Van vriend tot lastpak ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENING MONUMENTENWACHT MUSEA Kauwen bouwen hun nest graag in schoorstenen. In het voorjaar en de zomer zijn ze weer volop actief, de zwarte vogels die in grote getale de binnensteden en het platteland bevolken. We hebben het over de kauw - of met zijn latijnse naam - de Corvus monedula. Dit is een kleine kraaiensoort die zo'n 35 centimeter lang kan worden en dan ongeveer 250 gram weegt. Vaak blijft hij wat kleiner. De kauw (niet te verwarren met de kraai, Corvus corone corone of de roek, Corvus frugilegus) vormt een groeiend probleem. Van een onschuldig vogeltje, dat ook nog wel eens als huisdier gehouden wordt, is deze vogel door de explosieve toename tot een ware plaag voor elke huizenbezitter geworden. Deze standvogel is in Nederland het gehele jaar te zien. Het mannetje en het vrouwtje zijn gelijk in verschijnings vorm. De vogel broedt vaak in kolonies in boomholten, rotsholten, gebouwen en ook in oude grote roofvogel nesten, soms zelfs onder de roofvogel. De vier tot zes eieren worden gelegd in mei, achttien dagen bebroed waarna de jongen ongeveer een maand op het nest blijven. Omdat de kauw een cultuurvolger is, past hij zich gemakkelijk aan. Door de alsmaar groeiende populatie gaat de kauw naast (kerk)torens ook andere leefgebieden opzoeken. In een stedelijke omgeving nestelt de kauw meestal in schoorstenen en ventilatiekanalen. En dat is nu net het probleem van monumentenpanden: schoorstenen en nog eens schoorstenen, van kleine vuist dikke rookkanaaltjes tot pompeuze stookgaten waar men met 3 personen in kan staan. Als uw schoorsteen eenmaal is geselecteerd door deze vogel, blijft deze met een niet aflatende ijver takken, touw, plastic, paardenhaar en hooi aanvoeren. Het schoorsteenkanaal kan hierdoor van onder tot boven gevuld worden met nestmateriaal. Een geheel of gedeeltelijk verstopt kanaal trekt slecht en voert de giftige rookgassen slecht af, waardoor u kool monoxidevergiftiging kunt oplopen. Ook kan een verstopping in een schoorsteenbrand uitmonden. en de dakbedekking bleken deze in orde. De vele takjes in de goot en op de grond duidden op kauwen die aan het werk waren geweest in het schoorsteenkanaal. Uit inspectie van bovenaf bleek inderdaad dat het kanaal volledig verstopt was. Het vocht wat binnen zichtbaar was, werd geproduceerd door de verbrandingsgassen van de gaskachel die op het kanaal was aangesloten. Door het condenseren van de afvoergassen in het kanaal was de vochtplek ontstaan. Het betrof in dit geval een kleine dorpskerk waar op zondag de kerkelijke gemeente van 200 zielen samen kwam. Deze gemeente is wel degelijk aan een koolmonoxidevergiftiging ontsnapt. Om de enorme hoeveelheid takken uit de schoorsteen te verwijderen is het kanaal halverwege open gehakt. De takken zaten zo vast dat er geen andere mogelijkheid openbleef dan gedeeltelijk slopen van het kanaal. Wat kunt u als monumentenbezitter zelf doen om deze problemen te voorkomen? Wees in ieder geval alert op rondvliegende kauwen rond uw pand. Observeer het gedrag van de vogels en kijk of ze uw schoorsteen hebben uitgezocht om er hun nest te bouwen. Aan de vele takken op de grond rondom uw pand kunt u afleiden dat er mogelijk vogels aan het nestelen zijn. Het is bekend dat kauwen als ze een tak hebben laten vallen deze niet een tweedemaal oppakken om te gebruiken, maar deze laten Welke maatregelen kunt u zelf nemen om de kauwen te weren? Met name schoorstenen en ventilatiekanalen kunnen eenvoudig voorzien worden van zogenaamde wering in de vorm van het bekende 'bolletje' (rooster). Ook een rooster op de bovenzijde van het rookkanaal kan voldoende zijn. Verder is het net als bij de wering van duiven mogelijk om weringpennen aan te brengen op randen en richels, om zo te voorkomen dat kauwen daar gaan zitten. Binnen de praktijk van Monumentenwacht Zeeland is het voorgekomen dat tijdens de inspectie een grote vochtplek in een kerk werd aantroffen ter hoogte van het schoorsteenkanaal. Na minutieuze controle van de goot Controleer in ieder geval voor het stookseizoen of de trek in het kanaal niet belemmerd wordt door nestvorming of andere obstakels. Zeeuws Erfgoed 12

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 12