Heemschut op bres voor bescherming landschap en buitenplaatsen MONUMENTENZORG Heemschutexcursie kastelen en buitenplaatsen ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHT. MUSEASTREEKTALEN Huidige Bouwplan - Hoogte 22 M 'y... getxwwanntefdominant Jn JwrzJeW van da routes tn da omgeving" Ten westen van Middelburg langs de Koudekerkseweg liggen de buitenplaatsen Ter Hooge en Toornvliedt, die eens onderdeel hebben uitgemaakt van een grotere reeks. Dit is een van de weinige plaatsen met vrij uitzicht op de historische stadskern van Middelburg met stadhuis en Lange Jan. De Koudekerkseweg is de eeuwenoude weg over de kreek rug tussen Middelburg en Koudekerke, die daarvandaan doorloopt naar Vlissingen. Langs deze weg ligt een belangrijk deel van de overgebleven buitenplaatsen: Toornvliedt, Ter Hooge en Steenhove (met een huis uit begin vorige eeuw). Het landschap langs de Koudekerkseweg is nog tamelijk ongeschonden en biedt weidse uitzichten. Het valt op dat de nog bestaande buitenhuizen op behoorlijke afstand van de weg liggen, zodat zij deel uitmaken van het perspectief en hun toch forse afmetingen in harmonie blijven met de omgeving. Op de voormalige buitenplaats Vijvervreugd die grensde aan Toornvliedt en het vroegere Zeerust, wilde de stichting Arduin twee torenflats bouwen, die aanvankelijk zeer hoog boven de begroeiing uitstaken, maar in het uiteindelijke plan zeven woonlagen zouden bevatten. Op de beoogde bouwplaats lag een formele tuin waarin een omgracht hof dat met een T-vormige vijver verbon den was. De hier aanwezige boomgroepen zouden samen met een daarvoor gelegen beukenbos voor de bouw moe ten wijken. Het huidige bestemmingsplan geeft voor de locatie de bestemmingen 'recreatie' en 'tuin', hetgeen goed aansluit op de eeuwenoude bestemmingen van dit gebied; de gebouwen voldoen hier dan ook niet aan. Daarom is de Ruimtelijke Onderbouwing ontleend aan de Kwaliteitsatlas Middelburg 2030, waarin Vijvervreugd staat aangegeven als nieuw stedelijk gebied voor 2005 en een groot gebied rondom Ter Hooge als stedelijk gebied na 2005. Een dergelijke ingreep in een waardevol gebied dat momenteel in beperkte mate beschadigd is, betekent een oneigenlijk gebruik van Artikel 19. Bovendien was het in strijd met het Streekplan Zeeland en de provinciale nota Beeldkwaliteitwaarin de uitgangspunten voor bouw aan de randen maximaal tien meter bedragen. Dit is een duidelijke visie van de provincie, op grond waarvan er een bewuste keuze is gemaakt voor extra bosaanleg bij Ter Hooge volgens het in uitvoering zijnde (dus vast gestelde) landinrichtingsplan. Omwonenden hebben hiertegen bezwaar gemaakt en ondersteuning van Heemschut gevraagd en gekregen. Volgens de indieners zouden beide kubusvormige flatgebouwen van twintig meter hoog zodanig door boomgroepen zijn omgeven dat zij vanuit de Koudekerkseweg het silhouet van Middelburg niet zouden aantasten. Uit de bijgevoegde computersimulatie op schaal blijkt echter dat het geheel zeer storend is. Heemschut heeft daarom gepleit de flats tot vier woonlagen te beperken en het bestaande beukenbos te handhaven. Door koppeling van beide gebouwen zou een tekort aan woonruimte gecompenseerd kunnen worden. Zeeuws Erfgoed 13 Na onderhandeling met wethouder en gemeenteraad is tenslotte overeengekomen om vijf woonlagen te realiseren. Hiermee kunnen omwonenden en Heemschut goed leven. Zoals eerder vermeld heeft de gemeente Middelburg in de KBaliteitsatlas 2030 plannen aangekondigd om een groot gedeelte van dit gebied voor stadsuitbreiding te bestemmen. Wij zullen er nauwgezet op moeten toezien, dat daardoor het unieke karakter van dit gebied geen geweld wordt aangedaan. Heemschut pleit dan ook voor het uitvoeren van Belvederestudie om inzichtelijk te maken hoe het bijzondere karakter van dit gebied behouden kan blijven en op welke wijze de cultuurhistorie als inspiratiebron kan dienen bij nieuwe ontwikkelingen. Het gebied hoeft immers niet 'op slot', maar het is wel van het grootste belang dat cultuurhistorie fungeert als uitgangspunt bij planvorming in dit gebied en niet als sluitpost. Eventuele inpassing van nieuwe functies dient zeer zorgvuldig te geschieden, en ook hierbij zal Heemschut de wijkbewoners, verenigd in De Groene Kamer, van harte ondersteunen. kxatt» tiatf op basis van tmmtakanmgen Beóaax Da Brouwer ipopvüereo worden gekapt volgent bouwplan) Computersimulatie van de geplande flats met ze-ven (bron: Jos van Trier). Buitenplaats Toornvliedt. Buitenplaats Ter Hooge. Op zaterdag 11 juni zal Heemschut in het kader van het Jaar van het Kasteel een excursie organiseren naar de in het artikel vermelde buitenplaatsen. Daarnaast zal er in de ochtend ook nog een bezoek worden gebracht aan het fraaie Der Boede en aan kasteel Westhove.'s Middags staan onder meer Duinbeek, De Munnikkenhof, Welgelegen en De Griffioen op het programma. Ook zal er tijdens de excursie gewezen worden op relicten van oude, reeds lang verdwenen buitenplaatsen zoals de gracht van het verdwenen Huis Oostkapelle en het monumentale hek van het buiten Duno. In de bus zal een eenvoudige documentatie per deelnemer zijn over de route en de kastelen en buitens. De excursie vertrekt vanaf station Middelburg om 10.30 uur en iedereen kan mee. Prijs €30,- voor leden van Heemschut en €35,- voor niet-leden, inclusief lunch. Opgeven bij de SCEZ, Jacquelien Pleijte, telefoon 0118-670607, e-mail ja.pleijte@scez. nl Betalen in de bus. Theekoepel van De Griffioen, circa 1733 (foto David Koren).

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 13