.Zeeuws om de beurt Zeeuws Erfgoed juni 2005 Uitgave van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland PUBLICATIES De SCEZ kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop punten van verschenen publicaties. Boeken en eenmalige uitgaven Corien Glaudemans, Om die wrake wille. Eigenrichting, veten en verzoening in laat-middeleeuws Holland en Zeeland (Hilversum, 2004) 414 pag. Dit aanvankelijk als proefschrift verschenen boek behandelt de aanpak van gewelds misdaden als probleem in de late Middeleeuwen. Glaudemans laat zien hoe in de graafschappen Holland en Zeeland de veten tussen hoge edellieden werden teruggedrongen. Vergelding en doodslag kwam onder alle lagen van de bevolking voor en werd onder bepaalde voorwaarden tot de zestiende eeuw ook geaccepteerd. Het laatste gedeelte van het boek is gewijd aan de daders en de oplossing van conflicten. Er werd massaal verbannen en gevlucht, maar op een gegeven moment moest er toch een zoenovereenkomst worden gesloten. In het boek is een handige index opgenomen op zaken, topografische namen en persoonsnamen. Cox Jobse, Het leven van Willem Jobse 1919-2003 (Amsterdam, 2004) 68 pag. De schrijver van dit boek is de zoon van het behandelde onderwerp; Willem Jobse dus. Deze groeide op in Aagtekerke waar hij in de jaren dertig werkte bij een boer op een hofstede in de omgeving. De eerste oorlogsdagen maakt Willem Jobse mee als dienst plichtig militair in de omgeving van Rijswijk. In de eerste oorlogsjaren wordt hij onderwijzer in Biggekerke, maar uit onvrede met de repressie van de Duitsers gaat Jobse al snel in de illegaliteit werken en wordt lid van de Groep Na de bevrijding blijft hij actief als militair in het Nederlandse leger. In 1946 vindt hij werk in de Randstad en verhuist hij naar Scheveningen. Achterin het boek is een stamboom opgenomen en een lijst van geraad pleegde bronnen. Tony van Kemseke, Sint Liduina Ziekenhuis Hulst 1960-1988. 28jaar ziekenhuiszorg in het land van Hulst (S.l., [2004]) 480 pag. Het Liduinaziekenhuis in Hulst bestaat niet meer en is opgegaan in een grotere organisatie. Tony van Kemseke beschrijft het oude Liduinaziekenhuis in al zijn facetten. Hij gaat hierbij ondermeer in op de aanloop tot de stichting van het ziekenhuis, de bouw ervan, alle afdelingen die er waren en degenen die een ziekenhuis maken of breken: het personeel, zowel de verplegenden, artsen als overigen. Achterin het boek is een index op persoonsnamen en instellingen opgenomen. A.R. Koppejan, Om de beurt. De laat ste beurtschippers van Tholen en Sint Philipsland. Streekmuseum De Meestoof, Sint-Annaland, 9 april t!m 29 oktober 2005 (Middelburg, 2005) 24 pag. Adrie Koppejan, zeeman én de Zeeuwse beurtvaartspecialist, heeft opnieuw een keurig verzorgd (door Bert Gerestein van ADZ) werkje het licht doen zien, ter begeleiding van een gelijknamige expositie in 'De Meestoof. Ook voor de inrichting van de tentoonstelling tekende Koppejan, in samenwerking met een aantal vrijwilligers. Koppejan geeft een over zicht van alle beurtschipperfamilies in Tholen en Sint-Philipsland en beschrijft in het kort de 'zeilende beurtvaart'. Talrijke foto's uit privé- collecties verrijken de uitgave. Te koop bij het Streekmuseum of te bestellen bij de auteur a 5,- incl. verzendkosten: A.R. Koppejan, Herenstraat 6, 4331 JT Middelburg, tel. 0118-624561, e-mail koppejanar@zeelandnet. nl Hugo Landheer, Kerkbouw