MOnuMENTaal Hoewel het Hof van Sint-Maartensdijk decennia geleden is opgegraven, heeft ook het meest recente archeologisch kasteelonder- zoek in Zeeland betrekking op dit slot. Onlangs zijn bijvoorbeeld nieuwe gege vens ontdekt bij de bestude ring van het opgegraven bot- materiaal. Hierin zijn resten aangetroffen van de vis soorten zeewolf, lom en leng. Zeewolf is hiermee voor de eerste maal in een archeologisch complex in Nederland aangetroffen, lom pas voor de tweede maal. De resten dateren uit de periode 1425-1525. Deze vissoorten zijn afkomstig uit de noordelijke Noordzee en Atlantische Oceaan. Bijzonder is dat de resten duidelijk maken dat de vis sen aangevoerd zijn als verse vis en niet in gedroogde toe stand als stokvis. Archeo lo gisch kasteelonderzoek is een zaak die voor onverwachte disciplines, zoals hier de visserijgeschiedenis, van nut kan zijn! In het museum te Sint-Annaland is gedurende het seizoen een selectie uit Archeologisch onderzoek is een essentieel middel om onze kennis van de Zeeuwse kastelen te vergroten. Het Hof van Sint-Maartensdijk werd opgegraven in de periode 1965-1968. Het was ooit een van Zeelands belangrijkste kastelen: in de vijftiende eeuw residentie van het fameuze echtpaar Frank van Borssele en Jacoba van Beieren, later in het bezit van de Oranjes. Het stond net ten noorden van Sint-Maartensdijk en is algebroken in 1820. Het slot omvatte in de 15-de/16-de eeuw drie gebouwengroepen, omgeven door een gracht en ook onderling door grachten gescheiden. Befaamd was de stoeterij van Frank van Borssele. De hoofdburcht van het Hof van Sint-Maartensdijk na de opgravingen (opgravingstekening ROB, repro in kleur Sj. Jasperse). Het Hof van Sint-Maartensdijk omstreeks 1620. Fragment van een plattegrond van Sint-Maartensdijk en het slot, dat destijds in bezit van de Oranjes was (Nationaal Den Haag). Zeeuws

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 24