hierin staan allerlei interessante artikelen uit de historie van Schouwen-Duiveland, op een populair-wetenschappelijke manier beschreven, zodat het jaarboek toegankelijk blijft voor een breed publiek. De Commissie Kleine Monumenten en Huisnamen is bezig met de inventarisatie en het vastleggen op foto's van alle kleine monumenten op Schouwen-Duiveland en historische huisnamen in Zierikzee. Dit zijn onroerende ornamenten buitenshuis, die iets over het pand, zijn bewoners of de geschiedenis van ons eiland vertellen. Ze dateren van voor 1953, zijn meestal met de hand gemaakt en verlevendigen het straatbeeld. Voor ons zijn kleine monumenten ondermeer: stoephekken, gevelstenen, pompen, houten makelaars op geveltoppen, vloedplank- steunen, uitgesneden bovenlichten en muurankers. De Commissie Planologie haalt regelmatig de kranten, vanwege het kritisch beoordelen van nogal wilde planologische ideeën van de gemeente Schouwen- Duiveland en projectontwikkelaars. Deze plannen kunnen een desastreuze invloed op het open landschap hebben. De Commissie Streektaal onderzoekt de Schouwen- Duivelandse streektaal en legt die vast; zij organiseert ieder jaar in de herfst een avond met streektaalsprekers. -ANDF V EKENIUl.NU NTAIJ K.N VAN SCHOL WEN-DL IV ELAND Deze activiteit trekt altijd veel belangstellenden, zeker ook omdat deze avond plaatsvindt in de historische ridderzaal van Slot Haamstede. De Monumenten Commissie is druk bezig met de beschrijving van en onderzoek naar grotere monumenten als achttiende-eeuwse lijstgevels, molens, een Pasveersloot en de geschenkwoningen van na De Ramp. Deze commissie probeert de monumenten beter te beschermen en ze op de monumentenlijst geplaatst te krijgen. De Excursie Commissie organiseert ieder jaar een excursie: het ene jaar naar een cultuurhistorisch interessante stad in Nederland, het volgende jaar naar België. Dit jaar zijn we vanwege het vijfenzestigjarig bestaan van de Vereniging zelfs naar Rijssel (Lille volgens de Fransen) in Frankrijk geweest. Deze stad was dit jaar de culturele hoofdstad van Europa en heeft veel te bieden. De jongste loot aan de Stad-en- Lande-boom is de Commissie Website: www.Stad-en-Lande.nl waarop al onze activiteiten nog veel uitgebreider te lezen staan. Verder hebben wij sinds dit jaar een Stichting Steunfonds Stad en Lande, zodat gulle gevers tegen een laag belastingtarief hun bezittingen kunnen legateren aan onze prachtige vereniging met hele ideële doelen! We hopen dat veel lezers zich hiertoe geroepen voelen. Indien u meer wilt weten over het werk van Stad en Lande, kunt u contact opnemen met het secretariaat van de vereniging: telefoon 0111-412705, e-mail secretariaat@stad-en-lande. nl of postbus 70, 4300 AB in Zierikzee. De contributie bedraagt slechts 15 euro per jaar. Zeeuws Erfgoed 10

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 10