UITgelicht (foto 's pr musea) MUSEA S ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGiVl U S E ASTREEKTALEN Het schilderij Darinckdelven (250 x 75 cm) werd rond 1540 gemaakt door een onbekende schilder. Het geeft een fraai panoramisch overzicht van het steken van de zout houdende turfagen, een vooraanstaande tak van nijverheid in het historische Zierikzee. Het paneel was vorig jaar dringend aan restauratie toe. Deze werd uitgevoerd door Restauratieatelier Oude Delft uit Den Haag, mede dankzij het Steunfonds voor de Zeeuwse Musea. Sinds het museumweekend siert het weer de van het Stadhuismuseum in Zierikzee. In het kader van het project Verdronken Dorpen in Zeeland' van de SCEZ zijn dit jaar drie wisseltentoonstellingen in de provincie te bekijken in Axel, Yerseke en Ouwerkerk. In het Oosterscheldemuseum is nog t/m 10 september aandacht voor de verdronken dorpen van Zuid-Beveland, met speciale aandacht voor de verdronken stad Reimerswaal. Van 16 juli t/m 30 oktober besteedt het Watersnoodmuseum aandacht aan de verdronken dorpen van Schouwen-Duiveland en rampvloeden tot aan 1953. Beide musea zijn ook open op 5 november, als de Sint-Felixvloed van 1530 wordt herdacht. In het kader van de viering van 175 jaar België ging fotograaf Michiel Hendryckx op zoek naar grensverhalen. Met deze fotoreeks in Streekmuseum IJzendijke over de Zeeuws-Belgische grens ontrafelt hij de ontstaansgeschiedenis ervan. De tentoonstelling sluit goed aan op de toekomst van het Streekmuseum al frontiermuseum van de Spaanse Linie. Ook de tentoonstelling over de oorlog in het Land van Cadzand, aan de hand van een stripverhaal van Floris Balthasar uit 1604, sluit hier goed op aan. In Oostkapelle kan dit seizoen voor het laatst het Zeeuws Biologisch Museum stijl' ervaren worden. Vanaf november start de verbouwing en herinrichting tot Terra Maris, museum voor natuur en landschap. De seizoententoonstelling is 'Klapperende Kakenen toont allerlei aspecten van het gebit. De tentoonstelling bestaat o.a. uit grote kleurrijke panelen met verhalen, vitrines met velerlei schedels en interactieve toepassingen. Het onderwerp staat ook centraal in het Open Depot, waar een gedeelte van de museumcollectie van het ZBM staat opgesteld. Streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland heeft dit seizoen drie tentoonstellingen 'Om de beurt' (over beurtschippers op Tholen en Sint-Philipsland), 'In naam van Oranje' (over Kasteel Sint Maartensdijk en het Huis van Oranje) en 'Op een ouwe fiets moet je 't leren'. Voor de tentoonstelling over de beurtvaart (de afgebeelde foto toont een diorama van het haventje van Stavenisse) is uitgebreide research gedaan, wat heeft geresulteerd in een aardig tentoonstellingsboekje. De SCEZ en de Boerderijenstichting Zeeland hebben afgelopen jaar een reizende interactieve tentoon stelling gemaakt over de Zeeuwse boerderij. De tentoonstelling plaatst de Zeeuwse boerderij in vier tijdsperioden en laat zien dat tussen de diverse regio 's sterke verschillen zijn. Nog t/m 12 juni te zien in Streek- en Landbouwmuseum Schouwen- Duiveland in Dreischor en van 18 juni t/m 25 september in het Streeklandbouwmuseum Agrimuda in Sint-Anna ter Muiden. Daarna gaat de tentoonstelling reizen door de provincie. Zeeuws Erfgoed 18

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 18