Transformatorhuisje Westdorpe I.UZEN vri>uK BOSCH WESTH SAS VAN UIS T ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHT MONUMENTENZORG MUSEA Gedeelte van de overzichts kaart van de elektrificatie van de provincie Zeeland 31 december 1924 (bron: De elektriciteits voorziening van de provincie Zeeland). Het transformatorhuisje in Westdorpe is één van de laat ste voorbeelden van het standaardtype transformatorsta tion (groot model, ondergrondse kabelaansluiting) zoals dit rond 1923-1925 in heel Zeeuwsch-Vlaanderen werd toegepast. Het zijn de oudste transformatorhuisjes in Zeeland. Naast dit type bestaan er ook 'hoogtoren'-trans- formatorstations. Deze zijn gebouwd in de periode 1925 1929 voor het toen bovengrondse elektriciteitsnetwerk. Ook dit type is inmiddels behoorlijk zeldzaam geworden, met de hoogtoren van Dreischor als meest gave voorbeeld. Vanaf 1931 werd er een blokvormig model ontwikkeld dat niet veel groter was dan een bushokje. Dit model had een leien dak en is vaak nog voorzien van deuren met de Geraadpleegde bronnen: Gemeente Terneuzen, archief gemeente Westdorpe; Jaarboek van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde te Leiden 1950-1951 pag. 140-144;Toon Franken, Op Stoom, industrieel erfgoed in Zeeland 1850-1970 (Middelburg 2004); Jan Vredenberg, Trotse Kastelen en Lichtende Hallen architectuur van elektriciteitsbedrijven in Nederland tot 1960 (Utrecht 2003). Transformatorhuisje Westdorpe, hoek Spoorweg Graafjansdijk (foto 's Maurice Kindt). oude gestileerde letters PZEM. Vanaf 1948 tenslotte, werd er in Zeeland een uniform transformatorhuisje gebouwd, waarvan er nog velen zijn. De meeste door Kok ontworpen standaardmodel transformatorhuisjes voor ondergrondse aansluitingen zijn gezien hun ouderdom dus zeldzaam. Ze waren veelal gebouwd in een traditionele, landelijke stijl, zoals bijvoorbeeld nog te zien is in Clinge. Het model in Westdorpe vormt hierop echter een uitzondering, waardoor dit bouwwerkje een nog grotere zeldzaamheids- waarde heeft. Het is qua hoofdvorm gebaseerd op de bijna kubusvormige, in sobere Art Décostijl vormgegeven transformatorhuisjes in Amsterdam. Voordat Kok voor de PZEM ging werken, was hij in dienst van Publieke Werken in Amsterdam; vandaar de overeenkomst met Amsterdamse gebouwtjes. Het is overigens niet bekend waarom nu juist in Westdorpe een afwijkend model werd gebouwd, maar de bijzondere architectonische vormge ving in combinatie met de cultuurgeschiedenis van de elektrificatie van Zeeuwsch-Vlaanderen, maakt dat dit transformatorhuisje behouden moet blijven. Aan de bevolking van Westdorpe en aan de gemeente Terneuzen de uitdaging hier zorg voor te dragen. JOVKKSLrAU» In de provincie Zeeland bestaan vele kleine monumentjes, die soms officieel zelfs geen monument zijn, maar die wél kleur geven aan het landschap. Deze monumentjes vertellen hun eigen verhaal en illustreren vaak een bijzondere gebeurtenis of episode uit de Zeeuwse geschiedenis. Zo ook het transformatorhuisje in Westdorpe, gebouwd door architect ing. A.A. Kok. Dit transformatorhuisje was verbonden met de centrale van de Provinciale Zeeuwse Elektriciteits Maatschappij (PZEM) te Westdorpe, even eens een creatie van Kok. Deze centrale speelde een rol in de elektriciteitsvoorziening van Zeeuwsch-Vlaanderen van 1923 tot 1954. De opdracht tot bouw van de centrale werd in 1921 gegund aan de Algemeine Elektrizitats Gesellschaft te Berlijn, waarbij het boven- en ondergrondse elektriciteitsnet werd geconstrueerd door de Hengelosche Machine Fabriek. Met de bouw werd in 1921 begonnen, maar door de strenge winter van 1921-1922, werd de elektriciteitscentrale pas in 1923 geopend. In totaal 23 technici en 5 administratieve medewerkers waren verantwoordelijk voor het spanningsnet dat ondergronds 64 km bedroeg en bovengronds 525 km. In 1954 werd in Vlissingen de Centrale Zeeland in gebruik genomen, waardoor de Centrale Westdorpe kon worden gesloten. n i R Zeeuws Erfgoed 14

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 14