op krediet. De financiering van de kerkbouw in het aartspriesterschap Holland en Zeeland en de bisdommen Haarlem en Rotterdam gedurende de periode 1795-1965 (Aksant Amsterdam, 2004) 775, [1] pag. Kerkbouw was ooit big business, met gespecialiseerde architecten. Landheer schrijft in deze vuistdikke dissertatie onder meer over de krediet verstrekking bij de Zeeuwse en Hollandse kerkbouw vanaf de tijd van de Franse inval in de Nederlanden tot circa 1965. Hij heeft deze periode afgebakend in drie hoofdstukken of delen, waarbij de verzakelijking van het krediet verstrekken, de kreditering als onmisbaar instrument voor katholieke kerkbouw en de kerkbouw als een zaak van planning centraal staan. Uitgelegd wordt hoe het aarspriesterschap Holland en Zeeland en de bisdommen Haarlem en Rotterdam de gelovigen binnen de kerk probeerden te houden door te investeren in de bouw van meer dan 500 nieuwe kerken binnen een periode van 170 jaar. Het proef schrift is voorzien van voetnoten, een lijst van afkortingen, lijsten van kaarten, tabellen en grafieken en een samenvat ting in het Nederlands en Engels. Regt, M.J. de, Kleine monumenten in Kapelle, Biezelinge, Eversdijk en Schore (Krabbendijke Heemkundige Kring de Bevelanden, 2004) 84 pag. Hierin aandacht voor de kleine monumenten in Kapelle, Biezelinge, Eversdijk en Schore. Het gaat bijvoorbeeld om makelaars op schuren, gevelstenen en andere gevelversieringen, of apart gestileerde deuren, ramen, maar ook hekken en hekpalen, pompen, etc. De gefotografeerde objecten zijn vooral uit de periode van circa 1850-1940. Het boek bevat talloze foto's en een beknopte literatuurlijst. L. Vogelaar, Die hier bedrukt met tranen zaait. Uit het leven van Ds. J. Vreugdenhil (Barneveld, 2004) 288 pag. Een biografie over dominee Vreugdenhil (1879-1944) die in verschillende plaatsen in Zeeland actief was voor eerst de Christelijk Gereformeerde Kerk en later de Gereformeerde Gemeente. Zowel het persoonlijke leven als het kerkelijk werk van Ds. Vreugdenhil zijn beschre ven. Achterin het boek is een stam boom opgenomen evenals enkele geschriften van de hand van Vreugdenhil en een literatuurlijst en plaats- en persoonsnamenregister. J.P.B. Zuurdeeg, De vesting Tholen (Tholen, 2004) 44 pag. De gemeente Tholen gaf ter gelegenheid van de Open Monumentendag 2004 dit boek je uit. Het ontstaan en de verandering en aan de veste worden hierin uitgebreid behandeld, maar daarnaast is er aandacht voor de vele oorlogen die het stadje heeft meegemaakt en de rol die de vesting daarin heeft gespeeld. Tijdschriften In Nehalennia afl. 147, voorjaar 2005, het bulletin van de Werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek, bespreekt J.J.B. Kuipers "verse" heili gen op een in 2004 in Hulst gevonden religieus hangertje uit de zeventiende eeuw, een souvenir van de Contrareformatie. V. De Tier doet in een eerste bijdrage verslag van de verkiezing van het mooiste Zeeuwse dialectwoord. J.H. Midavaine gaat in een eerste aflevering uitgebreid in op de geschiedenis van de bierbrouwerijen in Veere. Verder deed C. Rooze- Stouthamer onderzoek naar het persoonlijk voornaamwoord in onderwerpspositie in de Zak van Zuid- Beveland. Tenslotte volgen nog wat verenigingsmededelingen en de uitwer king van ingevulde vragenlijst over de dialectbenaming van fruit. Heem- en oudheidkundige bladen Schouwen-Duiveland De Historische bijdragen