De Kunst van het Bewaren centraal thema in Zeeuwse musea in 2005 MUSEA ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORG. STREEKTALEN Op 9 en 10 april was het Nationaal Museumweekend. Veel Zeeuwse musea waren deze dagen gratis of met flinke korting toegankelijk. Voor veel musea in de provincie was het tevens de start van een nieuw seizoen. Als landelijk motto was De Kunst van het Bewaren gekozen. Werkzaamheden uit de musea die normaal voor het publiek verborgen blijven, konden tijdens dit weekend ruimschoots onder de aandacht worden gebracht. Ruim baan dus voor de conservatoren en restauratoren, die in veel Zeeuwse musea tijdens het museumweekend dan ook druk doende waren met rondleidingen (niet alleen langs de tentoonstellingen maar ook in de depots), demonstraties en zelfs taxaties. Met het museumweekend ging in Zeeland ook de publiciteitscampagne van start voor het Museum Inventarisatie Project (MusIP), onder de titel 'Zeeuwse Schatten goed bewaard - Bekijk het in de Zeeuwse Musea'. Lampsins (in wiens voormalige huis het museum is gevestigd) op Tobago. Een fototentoonstelling van de Zeeuwse fotograaf Lex de Meester over Tobago (als voorproefje van een grotere tentoonstelling later dit jaar) completeerde het drieluik. Ook in het Stadhuismuseum in Zierikzee was aandacht voor de particuliere Zeeuwse schatten. Zo'n honderd mensen brachten op de zaterdag onbekende voorwerpen onder de aandacht van Jeroen de Kuyper, directeur van het Zeeuws Veilinghuis. Deze taxeerde de vele ingebrachte voorwerpen op waarde van kunst en kitsch. Het was inmiddels de derde keer dat een dergelijke taxatie in Zierikzee plaats vond. Ook dit jaar leverde dat weer verrassende inbreng op. Door de inschattingen en toelichting van De Kuyper en de aanvullende informatie van de eigenaren, kregen omstanders regelmatig prachtige beschrijvingen van de vele omzwervingen die een voorwerp moet hebben afgelegd, voordat het daar in Zierikzee op tafel terecht was gekomen. Vaak bleken de voorwerpen zeker de moeite van het bewaren waard te zijn geweest, wat zich een enkele maal ook in klinkende prijs vertaalde. In het Stadhuismuseum waren tevens het zojuist verworven Servies van Nieuwe Visscherij en het pas gerestaureerde schilderijpaneel Darinckdelven te bewonderen. Zeeuws Erfgoed 16 W Museum De Schotse Huizen in Veere had enkele docenten en studenten van de Koninklijke Academie voor Schone Kunsten uit Antwerpen (afdeling conservatie restauratie) uitgenodigd voor een nader onderzoek naar één van de zeven originele beelden uit 1517 van de heren en vrouwen van Veere, die voorheen de gevel van het Veerse Stadhuis sierden en zich nu in het museum bevinden. Publiek kon meemaken hoe dit onderzoek plaatsvond. Zo werden pigmentmonsters onder de microscoop bekeken, restauratievergelijkingen gedaan en rapportages opgesteld. Het is de bedoeling om te komen tot een boekje over de historie van de beelden, de replica's uit 1934 die nu in de beeldnissen van het stadhuis staan, (foto'spr musea) f Het museumweekend bracht in de Zeeuwse musea ruim 7.500 bezoekers op de been. Grote topper was het Mummieweekend in het Zeeuws Museum, waar de goed bewaarde mummie uit de collectie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen centraal stond in De Wonderkamer en De Kloostergangen van de Middelburgse AbdijMede dankzij een kort voor het Museumweekend vertoond filmpje bij Omroep Zeeland over dit 2100 tot 2300 jaar oude topstuk ontving het Zeeuws Museum dit jaar twee keer zo veel bezoekers als in 2004. De verzameling van het genootschap is één van de laatste intact gebleven vroege museale collecties in Nederland. Totaal 38 voorwerpen worden sinds het museumweekend in 13 presentaties in de Wonderkamer getoond. H In het Zeeuws maritiem muZEEum stond een unieke eenmalige verzameling zeegezichten uit Zeeuwse privé- collecties centraal, onder de titel 'Zeeuwse stukken'. Het muZEEum toonde zich dit weekend ook een goede bewaarder van avontuurlijke reizen. Zo werd in Vlissingen een film vertoond van Boudewijn Buch over Zeeuwse ontdekkingsreizigers naar Paaseiland en Tobago. Dit sloot weer mooi aan op een speciaal tijdens het museumweek end uitgegeven boekje met onder meer het reisverslag van Jacob Roggeveen naar Paaseiland en de rol van Cornelis

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 16