MusIP SBEKIJKteET Museum Inventarisatie Project Zeeland MUSEA I fïï'i Zeêuwsc»Muse - iVJHBC Jl hmIhkW ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORG. STREEKTALEN de historie van de afgebeelde heren en vrouwen van Veere en informatie over andere beelden van de beeldhouwer Michiel Ywijnsz. De activi teiten in het museumweekend pasten uitstekend in de toenemende aandacht die het museumbe stuur (Delta Cultureel) op deze bijzondere beel dengroep wil vestigen en hebben tevens geleid tot nieuwe inzichten. Bij Museum De Vier Ambachten in Hulst stond een bus van de Monumentenwacht Zeeland (SCEZ) opgesteld. Het museum is gevestigd in het refugiéhuis Ten Duinen, een historisch gebouw, met fraaie laatmiddeleeuwse traptoren. Het pand kent een rijke geschiedenis, onder meer als Gravensteen en later Princehuis. Nu is het een museum, maar daar is het uiteraard nooit voor gebouwd. Om de museum collectie goed te conserveren is ook conservering van de 'schil' (het gebouw) er om heen van groot belang. De monumentenwacht inspecteert ook dit monumentale gebouw in Hulst en gaf tijdens het museumweekend uitleg over haar werk zaamheden. Verder kon het publiek ook een kijkje nemen in de seizoententoonstelling 'Onze jongens in Nederlands-Indië: 1945 1949'. Ook in het Gemeentelijk Archeologisch Museum in Aardenburg werden verschillende activiteiten georganiseerd in aansluiting op het thema. Zo werd door schilderijenrestauratrice Monique Martens uitleg gegeven en was van papierrestauratrice Marijn de Valk de tentoonstelling 'Boek-EHBO' te bezichtigen, waarin het intensieve proces van conservering en restauratie van boeken is te zien. Ook twee voorwerpen uit de museumcollectie zelf zijn zojuist gerestaureerd en werden dit weekend voor het eerst tentoongesteld: een middeleeuwse grafzerk uit Hannekenswerve (een dorpje ten noorden van Aardenburg dat in de zeventiende eeuw ten onder ging) en een boogveld uit de O.L.V. Mariakerk, in de Middeleeuwen naast de Sint-Baafskerk het tweede belangrijke gods huis van Aardenburg (en in de zeventiende eeuw na verwoesting afgebroken). De restauraties, door Ruben Willaert uit Sijsele (Damme), werden mede mogelijk gemaakt dankzij het Steunfonds voor de Zeeuwse Musea. In nog meer musea vonden demonstraties restaureren plaats, zoals in het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle (prepareren van diverse kuikens door Wim Phaff, Betty Ras en Ingrid Houwers), het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg (schilderijen restaureren door Wim de Maat) en Museum Stoomtrein Goes-Borsele (restauratie historisch treinmaterieel door museumvrijwilligers). De speciale tentoonstelling over beheer en behoud van museumcollecties, 'Stiekeme Slopers', was te zien in het Fruitteeltmuseum in Kapelle. Ook gaven verschillende musea rondleidingen en demonstaties bij hun vaste- of wisselcollectie, zoals Streek- en Landbouwmuseum Schouwen- Duiveland in Dreischor (demonstraties met historisch landbouwgereedschap), Zijdemuseum World of Silk in Meliskerke (gerestaureerd antiek zijden textiel, maar ook moderne zijden ontwerpen van hedendaagse textielkunstenaars in een sprankelende modeshow), Streekmuseum Het Land van Axel (rondleidingen bij de collectie streekdracht en de wisselcollectie poëziealbums) en de Museumhaven Zeeland in Zierikzee (rondleidingen op de scheeps- restauratiewerf) Het Nationaal Museumweekend van 2006 vindt plaats op 8 en 9 april, met als thema De Kunst van het Weten. Veel Zeeuwse musea zul len hun kennis van het cultureel erfgoed dan Talloze schatten op het gebied van kunst, cultureel erfgoed en natuur worden goed bewaard in de schatkamers van de Zeeuwse musea en collectievormende instellingen. Slechts een gedeelte is te zien in vaste presentaties, een iets groter deel in tijdelijke tentoonstellingen en een aanzienlijk deel wordt bewaard voor toekomstig gebruik en onderzoek. Veel van onze cultuurschatten zijn ontsloten in registratiesystemen op instellingsniveau. Wie echter wil weten welke collecties zich waar bevinden en wat de staat van deze collecties is, zal eerst langs alle instellingen moeten reizen om dit uit te zoeken. Zelfs de musea hebben onderling slechts beperkte kennis van elkaars collectie. Om hierin verbetering aan te brengen is het Museum Inventarisatie Project (MusIP) opgezet. Dit is een landelijk project, waarmee een overzicht wordt gecreëerd van alle deel collecties die de Nederlandse musea in beheer hebben. In Zeeland wordt MusIP momenteel uitgevoerd door de SCEZ onder leiding van de provinciaal museumconsulent. Tot en met oktober 2005 worden van ruim dertig musea de deelcollecties geïnventariseerd en gekoppeld aan een landelijk trefwoorden-register. Daarmee krijgen we voor het eerst inzage in welke collecties zich waar bevinden, het aantal objecten per collectie, het aantal langdurige bruiklenen, de registratiegraad, de conditie, de bewaaromstandigheden, de jaartallen en de gebondenheid aan gemeente, streek, provincie of land. Daarnaast worden algemene gegevens van het museum in de inventarisatie verwerkt. Op de websites van de SCEZ, www.scez.nl, zijn samenvattingen van de museumrapportages in te zien. Ook zijn gaande dit jaar steeds meer gegevens terug te vinden op de landelijke site wufUKmmip.nl Muieufri Invt-ntadiatin Project '/.EEllW5ËKCHHTI>.M Gom RFWAAlil) (V.,-1=3 www' nl Zeeuws Erfgoed 17

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 17