en mededelin gen nr. 112, april 2005, van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland, bevat, naast een uitgebreid huishoudelijk gedeelte van de diverse commissies, de rubriek Wie is dat noe? met een foto van drie personen, pratend bij een draaiorgel in Zierikzee ca. 1960. J.A. Deij schrijft, n.a.v. de Zierikzeese silhouetten in eerdere nummers, over de geschiedenis van het vereeuwigde schaduwbeeld, waarmee in de vorige eeuw menig kinderboek werd geïllustreerd. B. Blikman-Ruiterkamp had een gesprek met Janet Timofei-Klatten, beheerder van het Museum De Burghse Schoole en P. van der Have vertelt in Zelkepolder 1953-1954 over bijstand na de Watersnoodramp op Schouwen-Duiveland van de interna tionale Vrijwillige Hulpdienst en Service Civil International. De rubriek Uut de pepieren (archiefbronnen over het dagelijks leven op Schouwen- Duiveland) gaat over de zorgen van de molenaar van molen De Hoop te Zierikzee in 1888 over bomen die de windvang zouden belemmeren. Tenslotte wordt nog aandacht besteed aan de tentoonstelling van amateur kunstenaar Pieter Hoek (1902-1991) in het Visserijmuseum te Bruinisse. Sint-Philipsland De Cronicke van den lande van Philippuslandt nr. 1, maart 2005, de uitgave van de Heemkundekring Philippuslandt, begint met een uitgebreid jaarverslag over 2004. De hoofdmoot van dit nummer wordt echter gevormd door het verhaal Op weg naar de bevrijding van J. Kempeneers. Verder wordt in de genealogische rubriek door J. Kempeneers nader ingegaan op de familie van Adriaan Kunst (1838 1901). Tholen De Nieuwsbrief nr. 11, maart 2005, van de Heemkundekring Stad en Lande van Tholen, bevat grotendeels huishoudelijke mededelingen. Walcheren De Wete nr. 2, april 2005, het kwar taalblad van de Heemkundige Kring Walcheren, opent met een artikel van J. Braat met als titel De Ambonese furie, over de rellen tijdens de Middelburgse kermis in 1951. A.J. Puype beschrijft de belevenissen van Debora Janse (1897-1970) op de villa Roozenburg, gelegen schuin achter het station van Middelburg; Dora, zoals zij door haar werkgeefster werd genoemd, was van 1909 tot en met 1916 daar als dienst bode werkzaam. Dit verhaal werd de heer Puype in 1987 per brief door haar zuster Adriana vanuit Amerika, waar heen de familie in 1917 was geëmigreerd, toegezonden. Verder gaat R. Goudbeek nader in op het leven van de Middelburgse stadsheelmeester Jacobus Johannes Pieterse (1809-1853) en zijn vrouw Lena Levina Cats, dit n.a.v. twee onlangs opgedoken portret ten van dit echtpaar, gemaakt door de Middelburgse portretkunstenaar Cornelis Kimmel. T. Visser komt met het tweede deel over de Middelburgse Rijkskweekschool en in een door zijn zoon aan De Wete aangeboden verhaal bericht de Middelburger P. de Bruyne (1884-1981) over de vlucht van zijn familie in mei 1940 naar Engeland. Als tweede van de typisch Walcherse weggetjes wordt in dit nummer de Eendrachtsweg ten zuiden van Middelburg nader belicht en in de rubriek Vadertje besteedt F. van den Driest aandacht aan de Middelburgse predikant P.J.W. Klaarhamer, in 1887 overgegaan naar de Dolerenden. In Arneklanken nr. 1, maart 2005, het kwartaalblad van de Historische Vereniging Arnemuiden, worden door A.R. Koppejan Dc laatste beurtschippers van Tholen en Sint Philipsland 9 april t/m 29 oktober 2005 Streekmuseum De Meestoof Sütl-Aiiiuiaucl

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 25